Ev ekonomisi hakkında önerileriniz var mı?

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve nadideiris tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

2 Ocak 2009
    Konu Sahibi : nadideiris
  1. nadideiris

nadideiris Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Ben mesela,çamaşır makinasında çamaşır yıkadığım zaman makinadan çıkan su ile balkonu,tuvaleti ve banyoyu yıkıyorum ve böylece hem su dan tasarruf ediyorum su faturası inanılmaz az geliyor hem de SU İSRAFI yapmamış oluyorum.Ayrıca kızartma yaptığım yağı en fazla bir yada iki kere kullandıktan sonra azar azar yemeklere ilave ederek hem YAĞ İSRAF etmemiş oluyorum hem de ekonomime katlıda bulunmuş oluyorum.Evimde mutlaka tasarruflu lamba kullanıyorum hem elektirik az gelmiş oluyor hem de küresel ısınmayı birazcık olsun enellemiş oluyorum.Bir de bayatlamış yada bayatlamaya yüz tutmuş ekmeklerimi tost makinasında yada fırında tekrar ısıtıp yiyorum ÇÖPE atmıyorum aksi halde hem günah, hem israf, hem de ekonomime zarar olur diye düşünüyorum. Ayrıca sebze ve meyvelerimi yıkarken musluğun altına bir küçük legen koyuyorum içine akan temiz suyu çiçeklere ve ağaçlara döküyorum.Bunun bana faydası olmasa da ağaçlara ve çiçeklere olduğu kesin!!!!
    Sizlerinde böyle küçük ama yararlı bilgileriniz varsa bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme: 5 Ocak 2009
  2. 2 Ocak 2009
  3. glsh85

glsh85 Guest

su fıkrı cok mantıklı geldı
    ınce dusunuyorsun bellı kı ama gecınme derdı böle bırsey olsa gerekk
    tebrıkler aklımda olcak bu fiikiir

4. 7 Ocak 2009
  5. Nursati

Nursati 12 yıl bekledim seni Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Yağ konusunda ben biraz dikkatliyim sanırım. Ama su kullanmada evet bende durulama sularını kullanıyorum. Bayat ekmeklerimide dilimleyip dondurucuya atıyorum. Gerektiğinde teflon pilav tenceresine dizip mum ışığında ısıtıyorum. Birde eskimiş tost makinamı atmaya kıyamıyorum çalışkan bir makina. Aliminyum folyo koyup kullanıyorum bende.

6. 7 Ocak 2009
  7. cucu-pete

cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    güzel seyler tabii,tebrik ediyorum sizi ama bikac noktaya dikkat cekmek istiyorum kizlar...1.si kizartma yaglarini tekrar tekrar kullanmak kansorejen etki yaratiyor!!2.ci eski tost makinama alüminyum folyo seriyorum demissiniz,alüminyum folyo isiyla birlesince maalesef kötü sonuclar veriyor,ve buda kansere yol aciyor...alüminyum folyoyu lütfen sicakla temas ettirmeyin,yerine yagli kagit falan kullanin

8. 12 Ocak 2009
  9. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    cucu-pete'ye katılıyorum iki konuda da. su konusunda tabii çok mantıklı yaptıklarınız. sağlığınız da elverdikten sonra bir sorun yok bence. ben de su tasarrufu için taktım bir ara, suları kovada, leğende biriktiriyordum ancak annemde de bende de eklem-omurga rahatsızlıkları var ve ikimiz de nasibimizi aldık bu yöntemden. kovalara su boşaltıp kaldırırken dikkatli olun arkadaşlar.

ben mesela küvetin içine saçlarımı tarar sonra da tuvalet kağıdıyla ya da marketlerin indirim kağıtlarıyla alıp çöpe atardım. şimdi yüzümü kuruladığım kağıt havluları ya da gözlüğümü temizlediğim kağıt peçeteleri bir yerde biriktiriyorum. ve böyle lavabo, küvet içinden saç almak için kullanıyorum.

ayrıca enerji tasarruflu ampul kullanıyoruz her yerde. bir de şarj edilebilir piller. su ısınana kadar akan suyu duş başlığıyla vileda kovasına alıyorum. nasıl olsa lazım olacak. saçlarımı havluyla kurutmaya özen gösteriyorum. gece duş alıyorum genelde ve saç kurutma makinesi kullanmak zorunda kalmıyorum.tabii gece de kombi yandığı için bunu yapabiliyorum, eskiden yapamıyordum.

10. 12 Ocak 2009
  11. withoutnick

withoutnick Guru Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    286
    Bayat ekmekleri küçük küçük kare olarak kesip fırında kafif kızartıp çorbaların yanına veya salatalara kıtır ekmek yapabilirsiniz.

12. 12 Ocak 2009
  13. jasminn_23

jasminn_23 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar makinanın suyunu nasıl alıyorsunuz onu anlamadım suyu çeşmeden atmıyomu makina :S

14. 12 Ocak 2009
  15. jasminn_23

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ayrıca bayat ekmekleri bende atmam buzluğa koyuyorum sonra köfte felan yapıcağım zaman kullanıyorum bide arkadaşlar böle temizlik deterjanları felan büyük boylarını alıyorum daha ekonomik oluyo geneldede indirimli olanlarını alırım

16. 12 Ocak 2009
  17. Noa

Noa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Kızartma yağını her seferde değiştirmek çok büyük israf olur. Acaba fritöz yada kızartma tenceresindeki yağ kaç kere kullanılailiyor. Daha uzun süre kullanmak için bir formül var mı? bir de patlıcanı nasıl kızartıyorsunuz çok yağ emiyor. Hem sağlıksız hem bütçeye zarar.

18. 12 Ocak 2009
  19. jasminn_23

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben geçenlerde gördüm tefal bir alet çıkarmış bir kaşık yağ ile bir kilo patates kızartıyomuşsun içinde acaba nasıl olur ya nedense bana böle elektrikli şeyler çok suni geliyo elektrikli ızgara bilmem ne gibi tadı nasıl olur acaba