Eşimin yalanları ve benim güven problemim

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve Defhne tarafından 21 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  21 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Defhne
 1. Defhne

  Defhne Doruk Paşam :) Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  4.272
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Meltem Hanım Merhaba,

  Küçük yaşımdan buyana sürekli annemin ve babamın hastalıkları ile boğuşarak, hastanelerde ve sıkıntılı yıllar geçirdim. Bu problemler büyük açıda düzeldi. Evlenmeye karar verdim. Ailem karşı çıktı. Birçok problemle başa çıkarak evlendim ve şuan ailemden semt olarak uzakta eşimin ailesinin yaşadığı semtte yaşıyorum.

  Bütün sorunlarım ile kendi içimde başa çıkmaya çalışan ve etrafa fazla yansıtmamaya çalışan bir yapım var. Eşimin ailesi ile ilgili sorunlarım var ancak bunları da kendimce çözmeye çalışıyorum. Maddi sıkıntılar var onları da çözmeye çalışıyorum. Aman eşimle aramız iyi olsun gerisi önemli değil diyerek umursamamaya çalışıyorum. Ancak eşimin sorunları ile başa çıkamıyorum. Zaten kendi içimde bir çok sıkıntım varken birde eşimin problem çıkarması beni gerçekten çok yıpratmaya başladı.

  Eşim (ailesinden alıştığı üzere) çok fazla yalan söylüyor. O kadar ki ufacık birşey için bile yalan söyler durumda. Zamanla bazı söylediği yalanlar evliliğimize ve bana zarar verecek durumda oluyor. Ne yaptıysam ne ettiysem ne dediysem başa çıkamıyorum. Bu da bende aşırı derecede güvensizlik sorununa neden oldu. Ne dese ''acaba yalanmı'' der hale geldim. Bazen okadar üzülüyorum ki çaresiz kaldığımı hissedince ağlamaya başlıyorum bu da eşimle tartışmamıza sebep oluyor.

  Böyle bir ortamda huzurlu olamıyorum. Uyku problemleri ve psikolojik problemler yaşamaya başladım. Sizden ricam eşime nasıl davranmam gerektiği konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Ona nasıl yaklaşmalıyım. İçimdeki güvensizliği ve huzursuzluğu yansıtmadan ne yapmam gerekiyor? Ona yansıttığım zaman problem oluyor. Nasıl yaklaşmalıyım ki normal davranmadığını, gerçekten hata yaptığının ve yalanlarının gereksiz olduğunun farkına varsın?

  Şimdiden teşekkür ederim a.s.
  Selamlar
   
 2. 21 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Defhne
 3. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Uyku problemleriniz, diğer psikololjik problemleriniz, güvensizlik ve huzursuzluğunuz için profesyonel yardım almanız doğru olacaktır. Eşinize nasıl davranacağınıza gelince, elbette ki sakin ve anlayaran anlatan tarzda davranın. Ama eşinizin yalan söyleme davranışı sizin davranış biçiminizle oluşmadığı için, sizin davranış biçimizle de değişmez. Eşizin bu davranışı yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla patolojik seviyede. Eşinizin bu konuda bir uzmana başvurarak bu patolojisinin nedenlerini ve çözümlerini bulması doğru olacaktır.
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem Kavcar Sırmalı
  Online Terapi
   
 4. 21 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Defhne
 5. Defhne

  Defhne Doruk Paşam :) Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  4.272
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  İlginiz için çok teşekkür ederim Meltem Hanım. Kendi problemlerim konusunda; sanki eşim düzelirse bende düzelirim diye düşündüğüm için yardım almak konusunda kararsızdım. İlk iş olarak hemen kendim psikolojik destek alacağım.

  Eşim konusunda; bundan sonrası için daha fazla anlayışlı olmaya çalışacağım. Umarım faydası olur. Şunu düşünüyorum ki; eşime söylediği yalanların bana ve evliliğimize ne gibi hasarlar verdiğini anlatabilirsem yardım konusunda ikna olacaktır. Daha önce yardım alması gerektiğini söylediğimde durumunu kabul etmedi.Ona karşı nasıl davranacağımı bilemediğim için de çok huzursuz oluyordum. Daha anlayışlı olarak bugünden itibaren ona karşı daha nazik ve uysal davranarak ikna etmeye çalışacağım. Tekrar teşekkürler a.s.
   
 6. 22 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Defhne
 7. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Rica ederim.
  En doğrusu olur.
  Harikasınız.
  Her şey sizin için iyi ve güzel olsun.
  Dr. Meltem
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.