Etnik Yapısı

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Yunanistan' forumundadır ve nevbahar tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Etnik Yapısı

  Ana madde: Yunanlar

  Halkın büyük çoğunluğunu etnik Yunanlar oluşturur. Yunanlar büyük bir çoğunlukla Hıristiyan Ortodoksdur. Başlıca azınlıklar Müslüman olan Türkler, Arnavutlar Pomaklar ve Hıristiyan Ortodoks bir Slav halkı olan Makedonyalılardır.
  Dil

  Ana madde: Yunanca

  Yunanistan’daki tek resmî dil Yunanca’dır. Modern Yunanca, Halk Yunancası ya da Yunanca söylenişiyle Demotiki (Yun. δημοτική “Đimotiki” okunur) 1976′dan beri Yunanistan‘ın ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin resmî dilidir. Yunanca (Ελληνικά - Elinika) 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hint-Avrupa dil ailesine aittir. Antik Yunanca Klâsik Yunan uygarlığının dili olarak kullanılmıştır. Modern Yunanca Antik Yunanca’dan oldukça farklı olmakla beraber köken olarak ona dayanır. Yunanca, Yunan Alfabesi kullanılarak yazılır.

  Yunanistan’ın kurulmasıyla devletin resmî dili Kathareuousa ilan edildi. Okullar ve resmî dairelerde sadece bu diyalekt kullanıldı; ancak halk bu diyalekte yabancı olduğundan evlerde ve sokaklarda Halk Yunancası (Demotiki) konuşulmaya devam edildi.

  Demotiki’de bir takım bozulmalar olunca 1964′de okullarda Demotiki’nin de okutulmasına izin verildi.

  Bu çift dillilik 1976 yılına kadar devam etti. 1976′da Yunanistan’da çıkan bir kanun ile Kathareuousa devletin resmi dili olmaktan çıkartıldı ve Demotiki resmi dil hâline getirildi böylece okul, resmî daire ve evlerde konuşulan dilin aynı olması sağlandı.

  Yunanlar’ın uzun yıllar farklı milletlerin hâkimiyeti altında kalmaları ya da başka milletleri yönetmesinden dolayı, dilleri bu kültürlerle büyük ölçüde etkileşime girmiştir. Yunanca birçok kelime alıp verdiği gibi, etkileşimlerden yeni lehçeler bile doğmuştur, bunlardan başlıcaları;

  * Demotiki (Δημοτικ&#942:KK66:
  * Kathareuousa (Καθαρεύουσ&#945:KK66:
  * Tsakonika (Τσακωνικ&#940:KK66:
  * Pontus (Ποντιακ&#940:KK66:
  * Kapadokya (Καππαδοκικ&#940:KK66:
  * Güney İtalya (Κατωιταλικ&#940:KK66:
  * Yevanika