Ev geindirme sanatn beceremiyorum...

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve esther tarafından 29 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

29 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : esther
  1. esther

esther let the game begin... ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    çok savurgan bir insanım. eşim de öyle. ikimiz de çalışıyoruz ama borçlardan bir türlü kurtulamıyoruz. size sorum şu evinizi nasıl geçindiriyorsunuz? bakıyorum adamlar asgari ücretle ev geçindiriyor, ya da hanımlar çalışmıyor evde ama bakıyorum araba almışlar, ev almışlar.. en yakın örneği benim ailem. ama malesef ben bundan ders alamıyorum. lütfen bana yöntemler gösterin, sizler gereksiz harcama yapmamak için nasıl önlemler alıyorsunuz? nasıl para biriktiriyorsunuz? iki yakanızı nasıl bir araya getiriyorsunuz?

2. 29 Temmuz 2009
  3. susamuru78

susamuru78 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım benim kolay değil gerçekten ev geçindirmek üstüne para biriktirebilmek...
    Biz tasarruflarımızı zorunlu hale getirdik mesela..Artık ne kadar ayırabiliyorsanız bütçenizden o kadarlık kısmı ama asla aksatmadan bir hesaba yatırmanızı tavsiye edebilirim şimdilik...
    Yada emeklilik sigortanız varmı bilmiyorum ama bikaç sigorta şirketine yaptırabilirsiniz örneğin...
    Bir nevi taksit ödeniyormuş gibi düşünün...

4. 29 Temmuz 2009
  5. Seloxsx

Seloxsx Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    hmm geliriniz ne kadar özel olmıycaksa sorabilir miyim bi de ev kiranız ne kadar?

6. 29 Temmuz 2009
  7. Arora

Arora Pretty woman :) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    4 senedir kendi başına yaşayan biri olarak şunları söyleyebilirim;
    Gelen para belli, giderlerim de belli.. Faturalar, taksitler vs.. Bunların hepsi çıkınca elimde kuş kadar bir para kalıyor.. Ben de bu parayı haftalara bölüyorum.. O haftalık paranın da bir miktarını mutfak giderleri olarak ayırıyorum.. Her hafta başında ( pazartesi günleri burada pazar kuruluyor) pazara çıkıp meyvemi sebzemi alıyorum.. Varsa ihtiyacım pirinçtir, bulgurdur, bu tür şeyleri alıyorum.. Geriye elimde para kaldıysa da kenara koyuyorum ki ekstra bir harcama çıktığında (örneğin bu ay elektirikçiyle uğraşmam gerekti) zorlanmadan onu ödüyorum.. Bunun dışında kıyafet ya da ayakkabı almıyorum kendime.. (zaten istesem de alamıyorum) Elimdekilerle kombinler oluşturup farklı farklı giyiniyorum, böylece daha çok kıyafetim varmış gibi hissediyorum.. :) Evimde tasarruf yapıyorum.. Mesela oturduğum oda dışındaki bütün ampulleri söndürüyorum.. Gereksiz su israfından kaçınıyorum, eskiyen şeyleri kesip biçerek kullanılır hale getiriyorum.. Böyle olunca geçinememe gibi bir problemim olmuyor..

8. 29 Temmuz 2009
  9. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    borcunuz varken nasıl rahatlıkla başka şeylere para harcıyorsunuz bende ona hayret ettim.çünkü bizimde çokk borcumuz var ve ben kısa kısa bi hal oldum..kira vermiyoruz ama her ay 350 tl sırf borca gidiyor..borç+fatura olunca geri,ye bişi kalmıyor...kalan accık parada yemeğe gidiyor..sonuçta borç bu ve ödenmesi lazım ve benişm borcum dururken ben gereksiz bir harcama yapamam....bence istemek lazım...o zaman olur..bu arada eşim asgari ücret alıyor

10. 29 Temmuz 2009
  11. Seloxsx

Seloxsx Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Ben evlenmeden önce her ay 2 tam altın alırdım kendime. Ama ay sonunda değil ay başında yoksa ay sonunu beklesem para kalmazdı. Sen de her ay başında belli bi miktar altın alabilirsin. Hem altın alınca insan bozdurmaya kıyamıyor.

12. 29 Temmuz 2009
  13. MargaRin

MargaRin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    üstüme başıma gereksiz kıyafet almıyorum mesela her ay bana 100tl eşime 100tl kıyafet gideri ayırıyoruz şuan çocuk yok çünkü.100 tlye de kaliteli 2-3 parça bişey alınıyor zaten 6-7 ay sonra bisürü şeyin olmuş olduu için belli bi doyuma ulaşıosun.evimiz kira olmadığı için benim maaşıma hiç dokunmuyoruz olduğu gibi bankaya yatırıyoruz eşimin maaşından harcıyoruz.gereksiz kılık kıyafet harcaması yapmadığın sürece para birikiyor ki biz çok fazla dışarıda yemek yeriz kahve içeriz ona rağmen birikiyor eşimin maaşından bile artıyor eşim öyle çok bir parada almıyor yani normalin biraz üstünde kazanıyor.borç yapmaktan kaçınıyoruz büyük birşey alacağımız zaman acelesi yoksa önce para birikitiriyoruz sonra o parayla alacağımızı alıyoruz açıkçası biz borçtan korkuyoruz.zaten çocuk olana kadar ne birikti birikti sonra çocuğun masrafı falan çok bişey birikmiyor..mutfak masrafıda haftalık alışverişe çıkıyoruz bizim haftalık 50-60 lira bişey mutfak masrafımız çünkü abur cubur yemeyiz ikimizde...temel ihtiyaçları alıyoruz..hersene bi kaç kere tatil de yapıyoruz haftasonu kaçamaklarıda yapıyoruz...yani güzelim ev kira değilse lüzumsuz alıveriş yapmadığın sürece para birikiyor..

14. 29 Temmuz 2009
  15. rzme

rzme öpmeye kıyamadığım..... Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    o işi bende beceremiyorum canım bana kalsa boç içinde yüzeriz....

sağolsun o konuda eşim çok yetenekli....

16. 29 Temmuz 2009
  17. akidem

akidem KUZEYİM... Pro Üye

Beğenildi:
    2.994
    Ödül Puanları:
    238
    Ahh ah gelin bana sorun onu siz..
    Bi kere mutfak parası ayrı olacak.extra para konucak kenara her ay misal 100 tl gibi.Faturaların parası muhakkak ayrılacak.
    Günlük limitte konabilir ben misal 10 tl aşmam.E her günde evin ihtiyacı olmuyor zaten ..
    Bi arkadaş demiş aslın da ev kira olmadıktan sonra pek ala birikiyor zaten..

18. 29 Temmuz 2009
  19. xoxzo_35

xoxzo_35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    haciz kapıya dayandığı zaman ister istemez savrukluğu nasıl olsa keseceksin. bu olmadan bir an evvel biraz daha tasarruflu olmaya çalış. giyecek hayati bişey mi ki her ay o kadar para harcıyorsunuz. yazık değil mi. bence bir evin kasası hanımdır. bu işi yapacak olan da sensin. o yüzden bir an evvel zararın biryerinden dönmeye çalış. kar kardır :nazar: