Ev mi? Araba mı?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve AskKirintisi tarafından 23 Ocak 2009 başlatılmıştır.

23 Ocak 2009
    Konu Sahibi : AskKirintisi
  1. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Bu kadar derdin arasında seninkide dertmi diyeceksiniz ama bana sıkıntı veriyor ve geceleri düşünmekten uyuyamıyorum.
    Bizim cüzzi miktarda nakit paramız var ve bir arabamız var, arabamız satılık değildi ama eşimin bir arkadaşı bana satın dedi, ve arabamız küçük ha diyince herkesin alacağı türden bir araba değil ford fiestanın 2000 modeli, neyse arabayı değerinin 1 milyar üzerinde vericez ama arabaya o kadar alıştıkki elimiz ayağımız oldu ve evimiz çarşıya uzak kiradayız bu arada. Eşim diyorki 2. el piyasası bitik durumda eğer bi araba denk getirebilirsek alalım 15 milyarlık bir araba 17-18 satabilirsek kar ederiz ve ev alırız diyor.
    Ben de diyorum ki, araba almayalım ev alalım. Konyanın şehir merkezine uzak yerlerde daireler 40 milyardan başlıyor bizimde 44 milyar civarında paramız var, ama evler öyle çok güzel değil. O kadar kararsızım ki, arabayı asla yatırım olarak görmüyorum ama 4,5 aylık hamileyim tam ihtiyacımız olacağı zamanda satıyoruz. Sizce eşimi ikna edip iyi kötü bir evmi alalım yoksa denk gelirse 13-15 milyar civarında bir araba mı alalım.

2. 23 Ocak 2009
  3. JJuLiEtt

JJuLiEtt Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    52
    Ödül Puanları:
    198
    ya iyi kötü bir ev sahibi olun
    yada paranızı bankaya yatırıp biraz daha toparlayıp iyi bir ev alın
    arabadan yatırım olmaz zaten

4. 23 Ocak 2009
  5. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Araba yatırım aracı değil artık..15.000 binlik arabayı 17-18 bine nasıl satacak eşin, haberi de varmış 2.el piyasasından..Masrafı da bitmiyor arabanın.

Tabii ki ev alın..Ev evdir.

6. 23 Ocak 2009
  7. Nadas

Nadas Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    araba şuan sizin için ihtiyaç gibi görünüyor..
    ama ev daha önemli gibime geldii..
    kiracısın en nihayetinde kira verdiğin parayı bir
    kenara koysan yine arabayı alırsın..üstelik arabanın masrafıda çokk
    siz de bilirsiniz..araba almakla iş bitmiyor kii..ev önemli bir yatrımm
    ev üzerinde düşünün bence...

8. 23 Ocak 2009
  9. okypete

okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    41.398
    Ödül Puanları:
    563
    ev alın bence.. arabanın durdukça değeri düşecek.Evi, kiraya verseniz size bir getirisi olur.

10. 23 Ocak 2009
  11. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    canım ben konyadada yaşadım..konyayı biliyorum..evet dediğin gibi o civarda evler var,hemde yepyeni evler..sıfır ,büyük..araba çokta lazım bişi değil yani lazım da olmazsa olmaz bişi değil..araba her zaman alınır..ikinci el biraz eski bir model de alırsın ama ev öyle değil..kiracılık çok zor bişi..araban olmaz taksi tutarsın ,otobüse binersin yine gidersin gideceğin yere..hamileyim arabaya ihtiyacımız var diyede düşünme canım....her hamile olan kişinin arabası yokki...idare edebilirsiniz...ama ev bambaşka..evin olmaz,kirada sürünürsün , istediğin gibi tadilat yapamazsın ,ev sahibi ile sürekli muhatap olman gerekir..araba her zaman alınabilecek bişi ama ev öyle değil..siz çok alıştığınız için olmazsa olmaz geliyor ...bizim hiç arabamız olmadı , ve elimde öyle bir para olsa ev alırım...bence ev alın siz canım...çocukla kiracılık olmaz..kirayı ödeyemezsin çalışman gerekir..hayat bu herşey gelir başına..belki öyle bir zaman gelir ki maddi olarak sıkışırsınız ,eşinin kazandığı yetmez ,sırf kirayı ödeyebilmeniz için senin çalışman gerekir,bu seferde çocuğu bırakacak birisini bulamazsın..

12. 23 Ocak 2009
  13. kahveci

kahveci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle şimdi ev alma zamanı.taksiyle minibüsle falan idare edersiniz ama ev her zaman alınamaz.
    bak mesela bizim de bir evimiz var onu satıp daha büyük bir ev almak istiyoruz.fakat ev kriz nedeniyle ve bulunduğu yer nedeniyle satılmıyor.alıcı yok yani:)bizim de daha yeni daha büyük ev hayallerimiz 3 senedir suya düşüyor.
    elinizde nakitiniz varsa mutlaka değerlendirin.
    bebişin de sağlıkla gelsin dünyaya.bence bebiş uğur getirmiş sizlere

14. 23 Ocak 2009
  15. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    5 yıldır otomotiv sektöründe çalışan bir danışman olarak aracın 2000 ytl ile kar ile satılması bu zamanda imkansız gibi görünüyor..
    neticede ne kadar temiz bir araç alsanız da ikinci el olacak..ve mutlaka masraf açacak..bununla birlikte yılda iki kere bandrol ücreti,1 kere trafik sigortası masrafınız olacak..
    kaskoyu hiç saymıyorum bile..
    ikinci el piyasası şu anda berbat..insanlar araçlarına raiş değerinin çok çok üzerinde para istiyorlar.hatasız dedikleri arabada bir çok hata çıkıyor..
    kendi bindiğiniz araba inanın en iyi arabadır ikinci elde..çünkü nerde neyi var biliyorsunuz..
    bence arabanızı da satmayın derim..
    arabayı satmadan ev alacak duruma geldiğinizde bir ev alın..

Son düzenleme: 23 Ocak 2009
  16. 23 Ocak 2009
  17. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    zaten arabanız varmış canım
    neden satıp yerine başka bişey düşünüyorsunuzki iyi kötü idare eder sizi bir zaman daha
    elinizdeki parayi bence ev için değerlendirin
    bebekte geliyormuş masraf aratacak en azından kira derdiniz olmaz iyi kötü kendi evinizde oturursunuz
    şuan belki çok güzel ev olmaz ama ilerde daha iyisini alırsınız inşallah
    aynı şekilde araba içinde geçerli elinizdeki arabayı kullanın derim illerde daha yeni modell alırsınız
    hamilelikte araba şart diye düşünüyorum ben kendi adıma dolmuşlarlan vs. uğraşmayı hiç sevmiyorum heleki şimdi hamileyken arabam iyice elim ayağım oldu

18. 23 Ocak 2009
  19. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108

Bizimde bir evimiz vardı ilçede 4 yıldır satılmıyordu şansımıza 3 ay önce satıldı. Al dediğin mal mundar olur derler bizimkiler biliyorum yani ne demek olduğunu. Son zamanlarda herşey üst üste geldi diye düşünürken bir bakıyorum aslında bunlar büyük bir fırsatmış. Rabbim herkesin gönlüne göre versin.