Eşler tartışırken nelere dikkat etmeli?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve vicdan tarafından 6 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  6 Eylül 2007
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  1.Her evlilikte küçüklü-büyüklü bazı problemler olur.Bazı evlilikler problemsiz olduğu için değil,eşler problemleri büyütmeden çözmeyi alışkanlık haline getirdikleri için mutlu ve uzun sürmüştür.Siz de problemlerinizi biriktirmeyin ve büyütmeyin.Asla örtbas etmeyin.Problem varsa,yokmuş gibi davranmayın.Eşinizden hiç bir şey saklamayın.Eşinizle oturup tartışın.Allah dert vermişse derman da verir.Bilin ki hiçbir problem çözümsüz değildir.

  2.Diyelim bir dargınlık sürecine girildi,böyle durumlarda erkekler ilk adımı kadınlardan bekler.Oysa kadınlar daha duygusaldır.Bu yüzden fazla incinirler.Dargınlıktan sonraki barış teşebbüsünü erkekler yapmalı.İçten bir gülümseme,sevgiyle bir bakış,yerine göre bir çiçek,ya da başka bir hediye,içinde boşanma potansiyeli olan pek çok dargınlığı tatlıya bağlayabilir.

  3.Kavgaların çoğu iletişimsizliğin çocuğudur.Öncelikle birbirinizle sağlam bir iletişim kurun.Yani sık sık birbirinizle göz göze gelin,gülümseyin,işaretleşin ve tabii ki konuşun.

  4.Eşinizi suçlayarak tartışmaya girmeyin.Neden öyle davrandığını öğrenmeye çalışın.Olmazsa kendisine sorun.

  5.Eşiniz kendini savunmak istiyorsa mutlaka bu imkanı verin.

  6.Problemin çözüleceği yer,ürediği yerdir.Aile içinde üreyen problemlerden kaynaklanan tartışmaları evinizin dışına taşırmayın.Çocuklarınızı asla tartışmalarınıza karıştırmayın.

  7.Soyut kavramlar üzerine tartışmak yerine,somut problem üzerine tartışın.Problemi tahlil edin.
  a)Tartışmaya konu olan problem nedir?
  b)Taraflar problemi nasıl görmektedir?
  c)Problemin detayları nelerdir?
  d)Yanlış anlaşılmalar var mıdır

  8.Tartışma esnasında problemle eşinizin kişiliğini özdeşleştirmeyin

  9.Dikkatinizi eşinize cevap yetiştirmeye yönelteceğinize problemin kendisine yöneltin.

  10.Tarifsizi seslendirmekten kaçının.Mesela eşinize çok sorumsuz,çok umursamaz olduğunu söyleyeceğinize,nasıl olması gerektiğini söyleyin.

  11.Tartışırken kendinizi eşinizin yerine koyun,ama bunu yaparken olabildiğiniz kadar dürüst olun.Böylece haklı olduğu yanları görebileceksiniz.

  12.Beklemesini bilin.Bekleyin.Eşiniz konuşsun,iyice boşalıp rahatlasın.Her sözüne cevap üretmeyin.Onu dinler gibi de yapmayın.Gerçekten büyük bir sabırla dinleyin.Doğrularına tereddütsüz hak verin.Bu yaklaşımınız ona,kendisini anladığınızı düşündürecek ve yumuşatacaktır.

  13.Tartışmalarınızı kendi doğrularınızı kabul ettirmek için değil,gerçeği bulmak ve gerçekte uzlaşmak için yapın.Haklı ise büyük bir memnuniyetle eşinize hak verin ve rahatlıkla özür dileyin.

  14.Eğer tartışmayı o gün sonuçlandıramamışsanız,bağırarak,istim üzerine evi terk etmeyin.Böyle yaparsanız o gününüz zehir olur.Ayrıca eve döner dönmez,daha sertleşerek tartışmayı devam ettirme ihtimali çok yüksek olur.Bu yüzden tartışmanız sonlanmasa bile,ne olursa olsun eşinizi sevdiğinizi,onunla her konuyu tartışmakta fayda gördüğünüzü,ancak zamanın şimdilik yetmediğini,sonra eğer isterse bu konuyu daha bir sükunet içinde dönebileceğinizi söyleyin.Daha yumuşak bir zemin,daha neşeli bir an tartışmanın uzlaşmayla bitmesine yardımcı olacaktır.

  (Yavuz Bahadıroğlu'nun hayatı aşkla yaşamak kitabından )
   
 2. 6 Eylül 2007
  Konu Sahibi : vicdan
 3. XIXpek Kozasxix

  XIXpek Kozasxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  167
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  çok Teşekkürler çok Yapici Bir Yazi
   
 4. 6 Eylül 2007
  Konu Sahibi : vicdan
 5. Swetter

  Swetter Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  803
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  evet ama maalesef sinir anında insanın gozu hıc bı seyı gormuyo. hanı bı laf var bakılacak yuze utanılacak soz soyleme dıye. ıste bunu akıldan cıkarmamak lazım.