Evcil Hayvanlarımız ve Bebeklerimiz İle Fotoğraflarımız

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ESRAXE tarafından 28 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 1. ESRAXE

  ESRAXE Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  selam arkadaşlar:CüvCüv:
  evinde kedi besliyen bir anne adayı olarak bende her anne adayı gibi endişe edip bu konuyla ilgili bir araştırma yaptım ve bebek bekliyen ailelerin çok sevdiği sevimli dostlarından ayrılmak zorunda olmadığını sadece bir kaç önlemle birlikte yaşamalarının mümkün olduğu sonucuna vardım,ve bunu sizinlede paylaşmak istiyorum  Bebek yüzünden onu terk etmeyin

  Evcil hayvan dostlarının çocuk sahibi oldukları için endişe duymaları yersiz. Uzmanlar "Önlem alındıktan sonra bebek ve hayvanların bir arada, sağlıklı bir biçimde yaşaması mümkün" diyor.

  Dünyaya yeni gelecek olan bebeği beklerken evcil hayvan sahibi ebeveyn endişe duyar. "Evin kedisi ya da köpeği bebeği kıskanır mı? Sağlığı için bir tehdit oluşturur mu? Evden uzaklaştırmak gerekir mi?" gibi sorular giderek çoğalır. Uzmanlar bu durumun çok da endişe edilecek bir tarafı olmadığı görüşünde birleşiyor. Yeter ki gerekli önlemler alınsın. Havhav.com ve kedigen.com adlı internet sitelerinin yazarı veteriner hekim Hakan Boyar, "Köpeğinizin sağlık tetkiklerini düzenli yaptırıyorsanız, yeni bebeğe alışması için kontrollü davranıyorsanız hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Sadece evin babası normal zamanlarda gösterdiğinden biraz daha fazla ilgi gösterecek, yürüyüşler, birlikte oynanan oyunlarda süre artırılacak, bebeği koklaması sağlanarak merakı giderilecek hepsi bu kadar" diyor.

  OYUNCAKLARINI AYIRIN
  Bebeğinizin büyüyüp yürümeye başladığında alınacak önlemleri ise şöyle sıralıyor Hakan Boyar: "Bebeğiniz için kedi ya da köpeğin yatma yerine ulaşmasını engelleyecek sınırlayıcılar koyun, onun mama ve su kabına ulaşmasını engelleyin. Mama yerken rahatsız edilmekten hoşlanmaz, oyuncaklarını paylaşmak istemez; dişlerini gösterip, hırlayabilir, çocuğunuz bu sürede üstüne giderse ısırabilir de. Kontrollü davranmayı bebeğiniz 2 yaşına gelinceye kadar sürdürün. Bebeğiniz 4 yaşına geldikten sonra kontrolü iyice gevşetebilirsiniz." Hayvanlarla ilgili bir diğer endişe de onlardan çocuklara geçebilecek hastalıklar şüphesiz. Veteriner Hekim Hakan Boyar "Vücudunuzun bağışıklık sistemine güvenin, dengeli beslenin. Bir takım enfeksiyonları geçirmek zorundayız ki bedenimizdeki bağışıklık sistemi kurulsun, gelişsin" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları vardır ki kuduz gibi hiç geçirilmemesi gereklidir. Bunun için pasif bağışıklık sağlayan aşı uygulamaları yapılır. Kuduz aşısı, iç ve dış parazitlere karşı, köpeğinizin dolayısıyla sizin sağlığınızı koruyucu uygulamalarını düzenli olarak yaptırın." Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan da bebek dünyaya geldiği zaman evcil hayvanı uzaklaştırmanın gereksiz olduğu görüşünde: "Evcil hayvanın aşılı olması, temiz olması ve iyi bakımlı olması şart. Tabii saldırgan olmaması da önemli. Hırçın mizaçlı kedi ve köpekler risk oluşturabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun yattığı odayla ilgili önlemler alınabilir. Çünkü evcil hayvanlar da aynen büyük kardeş gibiler. Ebeveyni kıskanabiliyorlar. Bu nedenle tercihen çocuğun izole edilmesi, yani kedi ya da köpeğin açmasını engelleyecek parmaklık gibi bir sistem oluşturulması gerekir. Çocuk doğduktan sonra bebeğin çamaşırlarının koklatılması lazım hayvana. Daha sonra da kontrollü bir şekilde yakınına getirerek pati veya salya teması olmadan yavaş yavaş çocukla karşılaştırılmalı. Asla yalamasına izin verilmemeli. Sonra kedi çok allerjenik bir hayvan. Eskiden bu da riskli olarak görülüyordu. Ancak son çalışmalar gösteriyor ki, çocuk doğduğundan itibaren bu hayvanlarla birlikte olursa tam tersine allerji riski azalıyor. Ancak daha sonraki dönemlerde çocuk allerjik bir bünye gösterirse o zaman doktorun önerdiği şekilde bazı özel tedbirler alınabilir."

  ÇAMAŞIRLARINI KOKLATIN
  Prof. Dr. Hilal Mocan evcil hayvanlarla birlikte aynı evde büyüyen çocukların daha sevecen, daha hoşgörülü ve sıcakkanlı olduğunu hatta daha iyi bir gelişme performansı gösterdiği de söylüyor. Ayrıca evcil hayvanların evden uzaklaştırıldığı durumlarda ebeveynlerin de olumsuz etkilendiğini gözlemlemiş Mocan: "Mesela anne sürekli ağlamaya başlıyor. Bu sefer de süt sorunu oluyor. Onun için evcil hayvanlara temiz olduğu müddetçe, iyi bakıldığı müddetçe karşı değiliz. Ayrıca kedi ve köpek tüyünden bulaşan, toksoplazma denilen paraziter bir hastalık var. Hayvanın buna karşı da korunması lazım. Aşısı olduğu sürece tüylerinin çocuğa herhangi bir zararı yok. Çocuk dünyaya geldikten sonra bir evcil hayvan alınacaksa, 2 yaşına geldiğinde alınması daha uygun. Bu yaştaki çocuk ayaklanmış ve kas gücü gelişmiş oluyor. Konuşmaya başlıyor ve yapılmaması gerekenleri biliyor. "

  ALINTIDIR

  Kediler toksoplazmayı çiğ etten alırlar.Bu nedenle toksoplazma sadece kemirgenleri avlayarak yiyen kedilere bulaşır. Eğer kedinizi sokağa çıkarmıyorsanız ya da çiğ et ile beslemiyorsanız toksoplazmaya yakalanmaları nerdeyse olanaksızdır.

  Bir kere enfekte olan kedi 14 gün süreyle bulaştırıcı olur ve daha sonra bağışıklık kazanır ve yeniden hastalanmaz ve bulaştırıcı olmaz. Sokak kedileri toksoplazmayı genelde yavrulukları döneminde geçirirler ve büyüdüklerinde bulaştırıcı olmazlar.

  Kediler enfeskiyonu aldıktan sonra 14 günlük bir kuluçka dönemini takiben paraziti dışkıları ile atarlar. Bu parazitlerin bulaşıcı özellik kazanması için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Bu nedenle kedinizin kumunu düzenli olarak 24 saatte bir değiştiriyorsanız kedinizde bulaştırıcı aktif enfeksiyon olsa bile size bulaşması çok uzak bir olasılıktır.

  Hamileliğiniz sırasında kedinize dokunabilir, onu sevebilir ve aynı ortamda bulunabilrisiniz. Yalnız ona dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkamalı ve elinizi ağzınıza götürmemelisiniz.

  Her ihtimale karşı kedinizin kumunu kendiniz değiştirmemelisiniz. Eğer bunu yapacak başka kimse yoksa kumunu mutlaka eldiven giyerek değiştirmelisiniz.
  Bu basit önlemlere uyduğunuzda hamileliğiniz sırasında kedinizin de sizinle birlikte olmasında sakınca yoktur.

  ALINTIDIR
  :KK46:
   
 2. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 3. ESRAXE

  ESRAXE Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
 4. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 5. ESRAXE

  ESRAXE Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  image=clipimage003cmq1.jpg][​IMG][/URL]
  [​IMG]
   
 6. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 7. ESRAXE

  ESRAXE Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]g401/012ot3.jpg/1/][​IMG][/URL]
  işte benim zeytinim .a.s.
   
 8. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 9. ekinsu

  ekinsu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  5.207
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  bizimde muhabbet kuşumuz var herkes bebek doğunca gönderin evden diyor
   
 10. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 11. ESRAXE

  ESRAXE Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  hayır kesinlikle vermek zorunda değilsin çünkü bu tarz olumsuz yorumlar sadece kalıplaşmış ezberden başka bir şey değil.çünkü uzmanlar zararı değil aksine faydası olduğu yönündeler yani araştırma yapan biri bunu zaten bilir ve yorumunu ona göre yapar,gerçi yorumlar olumsuzda olsa bizim iyiliğimiz için yapılıyor beki ama ben senin için rahat etsin diye söylüyorum,sana ve bebişine hiç zararı olmaz korkma ekinsu
   
 12. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 13. SeHNaz

  SeHNaz Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.895
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  146
  malesef bu yaziyi aglayarak okudum bende cok arastirdim bi zarari yok ama ben bebegimi biricik oglumu zeytinimi verdim baskasina ve onu cok özlüyorum dayanamiyorum onsuzluga hergn resimlerine videolarina bakip hickirarak agliyorum bu hatayi ben yaptim siz yapmayin ne olur vermeyin dostlarinizi
   
 14. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 15. Green

  Green Huzura Hasret! Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.057
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Bende evde su kaplumbağası besliyorum iki yıldır bizimle birlikteler bir çok kişi vermemi söylemişti ama ben kıyamadım vermedim iyikide vermemişim.
   
 16. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 17. lilithu

  lilithu küçük Prensim benim Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  217
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  Benim oğlum 2 aylık, kedi kızım :) var bir de Bonbon...hamile kaldığımda da çevreden ee kedi noolcak? soruları geliyordu doğunca da sordular, ben de alışacak kardeşine dedim hep :))) kedim normalde hırçındır ama bebeğimiz doğduktan sonra uysallaştı, ona ilgiyi eksik etmiyoruz; bebek kucağımdayken uzaktan seyrediyor bebeği bırakınca ancak kucağıma geliyor, pek bi anlayışlı güzel kızım benim. onu çooook seviyorum ve kimselere vermem, gerek de yok zaten..Oğlum böyle bir kediyle yaşayacağı için çook şanslı :)) bu da beraber bir fotografları

  [​IMG]
  http://www.hizliresim.com/2008/10/29/449.jpg
   
  Son düzenleme: 29 Ekim 2008
 18. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ESRAXE
 19. ESRAXE

  ESRAXE Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  554
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  lilithu seni tebrik ediyorum:lepi:,çok şirin bir kare,allah beraberliğinizi daim etsin inşallah,belliki bonbon çok uysal bi kız,bencede oğluşun çok şanslı:ecrin_bebek: