Eski Mısırlılarda Gebelik Testi

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve NPSL tarafından 9 Ekim 2009 başlatılmıştır.

9 Ekim 2009
    Konu Sahibi : NPSL
  1. NPSL

NPSL ZEHRA ¬ EREN Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.
    Eski Mısırlılarda Gebelik Testi Nasılmış
    Bebeğin Cinsiyeti
    Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.
    Prof. Dr. Hulusi Köker de, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.

Doğum Kontrolü
    Mısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış.

2. 9 Ekim 2009
  3. EU2

EU2 Guest

canım bu topik önceden açılmıştı hatta deneyen arkadaşlar olmuştu sonuçta her zaman önce buğday - yoksa arpa mıydı :uhm: hatırlamıyooom neyse sırnaşık şey - önce çimleniyormuş. paylaşım için sağol canım a.s.

4. 9 Ekim 2009
  5. ebruli22

ebruli22 ♥ẰگЌĮм گé Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    onceden okudum,bi düşünsene her sabah buğdayları sula,da onlar çimleninceye kadar adetim gelecek, kaydirigubbakcemile3

6. 9 Ekim 2009
  7. NPSL

NPSL ZEHRA ¬ EREN Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    Eski usul gebelik testi daha..tabi biz bunları yapıncaya kadar eczaneden bı test alıp yada bı kan tahlılıyle öğreniyoruz..sadece paylasmak ıstedim..imkansızlıklar içinde bile dogruluğu bilim adamlarınca kanıtlanmıs gebelik testi...

8. 9 Ekim 2009
  9. EU2

EU2 Guest

sen yaparsın biliyom sırnaşık şey sırnaşık şey

10. 9 Ekim 2009
  11. ebruli22

ebruli22 ♥ẰگЌĮм گé Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 yapmam kız,sabırım tükendi artık,beklıyememki çiçek açana kadar kaydirigubbakcemile3 :roflol:

12. 9 Ekim 2009
  13. NPSL

NPSL ZEHRA ¬ EREN Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    bizim için bi kaç gün nasıl geçmek bilmiyosa..onlarda karınlarının buyumesinı beklemeden merak içinde kendilerince bi care bulmuslar..dedıgım gıbı bız bunları yapana kadar bı test yapıp sonucu cımlenme falan beklemeden coktan ogrenmıs oluyoruz..

14. 9 Ekim 2009
  15. ebruli22

ebruli22 ♥ẰگЌĮм گé Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    evet kız,ama bazen bu testlerde inatçi oluyor da bir türlü çift çizgiyi göstermıyor

16. 9 Ekim 2009
  17. NPSL

NPSL ZEHRA ¬ EREN Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    valla ben artık ıdrar testlerınede guvenemıyorum kac kere hayal kırıklıgına ugradım..ısım vermeyım ıkı fıramayla yazıstık..sıkayet ettım testlerı yapcak bısey yok..kadınların kaderı sanırım..beklemek

18. 9 Ekim 2009
  19. ebruli22

ebruli22 ♥ẰگЌĮм گé Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    evet bazen kadınlar var kan testi negatif çikıyor ve sonradan hamile çikıyor,anlamadım gitti ya