evde köpek beslemek hamile için zararlımı ?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve txuxlay1196 tarafından 13 Aralık 2007 başlatılmıştır.

13 Aralık 2007
    Konu Sahibi : txuxlay1196
  1. txuxlay1196

txuxlay1196 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ya arkadaslar daha bugün hamile olduğumu öğrendim ama ya ben evde köpek besliyorum terrier cinsi çok seker bir köpeğim var zararlımııııııııııı?
    :uhm:

2. 15 Aralık 2007
  3. neslihann

neslihann Guest

ilk önce tebrik ederim tülay hanım sizi ne kadar güzel bi haber umarım cok rahat gecer hamileliginiz bence zararlı köpek beslemek cünkü bi tanıdıgımız bu durumdan dolayı düşük tehlikesi atlattı
    ama tabiki her bünye bir deil

4. 19 Kasım 2009
  5. denizz2

denizz2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    ben şuan 9 haftalık hamileyim ve benimde terrier cinsi köpeğim var aşılarını düzenli yaptırdığın sürece hiç bir sakıncası yok canım aksine huzur verdiği için faydalı bile

bendiss12 bunu beğendi.
  6. 19 Kasım 2009
  7. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kedilerle ilgili risk var evet ama ben köpekte böyle bir tehlikenin olmadığını okumustum.Temastan sonra surekli ellerini yıkrsan ve cok fazla temas etmesen daha guvenli olur tabi..

8. 19 Kasım 2009
  9. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    aşıları tam saglıklı ve egıtımlı bı hayvansa bı zararı yok. temastan sonra ellerını yıka kı bu sadece hamılelıkte degıl her zaman yapılmalı...

10. 19 Kasım 2009
  11. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    guzelim parazit ilaclarini duzenli yaptir, tabiiki zararli degil. icinin rahat etmesi icin de doktoruna ve veterinere sor. ben de hamileydim kopegim de var. anlamis gb sapsal sapsal bakiyordu bana:)) her dokunduktan sonra elini yikaman gereken bir durum da yok, tabii kopegi olan olmayan herkesin yemeklerden once elini yikadigini dusunerek soyluyorum bunu.

12. 19 Kasım 2009
  13. AdaEge

AdaEge Guest

Evet zararlı..Veterinerler eğer bu işten para kazanan pet shopu olan bir veterinerse tabiiki zararlı değil diyecek...Bunu veterinere değil kadın doğum doktorlarına danışın bence....

14. 19 Kasım 2009
  15. AdaEge

AdaEge Guest

AIDS gibi bir hastalık olmaksızın eğer kadın gebe kalmadan önce toxoplazmosis ile herhangi bir şekilde enfekte olmuş ve hastalığı önceden geçirmişse, bu hastalığa bağışıktır. Anneye veya doğacak bebeğe hiç bir zararı olmaz.

Parazitle daha önce hiç karşılaşmamış bir kadın ise; ve gebelik esnasında bu parazitle enfekte olmuş ise; o zaman parazit yavruya geçer. Genelde fötus ölür ve düşük meydana gelir. Ya da fötusda anomaliler gelişir: Canlı doğarsa bebek; buna KONGENıTAL TOXOPLAZMOZıS denir. Annede genelde düşük dışında başka semptom görülmez. Bebekde ise: Deride kırmızı lekeler, döküntüler, beyin su toplaası(hydrocephalus), sarılık, göz bozuklukları( korioretinitis) görülebilir.Canlı doğum oranı düşüktür.Canlı kalırsa da zeka geriliği veya göz bozuklukları ile yaşar.

Amerika da yapılan araştırmada doğurma çağındaki kadınların %30 u serolojik kan testleri sonucu seropozitif bulunmuştur.Yani hastalığı geçirmiş, bağışıklık kazanmışlardır.

Türkiye de kedi ile teması bulunan bir çok insanın da bu hastlığa yakalanıp geçirmiş, böylelikle doğal bağışıklık kazanmış olduğu düşünülmektedir.

Yinede eve yeni kedi alınmadan evvel,eğer gebe kalma ihtimali olan bir bayan varsa; önce bu anne adayına labaratuvarda bu hastalık için test yaptırılmalı, eğer test pozitif çıkarsa, hastalığı geçirmiş ve bağışık olduğu kabul edilir ki bu durumda kedi eve alınabilir.Ancak test negatif çıkarsa;yani anne adayı henüz hayatında hiç enfekte olmamışsa,bağışıklığı da yok demektir; bu durumda veterinerce kadiye de özel kan testi yapılır.Kedinin testi de negatifse eve rahatlıkla alınabilir.Kedi hastalığı taşımıyor demektir.

Ancak kedi seropozitifse kedinin eve alınması çok doğru değildir.Tedavi edilmeden alınmamalı.Ve doğum sonrası beklenmeli veteriner hekim ve beşeri hekimce karar verilmelidir.

Diğer normal (gebe olmayan kadın,insan,çocuk vb.) çoğu olayda semptomsuzdur.Enfekte insan enfekte olduğunu bile anlamadan bu hastalığı geçirir ve bağışıklık gelişir. Bazen de hafif geçirir: lenf yumrusu şişer, keyifsiz,bitkin,boğaz ağrısı, depresyon,ateş olabilir. Aylar süren lenf yumrusu şişmesi nadirdir,geçer.
    alıntı

16. 19 Kasım 2009
  17. zeynebada

zeynebada Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    toksoplazma olursun cnm köpek varken bebegin yaşamı durur aniden di,kkat et ben vermi,ştim köpegimi gebeyken biyere mecburrr

18. 20 Kasım 2009
  19. peluse

peluse *EBRU* Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Aşıları tam olarak yapılan, parazit ilaçları düzenli olarak verilen, çiğ et yedirilmeyen kedilerden toxoplazma paraziti bulaşmaz.
    Zaten toxoplazmanın taşıyıcısı köpek değil kedidir. Yani bu parazit kedileri ara konak olarak kullanarak bağırsaklarında yaşam döngülerini tamamlarlar. Ancak kedilerin vücutlarının durduk yere ürettikleri bir canlı da değildir bunlar. Onlarda bu paraziti annlerinden ya da çiğ etten veya dışardaki başka kaynaklardan kapabilirler. Bu bakımdan evde yaşayan, düzenli bakımları yapılan, parazit ilaçları tam olarak verilen kedilerde toxoplazma bulunmaz.

Köpeklere gelince, onlarda da şehir efsanesi gibi dilden dile dolaşan aman kılı ciğerine gider kist yapar şeklinde bir görüş vardır ki bu da yine Echinococcus granulosus denilen parazitin yaşam döngüsünü köpeklerin bağırsağında tamamlayıp yumurtalırının tüylerine bulaşması ve bu yumurta bulaşmış tüylerin yutulması sonucu bunların kan ve lenf yoluyla özellikle karaciğer, akciğer beyin gibi organlara giderek orada tutunması etraflarının kistle çevrilmesi sonucu ortaya çıkan bir tablodur.
    Ancak yine düzenli bakımları yapılan, çiğ et yedirilmeyen, parazit ilaçları düzenli verilen veteriner kontrolündeki hayvanlardan bu paraziti kapmak imkansıza yakınıdır.
    Çok daha mümkün olanı, çiğ et tüketmek yeşil yapraklı sebzeleri iyi yıkamadan yemek, çiğ et kesilen bıçakları yıkamadan başka işlerde kullanmak sonucu bu parazitle enfekte olabilir insan.
    Hayatlarında hiç kedi köpekle teması olmamış pekçok kişide de gerek toxoplazma gerek echinoccus parazitine rastlanmıştır. Bahsettiğim şekilde alınan.

Sonuçta hamilelikte kedi köpek besleyip beslememek herksesin kendi tercihidir. Ancak kesin zararlıdır ya da hiçbir zararı yoktur diyebilmek için bilimsel verilerin ışığında konuşmak gerekir diye düşünüyorum.

bendiss12 bunu beğendi.