esiniz kardesine borc para vermek isterse ne dersiniz??

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve hiranur8 tarafından 15 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

15 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : hiranur8
  1. hiranur8

hiranur8 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    esimibugun kardesiyle konusmus.ve maddi olarak sikinti icinde olduklarini ogrenmis.2 bucuk milyar paramiz olsa rahtliycam demis..esimde benimle paylasti.napalim destek olalimmi? diye.Allahin bildigi icimden gelmedi destek olmak.cunku bizden once destek alabilecekleri kayinpederim var,onun durumu iyi destek olabilir.sonra kendimi esimin yerine koydum ayni sekilde ben kardesimin sikintida oldugunu bilsem param varkende destek olmasam kendimi kotu hissederdim..tamam canim sonucta benim kardesimde bende istese vermesem icim rahat etmezdi dedim.ama arkadaslar dusunuyorumda daha biz hic birseye sahip degiliz sadece esim calisiyor ve bir ev alabilmek icin para biriktrmeye ugrasiyoruz evlendigimiz gunden beri..bu acidan dusununce kimseye borc para falan vermek gelmiyor icimden...bu durumda siz olsaydiniz ne yapardiniz ? tamam Allaha sukur cok olmasada bir kosede paramiz var ama biz o parayi ev alabilmek icin biriktiriyoruz.bu durumda her ihtiyaci olana destek olmak dogrumu sizce?

2. 15 Mayıs 2010
  3. berceste06

berceste06 :(( Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    geri alabilecegimeize inanıyorsam verirdim ve belli bi süre de söyler o tarihe kadar derdim....kayınpederinizle de konuşabilirsiniz durumunu..sizin de eviniz yokmuş bunu da düşünün az para değil 2.5 milyar bu devirde...tabi vicdan bilmiyorum herhalde ben de mecbur kalırıdm vermeye..

4. 15 Mayıs 2010
  5. zhr79

zhr79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    onceden herhangi bir sıkıntı yasatmadılarsa hayırsız sadece para icin gelen giden tipler degilse tabiki verirdim neticede benim kardesim olsa para istese ve esim mudahele etse tartısma cıkardı ben olsam bunu sorun yapmazdım

6. 15 Mayıs 2010
  7. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 Pro Üye

Beğenildi:
    38.111
    Ödül Puanları:
    463
    1 sn bile düşünmem veririm, tamam belki eviniz yok ama zor durumda da değilsiniz anladığım kadarıyla.. oysa onlar şuan zor durumdalar.. demek ki babasından isteyememiş, sizi daha samimi görmüş.. :nazar:

8. 15 Mayıs 2010
  9. you_know

you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

Beğenildi:
    89
    Ödül Puanları:
    203
    eğer o parayı verdiğinizde sıkıntıda kalacaksanız vermeyin derim ama eğer geçinebiliyoruz durumumuz çok iyi olmasa da iyi sadece ev almak için biriktirdik diosanız verin derim tabi alabileceğinize eminseniz

10. 15 Mayıs 2010
  11. hiranur8

hiranur8 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar yorumlariniz icin tesekkur ederim..bende kendimi esimin yerine koydugumda hak veriyorum zaten..ve ilerde birgun ayni sey benimde basima gelebilir,yada benim kardesimin de ihtiyaci olabilir diye dusunuyorum.eminimki oyle bir durum olsa esim hic dusunmeden benim kardesimede destek olmak ister parasi olduktan sonra.ama esimin kardesleri biraz sorunlu.hic eksikleri bitmiyor.her basi sikisan bizi ariyor..para istemeselerde maddi durumlarinin zayifligindan bahsediyorlar...bu da canimi sikiyor..esimde uzuluyor haliyle kardeslerine..babalari zaten yardim ediyor.kayinpederimden tek destek almayan cocugu biziz.bu verecegimiz paraya gelince .birgun oderler Allah saglik sihhat verirse ama nezaman bilmiyorum.ustelik bu para verecegimiz kardeside devlet memuru,lojmanda kaliyorlar .kira dertleri de yok..bende buna kiziyorum benim esim hem ozel sektorde calisiyor,birde kira oduyoruz

12. 15 Mayıs 2010
  13. huuulya

huuulya küçücüğüm herşeyim... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    geri alırken sorun olmayacağına eminsem verirdim ben, sonuçta o para kenarda bekleyeceğine birilerinin işi görülmüş olur

14. 15 Mayıs 2010
  15. Mihriban

Mihriban Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    kaynın ve eltin kıymet bilen insanlarsa verin derim eğer bu miktar fazla geliyorsa daha az bir miktarda verebilirsiniz
    baktınız bu para isteme huyunu alışkanlık haline getirdiler bir daha ki sefere yok dersiniz olur biter
    benim eşim borcu bırak karşılıksız çok para verdi canım üstelik bizimde borcumuz vardı
    şimdi maaşımız düştü biz sıkışınca artık vermiyor daha doğrusu veremiyor
    karşı taraf kıymet biliyorsa hak yemiyorsa ve kardeşini sömürme amacı gütmüyorsa bence kardeşe mutlaka destek çıkılmalı ama bunlardan birini dahi sezersem ben destek çıkmam :1no2:

16. 15 Mayıs 2010
  17. you_know

you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

Beğenildi:
    89
    Ödül Puanları:
    203
    canım seni anladım şimdi bak bende 7 aylık evliyim borc ödüyoruz hala ve kaynımında 2evi var biri kirada biri kendi oturuyor biz kirada oturuyoruz ne zaman onlara gitsek eltim borcumuz var ne yapacaz bilmem diyip duruordu eşim iyi bir işe girmişti işte maaş fln konusurken bizede destek olun dedi :1shok: o an dondum kaldım borcunuz var biz destek olalım demek yerine bize destek olun dedi neymiş 2 aydır kiracı kirayı vermiomus ondan durumları kötüymüş eşim bana bırakmadı kendi cevabını verdi sağolsun eğer eşinin verme niyeti varsa versin bırak sonra aranız kötü olur hemde ilerde vermezse fln parayı sana bişi söyleyemez kendi vermiş olur

18. 15 Mayıs 2010
  19. elefera

elefera Hosgeldin melegim (: Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    101
    Sartları goz onunde bulundururum.

Daha once benım sıkıntım varken, yardım talebımı gerı cevırmısse buyuk ıhtımalle vermem. Ya da utandırmak amacı ıle verırım.

Cok acıl ıhtıyaclarım yoksa, bırıkım ıcın ıse bu para verırım. Kosede durup, vaktı gelene kadar ıse yaramayan paradan zıyade sıkıntıda olan kısılerı rahatlatmayı tercıh ederım.

Daha once verıdıgım emanetlerı gerı alabıldıysem verırım.

Ne kadar surede bana gerı odeyebılecegıne bakarım. Belkı bır yıl sonra odeyecek ve bu zaman benım ıcın buyuk bır kayıp olacak.

Not: Bız ne zaman dara dussek, esımın ablası ellerını uzatır bıze. Esım de onlar ev alacagı zaman aynı sekılde davranmıs yıllar once.