eski mısırdan ilginç bilgiler: cinsiyet, gebelik

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve kucukkedicik tarafından 9 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  9 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kucukkedicik
 1. kucukkedicik

  kucukkedicik Guest

  kızlar nurayahmetin yazısını okuyunca acaba başka yollar da var mıdır die bi araştırayım dedim. bakın ne buldum

  "Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

  Bebeğin Cinsiyeti
  Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

  Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.

  Prof. Dr. Hulusi Köker de, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.

  Doğum Kontrolü
  Mısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış."
   
 2. 9 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kucukkedicik
 3. EU1

  EU1 Guest

  çok ilginç ya arpa buğday sulayarak hamileliği ve cinsiyeti öğreniyorsun..
  evlendikten sonra bari doktoras gitme derdi olmaz sula bakıyım iki buğday:Roflol::Roflol:
  en ilgincide sarımsak olayı..daha bilmediğimiz neler var acaba
  CADIARZU
   
 4. 9 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kucukkedicik
 5. yaseminsen

  yaseminsen rabbım sen evladımı koruu Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.499
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  ewet bunu daha oncede okumustum ya bu sarımsak olayına takıldım acaba nasıl yapıyorlarmıs iğğğ yanmıyormuymuş acaba?
   
 6. 9 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kucukkedicik
 7. kucukkedicik

  kucukkedicik Guest

  öyle deme mavii :Roflol: bence bu mısırlılardan korkulur. adamlar o zamanda mumyalamayı becerecek kadar kimya bilgileri varmış, ayrıca tıpta da çok ilerlemişler. bence onlar yapıosa kesin doğrudur.

  bak bizim prof da doğrulamış hormonlara bağlıymış. bence denemekte fayda var.. ultrasonda bazen erkek bebekler göstermiyolar sonra süpppriiizz aa erkek.. iki buğday sulayıp erkenden öğrenebiliriz.

  ama şimdi gebelik testi için ikinci kişiyi nerden bulcazz :Roflol: kızzz sabah gel de gebelik testine başlayalım ben buğdayları ayarladıııım. :dance:
   
 8. 13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kucukkedicik
 9. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.