Eşinden kaynanasından, görümcesinden çeken kadınların haline bakalım mı beraberce

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve nisandakar tarafından 19 Nisan 2010 başlatılmıştır.

19 Nisan 2010
    Konu Sahibi : nisandakar
  1. nisandakar

nisandakar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    bir arkadaşın konusunu okudum. Eşiyle ayrılmak üzereler ama hamile ve adam --ben o çocuğa bakmam -- diyor.

bir bakın böyle durumlarda evliliği devam ettirmek adına erkeğin elini kolunu bağlayan hiçbir sorun olmuyor.

evleniyor- geçinemiyor- ayrılıyor - çok rahat yeniden evleniyor -geçinemiyor-ayrılıyor- yeniden -yeniden yeniden.

ama kadınlarımıza bakalım. evlenmekte boşanmakta onlar için zulüm ve işkence.

erkek ve kadın evlenirler, kaynana-görümce ve türevleri yüzünden boşanma seviyesine gelirler.

aaaaaaa o da ne kadın hamile, erkek babalık yapmam diyor,

aaaaa o da ne kadını ailesi kabul etmiyor --bu evden gelinlikle çıktın kefenle gelirsin deniyor,

-kocasıyla iyi anlaşır, görümce peydah eder
    -kocasıyla anlaşır- kaynana peydah eder
    -kocasıyla anlaşır-kayınpeder
    -kayın-
    -elti
    -kendi annesi babası

kocası pısırıktır kaynanası-görümcesi-kayınpederi.... ezer gidecek yeri yoktur ayrılamaz
    kocası pısırıktır ya da pisliğin tekidir--- bir bakmışsın hamile

kocası psikopattr ..... bir bakmışsın 2-3 çocuk la baba evine dönemiyor
    kocası psikopattır -- bir bakmışsın 2-3 çocukla babaevine kabul ediliyor ama maddi durum orta da çocukların ihtiyaçları çıkar ortaya

nasıl bir şeydir ki kadının kolları sanki ilahi bir güç tarafından herşekilde bağlanır.

ya erkek ona hiç birşey olmaz. bir de utanmadan ---adam olsaydın-anamın elini öpseydin-bacıma saygılı olsaydın ---- da evinin hanımı olsaydın boşamasaydım seni derler.

bu mudur yani ayaklarının altında cennet olan kadının durumu
    bu mudur Allahın emanetini mucizevi canlıyı dünyaya getiren kadının durumu.

evlenmeyi düşünen kızlarımız, yarının ne getireceği hiç belli olmaz evlenmeden önce mutlaka bir işiniz olsun, boşanınca çocuğumla anneme babama yük olurum diye düşünüp psikolojiniz bozulmaz.

işiniz yoksa evleneceğiniz insanla herşeyi konuşun. evlilik her müesseseden daha ciddi bir kurumdur. evlenmeden önce mutlaka alın elinize bir kağıt herşeyi madde madde yazın hatalı olan taraf şu kadar tazminat ödeyecek diye madde koyun iki tarafta imzalasın.

bunu konuşamıyormusunuz, mutlaka resmi nikahınızdan sonra dini nikahınız kıyılırken kendi ailenizden birilerini de şahit olarak yanınızda bulundurun ve eşinizden mehir isteyin bunu dini nikahınızı kıyacak din görevlisine de söyleyin, zaten çoğu din görevlisi bu mehir olayını söylüyor ve kıza soruyor --eşinden mehir olarak ne istiyorsun-- diye.

2-3 kg altın isteyin ve bunu kağıda yazdırıp şahitlere imzalattırın ve bu kağıdı ömür boyu saklayın.

en azından kocanız olacak kişi --boşanırsam 2-3 kg altın ödemek zorundayım diye korkar da bazı hal ve hareketlerine dikkat eder.

ablamın arkadaşının bir kocası var, çok iyi bir insan ama anne babası geldiğinde 180 derece değişiyormuş.
    neyse kaynana kayınbaba fitne fesatlıkla bu karı kocanın arasını bozuyor ama ikisi de birbirini seviyor,
    ablamın arkadaşı bir gün k. pederini arıyor --elimde 2 kg altınlık mehir kağıdım var bunu bana ödeyin boşanalım diyor. k.peder hemen oğlunu arıyor soruyor böyle birşey olup olmadığını o da söylüyor evet var diye. sonra bu k.peder ve kaynana ablamınarkadaşının iş yerine kadar gidiyorlar biz ettik siz etmeyin boşanmayın çoluğunuz çocuğunuz var diye.

şimdi var ya o kaynana ve k.peder ablamın arkadaşının gözünün içine bakıyorlar.

neyse gece gece açılan bazı konuları görünce moralim bozuldu yazdım işte böyle. ezdirmeyin kendinizi elin manyaklarına

Son düzenleme: 19 Nisan 2010
  2. 19 Nisan 2010
  3. nisandakar

nisandakar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    yazık ya. şu başlıklara ve içeriklerine bir bakıyorum, görümce,kaynana, kayıpeder, elti, kayın hepsi 1 kişinin tepesine biniyorlar, hangi kanunda vardır 1 kişiye 5-6 kişi saldırmak.

ayıp ya,

burada varsa öyle kaynanalar görümceler eltiler, Allahtan korkun ya biraz Allah korkunuz olsun yarın bir gün başkasının kızına çektirdiklerinizin aynısı sizin de kızınızın başına gelir görürsünüz o zaman dünyanın kaç bucak olduğunu.

4. 19 Nisan 2010
  5. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    canım günümüzde imam nikahını eskisi kada kıydırılmıyor. resmi nikah yeterli oluyor. ayrıca mehir de adamın ödeyebiliceği kadar istenir.resmi kurum da düzenlenmeyen evraklar çok da geçerli değildir. kötülük yapacak adam hayırsız insan aklına koyduysa binbir çirkeflikle 5 parasız koyar kapının önüne..

yada öyle işkenceler yapar ki üstüne para vereyim yeter ki boşa beni dersin.

inancı vicdanı olan insanlar bunların hiçbirine muhtaç etmez.

evlilik çok kutsal bir müesese. çok güzel ve çok zor.

Allah herkesin yuvasını daimi mutlu etsin.

6. 19 Nisan 2010
  7. edanaz

edanaz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    Kesinlikle haklısın hayatım, ama inan boşanma noktasına gelince insanın gözü hiçbişey görmüyor. Ben öyle oldum en azından. Şanslıydım, işim var, ailemden destek istemedim, ama istesem sonuna kadar destek olurlardı. Kendime güvenim vardı, çok sağlam dostlarım var, her zaman bana destek oldular. Ama dediklerin doğru. Bazı arkadaşlarım ise bu yüzden evlilik biter mi, bizde de var aynı sorunlar sen büyütüyorsun dediler. Herkesin tahammül sınırı farklı, benim sınırım doldu, yaşadığım hayattan mutsuzdum, kendime yakıştıramadım o hayatı. Kimin ne dediğini umursamadım, önemli olan benim, ben olmazsam gerisi boş. En önemli güvencem ise işimin olması.

8. 19 Nisan 2010
  9. Akasia

Akasia Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    554
    Ödül Puanları:
    238
    bu kadinlarin kanayan yarasi canim. cok dogru bir noktaya temas ettin.
    ben esimle iyi anlasirim ama dedigin gibi kaynanan, kayinbaba, gorumce, elti... hep bunlar yuzunden cikmistir kavgalarimiz. 1 haftalik gelinken ayirmak istediler ama ayrilmadim neden, cunku cok asiktim. su an belki iyiyim ama yinede yasadiklarimi unutamiyorum, yada unutmak istemiyorum. bana butun kotulukleri yasatan insanlar su an cok rahatlar ve cok gurur duyuyorlar yaptiklarindan, ve bu beni cileden cikartiyo. istiyorum ki onlarda biseyler yasasin bu dunyada, bende gozumle goreyim. ama oh iyi oldu demeyim.

10. 19 Nisan 2010
  11. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    Kadınlarımızın çalışıp ekonomik özgürlüklerini eline almasına sonuna kadar katılıyorum. Ama diğer konulara katılmıyorum. Kaynana, kayınpeder, elti vs. gibi konular bir evliliği sarsıyorsa bence o evlilik hakkında düşünmekte fayda var. Bir eş yani koca annesinin veya bir başkasının ağzıyla yuvasında huzursuzluk çıkarıyorsa bence asıl sorun diğerleri değil iradesiz olan kocadır. Ben bu yüzden üçüncü kişiler tarafından bozulan evliliklerde suçlu olarak hep o üçüncü kişilere inanan eşleri suçlarım.
    Dini nikaha gelince, Allah kötüye düşürmesin, isterseniz tirilyonlar isteyin, istersenin 100 tane şahit tutun kendinize, kötü olan ne yapsanız canınızı yakar.
    Bir diğer konuda evlilik sözleşmesidir kiiii, yazınızda ne kadar doğru gibiymiş gibi gözüksede malesef ben evlilik sözleşmelerine karşıyım. Evlilik bir müessese değil bir gönül birlikteliğidir. Hiç bir müessesede işler gönül birlikteliği ile yürümez ama evlilik öyle değildir. Bana soğuk gelen bir şeydir evlilik sözleşmeleri.
    Dediğim gibi Allah kötüye düşürmesin, kötüye düşerseniz ne yaparsanız yapın canınız acır.

12. 19 Nisan 2010
  13. bunalxixmdayxixm

bunalxixmdayxixm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben gorumceme sınır oluyor düğüne 15 gun kalmış oyle mantıksızca konuşmalar yapıyo.düğün benım düğünüm eşimin ayrı kınası olucak oyle eğlenceli.bana diyokı sız gelıcekmısınız?tabı gelıcem bu laf soylenır mı ya off daha neler neler sinirim ıyıce bozuldu

14. 19 Nisan 2010
  15. edanaz

edanaz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    Sinir olma, yapacak bişey yok.... Maalesef insanlar böyle, anlamıyorum ya... Bende görümceyim sözde ama benim yengem sanki ablam. Abimden daha kıymetli benim için. 15 yıl oldu, bir kere bile birbirimiz kırmadık. En yakın sırdaşımdır. Hatta beraber kaynana dedikodusu yaparız. Abimlere gittiğimde en sevdiğim şey yengemle beraber yatmaktır. Hiç istemem bize hizmer etsin, yorulsun, ne yapılacaksa beraber yaparız. Ben yengemi görmey, konuşmaya doyamıyorum. Yengemi o kadar çok seviyorum ki kıyamıyorum. Hatta abim 15 yıldır alışmadı, hala kıskanıyor, ben mi abinim o mu ablan, o gelin niye hep gelinin tarafını tutuyorsun diyor bana. Bir gün abimle yengem sırf abimin gıcıklığı yüzünde tartışmışlardı, canım anneannemde hayatta idi o zaman. Abimin karşısına dikildik hepimiz, o kadar sinirlendim ki, abi filan görmedi gözüm. Sen işe gittiğine bu evi boşaltırım, bir daha ne karını nede oğlunu göremezsin, aklını başına al, senin yaptığını bana eşim yapsa ne yaparsın? Sen yengemi sahipsiz mi sandın dedim. Sen yaparsın, senden beklenir dedi ve o gün bgündür yengeme gözünün üstünde kaşın var bile diyemez. Yengemde bu olaydan annesine, babasına, abisine, ablasına, yengesine hiç bahsetmedi. Canım yengem benim.

BTKYAN bunu beğendi.
  16. 19 Nisan 2010
  17. bunalxixmdayxixm

bunalxixmdayxixm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ahh ahhh en guzelı boyle olmak.bizimkisi benım lafımı etmekten kendını alamıyo.ben memlekte 2 saat uzaklıkta çalışıyorum hafta sonları gıdıyorum herzamanda gormuyorum ama kızı bır saat gormem yetıyo huzursuz olmama.allahım ınşallah duzelır ya.

18. 19 Nisan 2010
  19. edanaz

edanaz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    ınsanlar art niyetli ise görmesen de yetişiyorlar. Benimkile 130 km uzaktan yetiştiler, şimdi boşadım oğullarını, alsınlar alabiliyorlarsa ne halleri varsa görsün. Ben onlara bir kötülük, bir saygısızlık yapmadım ki, görümcem bekardı, beğendim herşeyi çeyizine aldım, kaynanama giderken hiçbir zaman elim boş gitmedim, her gittiğimde evinin ihtiyaçlarını gördüm, kendi evimde de onların evinde de hizmet ettim. Tabi ben eşek olunca semer vuran çok oldu. Ben yengemle ilişkimiz gibi olacak sandım, ama herkes benim yengem ve ailesi gibi mükemmel insanlar değil. Allahda iyilik gelir ben onları kör şeytana havale ettim. Ama gen de zaman zaman içimde birşeyler alevleniyor, kendime yakıştıramadığım şeyleri yapmak istiyorum. Mesela kaşma, intikam duyguları ile doluydum, yatarken düşündüm, yengem olsa ne yapardı bu durumda diye, hiçbirşey yapmamaya karar verdim. Onların ağzına laf vermeyeceğim. Büyüklüğümle onları ezeceğim.

BTKYAN bunu beğendi.