Ev Hanımlığı Kabus mu?

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Kuzey tarafından 15 Ekim 2008 başlatılmıştır.

15 Ekim 2008
    Konu Sahibi : Kuzey
  1. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Ev Hanımlığı Kabus mu?

Kadının evdeki rutin işleri, her şeyin makineleşmesi ve otomatikleşmesiyle daha çabuk bitmektedir. Çocuk büyüten annelerin işi bile kolaylaşmış, kadının evdeki yükü hafiflemiştir. Kadın bir müddet ev gezmelerinde dolaştıktan sonra, 'kabul günlerine' gitmekten de vazgeçer. Çoğu zaman dedikodu ve gösteriş toplantılarına dönüşen bu günler, kadına pek de fayda sağlamaz. Düşünen, üreten ve toplumun sorunlarıyla ilgilenen kadını bu durum mutlu etmez, aksine rahatsız eder. Kadın evde kendisini yalnız ve işe yaramaz hissetmeye başlar. Hele çocukları büyüdüğü ve evleriyle ilgili sorumlulukları azaldığı zaman ne yapacağını düşünür. Sosyal bağları zayıflamış olan kadınlar, kendilerini çalışmaya yöneltir; işyeri açma veya işe girme gibi yöntemler bulurlar. Bazı kadınlar ise dernekler ve kadın kuruluşları gibi kendilerini kolayca ifade edebilecekleri sosyal faaliyetlere yönelirler. Para kazanma gibi bir mecburiyetleri yoksa, sanat alanlarına kayarlar. Atölye çalışmaları, kadını dedikodu yapmaktan daha üretken alanlara sevkeder. Kadın isterse, toplumdaki sosyal rolünü güçlendirecek pek çok şey yapabilir.

Sevgisizliğin kötü sonuçları, insanlar arasındaki ilişkilerin her alanında görülmektedir. Topluma kadın sevgisi girmezse hayat çok anlamsız ve çekilmez olacaktır. Hayatın renkleri kadının sunduğu sevgiyle artar ve kendisini gösterir. Kadının sevgi duygusuna yoksulların, zayıfların, yaşlıların, hastaların, toplumdaki bütün kesimlerin ihtiyacı vardır. Evdeki rolü kadını mutlu etmiyorsa, sosyal faaliyetlere yönelmelidir. Şu anda dünyanın bir çok yerinde kadınların kurduğu binlerce dernek faaliyet göstermektedir. Meselâ Almanya'da, üç kişi bir araya gelip dernek kurmakta, oradaki kadınlar sosyal faaliyetlere olan ihtiyaçlarını böylece gidermektedir.

Bizim geleneksel yapımız; kadını, evdeki rolü bittiği zaman, komşusuyla dedikodu yapmaya yönlendirir. Toplumdaki bu olgu değişmeli, kadınlar örgütlenerek, bulunduğu mahalleye, oturduğu apartmana ve sahip olduğu aileye neler katabileceği konusunda kafa yormalıdır. Kadınlar, oturdukları apartmandaki karı koca kavgalarının çözümüne bile yardımcı olabilirler. Onların sosyal hayata katılmasında pek çok fayda vardır. Kadınlar, şefkat duygularını kullanabilecekleri faaliyetlerin her çeşidine yönelmelidirler. Kadının kendisini özgür ve güvende hissetmesinin tek yolu, herhangi bir işte ücretli çalışması değildir.

Devlet tarafından dernek kurma işlemleri kolaylaştırılmalı, eğitimli kadınların sosyal aktiviteleri özellikle desteklenmeli, bu tip organizasyonlar teşvik edilmelidir. Mahallî derneklerin kurulma aşamasında ise devlet desteği şarttır.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Kasım 2008
  2. 15 Ekim 2008
  3. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    ev hanımlığı tabi ki kabus değil..
    hatta kıymetini bilene bence çok da güzel bir şey..
    bir bayanın kendine,eşineiçocuklarına ayıracak vakti olmasından daha güzel ne olabilir ki?

ben tan 8 yılımı üniversite okumaya verdim.
    öncekileri saymıyorum bile.
    iki üniversite okudum.
    ama bunları bir statü kazanmaktan ziyade,üniversite yaşamını tatmak,ailemden uzakta iadre edebilmeyi öğrenmek vs gibi çeşitli sebeplerden yaptım.

şimdi çalışmıyorum ve evimdeyim.
    ve yıllarca yapamadığım,daha doğrusu yapmaya vakit bulamadığım bir çok şeyi yapmak ve daha da önemlisi kendimi keşfetmek için birçok zamanım oluyor.
    öyle güzel ki...
    ülkemizdeki ev hanımı tabusunun yıkılması lazım bence.
    ev hanımı diyince abuk subuk ev gezmelerine giden,günlerden ve dedikodudan,ev işinden kendini alamayan bir imaj çizilmeye çalışıyor.
    ha böyle olan yok mu?
    tabi ki var.

işte benim kabus olarak gördüğüm ev hanımlığı budur.
    bu herkese göre değişir tabi.
    ama neden bunca zamanı olan bir kadın kendini geliştirmekten,daha fazla okumaktan,belki değişik el sanatları edinmekten,üretken olmaktan,eşini ve çocuklarını daha fazla memnun etmekten ve arkadaşlarıyla daha doyurucu ve tatmin edici şeyler yapableceği aktivitelere katılmaktan vs uzak kalsın.
    ve bunca değerli seyi kaybetsin..

ama ne yazık ki son yıllarda bayanların da üniversite okuma olayı ülkemizde yaygınlaştığından beri çalışmayan kadına garip gözle bakılıyor.
    anlamak mümkün değil bana göre bu mantığı.
    herşey insanın kendi elinde..

kimi kendini çalışarak mutlu hisseder,kimi de çalışmaktan ziyade başka şeylere vakit ayırarak..
    ama önemli olan yaptığımız şeyi başkaları ne der,çalışırsam şu gözle bakarlar,çalışmazsam bu gözle bakarlar mantığından uzak yapmak bence..

uff cok konuştum ama yazdıkça yazasım geldi -tatlicadiarzu-

4. 16 Ekim 2008
  5. Mihriban

Mihriban Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    bencede kabus değil ama insan aynı işleri yapmaktan bazen bunalabiliyo ama bu sadece ev hanımlığı için değil diğer birçok iş için geçerli.bence kadınlar fırsat buldukça kitap okuyup değişik alanlara yönelip kendini yetiştirmeli zamanını en iyi şekilde değerlendirmeli

6. 16 Ekim 2008
  7. ZARACI

ZARACI Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    ev hanımlığı tabiki kabus değil.bende çalışmıyorum ama kızımla dolu dolu ilgileniyorum işlerimi rahat rahat kısıtlı zamanlarda yapmıyorum.istediğim kitapları okuyup,örgüler örüyorum.mutfakta eşimin kızımın canı ne isterse onu yapıyorum.tabi bunları severek içimden gelerek yapıyorum.en önemlisi çocuğumu ben yetiştiriyorum.

8. 16 Ekim 2008
  9. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    açıkcası bana ev hanımlığı bir kabusmuş gibi geliyor
    şuan raporluyum evdeyim, ilk günler çok güzeldi gezdim tozdum sonradan gezecek yerde bulamadım şimdi hep evdeyim ve çok sıkılmaya başladım. Çalışmaya alışmış biri olarak evde durmak zor geldi. Pazartesi iş başı yapıcağım ve iplen çekiyorum. Evin içinde vakit geçmiyor bi türlü ancak yatıp uyuyorum havada soğudu dişarı çıkasım gelmiyor. Ev hanımı olunca evdeki işlerde hiç bitmez, herşey bayana bakar. Ama çalışirken mecburen erkekte bir ucundan tutmak zorunda ama ben bütün gün evde olsam eşim bana başka ne işin var yap işte diyebilir mesela. Yok yok ben çalışmayı seviyorum. Ev hanımlığı bana göre değil. Ev hanımların gerçekten saygı duyuyorum ama bana göre değil

10. 16 Ekim 2008
  11. ASSKIM

ASSKIM sadece KIZIM için:) Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    ben ev işini çok seviyorum aslında evimde vakit geçirmek neden kabus olsun ki....
    ama kaynanamla oturdugum için burada kabus oluyor açıkcası....istedigini yapamıyorsun ki...
    inşallah ALLAH bana ve bütün isteyenlere hayırlısıyla bir ev nasip etsin...

12. 16 Ekim 2008
  13. mavrulam

mavrulam Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    801
    Ödül Puanları:
    153
    Ev hanımlığı neden kabus olsun ki....
    Ben çalışıyorum ve şimdiden bıktım keşke evde olsam işimi yatıp yatsam, gezsem istediğim gibi...
    Çalışınca akşam yorgun özellikle evliler için iş ev işi derken insan kendine vakit ayıramıyor....
    Keşke ev hanımı olsam be.....

14. 16 Ekim 2008
  15. mehtap51

mehtap51 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    bence ev hanımlığı çoğu zaman kabus.çalışmak bence daha iyi ve daha az yorucu..çünkü eşinizde dahil aman akşama kadar evdesiniz işinizin adı ne der.çalışanlara üzülünür.hem evde hemde işte yoruluyor diye.halbuki alakası yok.çalışan arkadaşlar kızabilir ama ev hanımlığı çok zor.çalışanların çocuğuna bakıcı bakar, her gün ev temizliği yapmak zorunda değil ve hiç kimse ne yaptında yoruldun demez.çocuğunla her dakika içiçe olacağına ona ayıracağın vaktin değeri önemlidir.evdeyken sürekli çocukla birlikte olmak bazen sıkıyor beni oğlum okula başlayalı ona daha kaliteli zaman ayırabiliyorum.ev hanımlarının hiçbirininde kendine sizlerin yazdığı gibi çok zaman ayıramıyor arkadaşlar.öğretmen bir arkadaşım var.yaz tatili gelsin istemez.çalışırken herşey daha düzenli oluyor evdeyken işi bile bitiremiyorum.allah ev hanımlarına sabır versin der.çalışanların düşüncesi tüm gün evdeler yatıyorlar, geziyorlar denir.çoğu zaman insan kendine bile bakamıyor.çalışanlar akşam eve gelince yorgun olur ev hanımları her zaman.çalışan arkadaşlar işinizin kıymetini bilin.sadece tatillerde evde olup çocuğunuzla ilgilendiğiniz için ev hanımılığı kolay gözüküyor.her an çocukla olsanız o kadar güzel gelmeyecek emin olun.keşke ev hanımlarınında tatil hakkı olsa.kafa dinlese.birde eşinizden para istememek çok güzel.kendi paranız olduğu hepsi size kalmasada bir kısım paranız size kalır.eşinizde çalıştığınız için size hesap soramaz.çok uzattım ama davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş.ev hanımlığıda öyle.

16. 16 Ekim 2008
  17. ne kadar suredir calismiyorsun? kısa zaman sanırım, uzun bi zaman gecsin tekrar lutfen yaz duygularini merak ediyorum

18. 16 Ekim 2008
  19. ev hanimi olmaktan anlasilan sey cocuk yetistirip, ev isi yapmak kalan zamanlarda da orgu ormekse tabiki kabus olur...Kimse birsey uretmedigi sure icinde mutlu degildir bence. Cocuk yetistirmek onemli bir olay ama hayatin tumunu de kaplamasi gerekmez bence...Evde de birseyler uretebilir insan, o sekilde baslayip kendi isini acan insanlar var veya baskalarina yardimci olan...

Calismak ta illa ki sabah 8 aksam 5 git gel degildir bence.