Etkili konuşmanın en özel sırrı ne ?

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve suri tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  17 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  Etkili konuşmanın en özel sırrı ne ?

  Dış görünüş ile özgüven arasında çok yakın bir bağlantı vardır. Dış görünüşünün kötü olduğunu düşünen kişi, özgüvenini kaybedebilir. Kişinin davranışlarında özgüven kaybından kaynaklanan bu tutukluk, çoğu zaman konuşmaya ve iletişime yansır.

  Dişler, yüzümüzün en dikkat çeken yeri olduğu için, küçük kusurların bile hemen göze çarptığını belirten, Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, sağlıklı ve bakımlı görünen dişlerin, insanların dikkatini daima pozitif yönde etkilediğini söyledi. Kışlaoğlu’na göre, sağlıklı dişler kişide özgüveni arttırırken, kötü görünümlü dişler ise özgüveni kaybettirir, kişi gülümsemeye ve konuşmaya çekinir. İşte bu noktada diş estetiği devreye giriyor. “Eskiden dişi ağrıyana, şişene dek insanların aklına diş hekimine gitmek gelmezdi. Yani ihtiyaçtan diş hekimine gidilirdi” diyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, artık güzellik kaygısıyla, hastaların sırf danışmak için bile diş hekimine gittiğinin altını çizdi.

  Dişlerin Konuşmadaki Önemi…
  Konuşma, insan ilişkilerinin en önemli özelliklerindendir. Kendine güvenen bir bireyin kullandığı kelime ve kurduğu cümleler o kişi hakkındaki tüm düşünceleri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Konuşmada en önemli etken ağzımız ve dişlerimizdir. Diş yapısı bozuk olan bir kişi genellikle konuşmaktan kaçınır ya da konuşurken ağzını kapatma gereği duyar, bu da sosyal hayatı ve iletişimi kötü yönde etkileyen en büyük sebeplerden biridir.
  Politikacılık, aktörlük, spikerlik, şarkıcılık gibi bazı meslekler, büyük ölçüde düzgün konuşmaya dayanır.

  Dişlerin Konuşmaya Fiziksel Etkisi…
  Düzgün konuşmada dişlerin önemli rolleri vardır. Dişler çene kemikleri, dişetleri, dil ve damak, konuşma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler. Kullandığımız kelimelerdeki tüm harfler, dişlerimizin ne ölçüde tam olduğuna bağlı olarak istenilen sesi çıkarmamızı sağlar. Dişleri takma olan bir kişinin dişlerini çıkardığındaki konuşmasını düşünürsek, dişlerin konuşmamızı ne denli etkileyebildiğini kavramak hiç de zor olmayacaktır.
  Örnek vermek gerekirse;
  1- DE ve TE sesleri, dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafındaki eğiminden destek almasıyla çıkar.
  2- FE ve VE sesleri ise, alt dudağın, üst kesicilerin kesici uçlarına temas etmesiyle çıkar.
  3- SE sesi, karışık bir işlemle çıkar. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken, dilin, azıların dil tarafındaki yüzeyinden destek alması ve dil ucunun da (kesiciler arasında bir oluk yapıp) hava borusu oluşturmasıyla gerçekleşir. ŞE ve JE sesleri de buna benzer bir işlemle gerçekleşir; fakat bu sırada dil ucu göreve katılmaz.
  Dişler çene kemikleri, dişetleri, dil, damak, buların hepsi, çiğneme, tat alma, yutkunma ve konuşma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler.

  Ontodontik Problemler Düzeltilmeli
  Konuşmayı etkileyen diğer bir etkenin de Ortodontik problemler denilen, çenesel uyumsuzluk veya dişsel bozukluklar olduğunu ifade eden Kışlaoğlu, ortodonti’nin çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalı olduğunu belitti. Ortodonistlerin, çene kemiği ve dişlerimizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağladığını açıklayan Kışlaoğlu, ”Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım ve konuşma kolaylığı sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da birçok faydası vardır. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için kullandığımız kelime ve harflerin telaffuzu daha net sağlanır.” diye konuştu.​

   
 2. 27 Ocak 2010
  Konu Sahibi : suri
 3. izmit_41

  izmit_41 kirlideğil,yaPASyatozdu Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  465
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Temiz ve eksik olmayan dişler etkili...
   
 4. 1 Şubat 2010
  Konu Sahibi : suri
 5. iRem_

  iRem_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  273
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ben zaten insanda ilk dişlere bakarım temiz ve düz olması cok önemli
  Bende şuanda tel kullanıyorum 19-20 yaşında cıkcak inşallah ve resimdeki gibi dişlerim olucak :):)
   
 6. 1 Şubat 2010
  Konu Sahibi : suri
 7. yakamoz1453

  yakamoz1453 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  dişilerin ne kadar iyi olursa o kadar iyi çıkar ağzından kelimeler ayrıca burnun otoban gibi olmalı :KK70: yani tıkalı ya et yada kemik eğriliği olmazsa konuşmamız karşımızdaki kişiyi mes eder.
   
 8. 11 Şubat 2010
  Konu Sahibi : suri
 9. dnyadnz06

  dnyadnz06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  diş teli fiyatları nekadar arkadşlar biraz bilgi verirmisiniz ,irem senin tellerin maliyeti nekadar soylersn sevınırım.. tşkrler
   
 10. 11 Şubat 2010
  Konu Sahibi : suri
 11. dnyadnz06

  dnyadnz06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  diş teli fiyatları nekadar arkadşlar biraz bilgi verirmisiniz ,irem senin tellerin maliyeti nekadar soylersn sevınırım.. tşkrler