Eski Mısır'da Hamilelik ve Cinsiyet Testi

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve ekeser tarafından 23 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : ekeser
 1. ekeser

  ekeser Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik idrar hastalıkları varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

  Bebeğin Cinsiyeti
  Mısırlıların kullandığı yöntemde doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

  Prof. Julias Manger 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini idrarla sulayıp Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.
  Prof. Dr. Hulusi Köker de Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.

  Doğum Kontrolü
  Mısırlılar kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış.

  aşmışlar mı ne....
   
 2. 23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : ekeser
 3. xsxeker pembe

  xsxeker pembe kzımı sen koru rabbim... Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.611
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  aşmışlar valla bizler şincik 3 kuruşluk ilaçlarla korunuyos onlar altın koyup korunuolar heyyyt beaaa
   
 4. 23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : ekeser
 5. clochette

  clochette Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  866
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  enteresanmis:1shok:
   
 6. 23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : ekeser
 7. gulde

  gulde "Baby,Don'tYouBreakMy..." Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.807
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ayy çok ilginçmiş valla
  ben şu soğan sarımsak işini bir deneyeyim ama zararı varmıdır
  gerçi sarımsak ve soğandan ne zarar gelirki doğal sonuçta:))
  tam da rahim filmini çektirmeden önce
   
 8. 30 Haziran 2009
  Konu Sahibi : ekeser
 9. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.