Evde mum yapımı:

Konusu 'Diğer Sanat Alanları' forumundadır ve miralife tarafından 5 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 1. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  MALZEMELER

  9 inç (yaklaşık 23cm) boyunda 1 fitil.

  1/2 pound luk balmumu veya 1/2 poundluk parafin. Eğer balmumu yerine parafin kullanırsanız 0.8 onsluk stearine de ihtiyaç duyacaksınız.

  7 x 2 inçlik (yaklaşık 18x5 cm) bir kalıp.

  Fitil iğnesi

  Termometre

  Boya

  Koku; mumunuzu kokulu yapmak isitiyorsanız bunun için özel olarak satılan kokulardan kullanabilirsiniz.

  NASIL YAPILIR?

  Kalıplı Mumlar Yapma

  Kalıplı mumlar her şekilde ve her boyda yapılabilir. Burada, kalıptan çıkarılan bir mum gösterilmektedir. Kap içi mumu da yapabilirsiniz; bu durumda mum kalıp içinde kalmaktadır ve kalıp mumun bir parçası haline gelmektedir.

  Kap olarak güzel bir teneke kutu, bir deniz kabuğu, içi oyulmuş bir ağaç dalı, bir yumurta kabuğu veya cam bir kase vb. kullanabilirsiniz. Kap içi mumu yapmak için aşağıdaki talimatların alt kısmındaki nota bakınız. Bu tariften 7x2 inç (yaklaşık 18x5 cm) boyutlarında bir mum elde edilmektedir.

  Malzemeler:

  9 inç (yaklaşık 23cm) boyunda #1 fitil. Eğer önceden hazırlanmış fitil almadıysanız mum yapma işine başlamadan önce fitili hazırlamalısınız. Bunu, fitili yaklaşık 20 saniye boyunca erimiş parafin mumuna daldırarak yapabilirsiniz. Daha sonra fitili kuruması için parafinli kağıt ve mutfak folyosunun üzerine bırakınız


  1/2 pound luk balmumu veya 1/2 poundluk parafin. Eğer balmumu yerine parafin kullanırsanız 0.8 onsluk stearine de ihtiyaç duyacaksınız.


  Muma renk veya koku vermeyi planlıyorsanız parafini kullanınız ve parafini eklemeden önce eritilmiş stearine koku (sadece birkaç damla) ve renk ekleyiniz.


  7 x 2 inçlik (yaklaşık 18x5 cm) bir kalıp. Kalıbı hazırlamak için temiz ve kuru olduğundan emin olunuz. Mumu kalıptan kolayca çıkarabilmek için kalıbın içine bir parça silikon sprey sıkınız. Kalıbın altındaki delikten fitili geçiriniz ve yukarıya doğru çekiniz. Fitilin üst kısmını bir fitil iğnesine geçiriniz ve kalıbın üzerine bırakınız. Bu, "gergi çubuğu " görevi görecektir. Kalıbı ters çeviriniz, fitili ortalayınız, gergin bir biçimde çekiniz ve bir parça kalıp mührü ile sabitleyiniz. Kalıptaki çatlakları kalıp mührü ile kapatınız.
  İki katlı tencerenin üst kısmında ve orta ateşte balmumunu eritiniz ve 160° F dereceye getiriniz.Parafin mumu kullanıyorsanız ilkönce stearin ekleyiniz ve sonra sıcaklığı 190° F a çıkarınız. Farklı kalıp malzemelerinin farklı mum ısıları gerektirdiğini unutmayınız. Kullandığınız kalıp için farklı bir ısı derecesine çıkmanız gerekiyorsa, o ısı derecesine çıkınız. Mum doğru ısı derecesine ulaştığında onu dökme kabına aktarınız.

  Mumu içine dökmeden önce kalıp ısısının oda sıcaklığına eşit olmasına (veya biraz daha sıcak olabilir) dikkat ediniz. Eğer kalıp soğuksa mum her noktada eşit olarak donmayacaktır.

  Mumu kalıba dökmek için kalıbı açılı (eğri) tutunuz (bu hava kabarcıklarının oluşmasını önleyecektir) ve içi doldukça kalıbı yavaş yavaş düz konuma getiriniz. Kalıbın ağzından yaklaşık 1/2 inç
  (yaklaşık 1,27 cm) (aşağıda olan bir noktaya gelene dek doldurmaya devam ediniz. Dar bir çubukla ve fitil iğnesi ile kalıbın içindeki mumu yavaşça karıştırınız ve kalıbın kenarlarını sıyırınız. Bu sayede içeride sıkışmış hava kabarcıkları çıkacak ve mum her noktada aynı şekilde donacaktır. Mumu yaklaşık bir saat soğutunuz.

  Mum soğurken küçülebilir ve fitilin etrafında hafif bir çentik oluşabilir. Bu durumu düzeltmek için bir fitil iğnesi alınız ve çentiğe birkaç defa batırınız. Mumu daha önceki ısıtma derecenizde yeniden ısıtınız ve çentiği yeniden doldurunuz. Buna "çentik doldurma" adı verilmektedir. Mumu, bir saatin ardından yarım saat daha soğumaya bırakınız. Eğer gerekirse, düz bir seviye elde eden dek mumun çentiklerini tekrar doldurunuz.

  Mum 6 veya 8 saat boyunca soğuduktan sonra ve kalıbın kenarlarından ayrılmaya başladığında onu kalıptan çıkarabilirsiniz. Küçülmesi için mumu yaklaşık 20 dakika boyunca buzdolabında tutunuz. Kalıp mührünü kalıbın altından çıkarınız ve gergi çubuğunu kullanarak mumu kalıptan çıkarınız. Gergi çubuğunu çıkarınız ve mumu ters çeviriniz. Fitili mumun alt kısmındaki yüzeyden kesiniz. Mumun alt kısmını düzeltmek için, içine folyo konmuş bir tepsiyi iyice ısıtınız Mumu sıcak folyonun üzerine koyunuz ve tabanı düzleşene dek birkaç saniye boyunca döndürünüz.Son olarak fitili üste 1/4 inç (yaklaşık 0,6 cm) kalacak şekilde kesiniz ve artık mumunuzu yakmaya hazırsınız.

  NOT: Eğer kap içinde bir mum yapıyorsanız bir tel göbek ve fitil desteği kullanınız. Kabın ½ inçini (yaklaşık 1,27 cm) dolduracak kadar mum dökerek onu kabın alt kısmına sabitleyiniz. Mum kuruduğunda fitilin ucunu bir gergi çubuğunun etrafına sarınız ve çubuğu kabın üzerine bırakınız. Fitili gergin hale getiriniz ve ortalayınız. Kabı mumla doldurunuz ve yukarıda belirtildiği şekilde çentikleri gideriniz.


  İPUÇLARI:

  Mum yapımı eğlenceli olsa da her zaman başarılı sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. İşlemlerin daha kolay olması için aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmanızda fayda olacaktır.
  Unutmamanızı önereceğimiz bir nokta da şu; eğer elde ettiğiniz üründen memnun kalmazsanız ya da hakikaten bir facia yarattıysanız, eritip tekrar başlayabilirsiniz. Yine de çirkin bir mum da diğerleri kadar iyi ışık verip, uzun süreli yanabilecektir.

  Balmumunun Eritilmesi:

  Her zaman çiftli kaynatıcı kullanıp, balmumunu ateşin üstünde bir kutuda, sıcak suyun üstünde eritin. Balmumunu ve boya maddelerini karıştırmak için önce balmumunu eritin, sonra boyayı ilave edin. Balmumunun ısısını kontrol için termometre kullanın.

  Fitilin Yapılması

  Balmumu kaynamadan fitili katmak gerekli. Yaklaşık beş dakika boyunca fitili balmumuna daldırın ve tutun. Dümdüz çekin, sertleşinceye kadar düz durmasını sağlayın.
  kolay gelsin kızlar..
   
 2. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 3. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  ASLA BALMUMUNU PİS SU BORULARINA DÖKMEYİN!!!

  Kullanılmayan balmumunu temiz tutun ki kirli ve tozlu mumlarınız olmasın.
  Eğer balmumu tütmeye başlarsa, altını kısın fakat sakın dokunmayın.
  Eğer balmumu alev alırsa, alevleri bir kapak yardımıyla yavaşlatın.
  Birkaç mum örneği
   
 4. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 5. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  Evde Mum Yapımı


  İki Katlı Tencere

  İki katlı tencere kullanarak mumunuzun çok yüksek ısılara ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Kullandıktan sonra, mum artığı kurumadan önce kuru bir havlu ile silerek iki katlı tencerenin üst kısmını temizleyiniz.

  Mutfak Folyosu

  Bir parça folyo veya bir fırın tepsisi, çok yararlı bir mum yapma ekipmanı olabilir. Bu ekipmanı, hazırlanmış fitilleri koymak, kullanılmamış mumu kurtarmak ve evde yapılmış mum tabakaları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Mumu koymak için yanları yüksek - yaklaşık 3/4 inç (yaklaşık 1.9cm) - bir veya daha fazla tepsiye ihtiyaç duyacaksınız.

  Daldırma Kutusu

  Mumları daldırırken sıcak mumu içinde tutmak için bir daldırma kutusu kullanılabilir. El sanatları malzemeleri satan bir mağazadan bir daldırma kutusu satın alabilirsiniz veya evde kullanabileceğiniz dar ve uzun bir kap bulabilirsiniz. Bu kabın, yapmak istediğiniz mumdan en azından 2 inç (yaklaşık 5 cm) daha uzun olmasına dikkate ediniz. Mumu sabit bir ısıda tutmak için kutuyu/kabı içinde su kaynayan bir tepsinin içine yerleştiriniz.

  Termometre

  Termometre, mum yapımında çok önemli bir alettir. Güzel mumlar yapmak için doğru ısıya erişmeniz ve bu ısıyı korumanız gerekmektedir. Bir şekerleme veya yemek pişirme termometresi kullanabilirsiniz. Isı aralıklarının 100° F ve 225° F olduğundan emin olunuz.

  Terazi

  Mumu ve diğer malzemeleri tartmak için bir teraziye ihtiyacınız olacak. Büyük mağazalarda satılan bir mutfak terazisi veya büro malzemeleri mağazasında satılan bir posta terazisi kullanabilirsiniz.

  Kalıplar

  El sanatları malzemeleri satan mağazaların çoğunda çok çeşitli mum kalıpları bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanıp, kalıp veya kap görevi görecek başka malzemeler arayabilirsiniz. Örneğin teneke kutular, jöle kalıpları, kek kalıpları, deniz kabukları, vb.

  Fitil İğneleri

  Bunlar, 4 ila 10 inç (yaklaşık 10-25 cm) boyunda satılan dayanıklı çelik iğnelerdir. Bu iğneler, mum yapımının çeşitli aşamalarında kullanılmaktadır. Kalıba dökülmüş bir muma fitil takmak için kullanılmaktadır. Kalıplı mumlar yaparken fitili yerinde tutmak için gergi çubuğu olarak da kullanılabilir.

  Diğer Araçlar

  Karıştırıcı - Boyayı veya kokuları katmak ve mumu karıştırmak için tahta bir kaşık veya küçük bir sopa.
  Kesme aletleri - Balmumu tabakalarını ve kalıp halindeki mumları kesmek için keskin bir bıçak.
  Dökme Kabı - Eritilmiş mumu kalıplara dökmek için bir kap.
  Isı kaynağı - Mumu eritmek için bir ısı kaynağına ihtiyaç vardır. Bir ocak, tüp veya elektrik ocağı bu iş için uygundur.

  Kap tutucular, parafinli kağıt, silikon sprey ve kalıp mühürlerinin de elinizin altında bulunması gerekebilir.
   
 6. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 7. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 5 Ocak 2009
 8. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 9. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
 10. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 11. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  Kalipli mum yapimi:

  Malzemeler:

  Mum Kalibi
  Uygun kalinlikta fitil
  Parafin
  Mum boyasi (istege bagli)
  Koku (istege bagli)
  Eritme kaplari (Su dolu genis bir kap, icinde parafini eritmek icin daha kucuk bir kap)
  Termometre
  Isitici


  - Kalibinizi dolduracak kadar parafini ve bunun %10-15’i kadar stearini eritme kabina alarak, ici su dolu genisce bir kapta benmari yontemi ile erimeye birakin. Parafinin icine su

  damlamamalidir.

  - Kalibiniz plastikse, dibini isitilmis bir civi vs. yardimiyla tam ortadan delin.

  - Mumun kaliptan kolay cikmasi icin arap sabunu-su karisimi hazirlayin ve bir firca yardimiyla bu karisimi kalibinizin ic kismina, her tarafa gelecek sekilde surun. Sonra kagit peceteyle iyice kurulayin.

  - Fitilinizi bir ucundan tutarak erimis olan karisima batirin, diger ucundan tutarak tekrar batirin ve donmaya birakin.

  - Donan fitili kalibin icine gecirin; 1 cm’lik kismini kalibin disinda birakin. Kirlenmemesi icin, bu 1 cm’lik fitilin uzerine kucuk bir kagit parcasi vs. koyun ve uzerini bir cam macunu ile kapatarak,kalibin dibine yapistirin. Fitilin diger ucunu, kalibin agzina ortalayarak yerlestireceginiz bir kalem yada tahta cubuga tutturun. Kalem yada cubuk, kalibin icine dusmeyecek genislikte olmalidir.

  Fitili kalibin tam ortasina gelecek sekilde ayarlayin.

  - Boya kullanacaksaniz, karisiminizi dilediginiz sekilde renklendirin. Az miktarda boya ile acik renk, daha fazla boya ile daha koyu renk mumlar elde edersiniz. Mumunuzun son halinde hangi rengi alacagini gormek icin acik renk bir zemine bir damla damlatarak donmasini saglayin; yada daha iyisi 1 cm kalinliginda karisimi cam bardaga dokerek derin dondurucuya koyun.

  Birkac dakika icinde donacaktir.

  - Koku kullaniyorsaniz, mumunuz 80 - 85 C°’ye geldiginde kokuyu ekleyin (koku miktarini belirlerken ureticinin tavsiyelerine uyun) ve karismasini saglayin.

  - Karisiminizi bu sicaklikta, agir agir, fitilin hizasindan kaliba dokun. (Kalan karisimi saklayin, daha sonra gerekli olacak.) Hava kabarciklarini gidermek icin bir cita vs. yardimi ile kalibin her tarafina hafifce vurun. Hic kabarcik kalmamali.

  - Mum, donarken, fitilin cevresinde kucuk bir cukur olusturur. Bu normaldir. Kalibinizin disi sogudugunda ve fitilin cevresinde cukur olustugunda, bunu doldurmanin zamani gelmistir.

  Kalan karisiminizi yine 80 – 85 C° sicakliga getirin ve mumunuzun dip kisminin duz olmasi icin yeterince karisim dokerek cukuru doldurun.

  - Tamamen dondugunda ters cevirerek mumunuzu kaliptan cikarabilirsiniz. Mumu cikartmak icin, gerekirse kalibin tersine bir parca vurun yada bes ila on dakika buzlukta bekletin. Mumlari kaliptan asla kaziyarak cikarmaya calismayin.
  [​IMG]

  Not: Dilerseniz boyayi basta eklemez ve mumunuzu kaliptan cikardiktan sonra boyayabilirsiniz
   
 12. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 13. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  Mum yapiminda temel guvenlik onlemlerinin uygulanmasi hayati onem tasir.

  Bu onlemleri uygulamazsaniz, sagliginiza ve evinize ciddi zararlar

  gelebilir! Bu nedenle:

  1. Erimekte olan malzemelerin basindan kesinlikle ayrilmayin. Erime suresi uzun gibi gorunse de, eridikten sonra karisimin sicakligi hizla yukselir.
  2. Parafinin sicakligini kontrol etme islemini aliskanlik haline getirin. Bunun icin bir termometre kullanin ve isiyi kisa araliklarla
  kontrol edin.
  3. Parafini kesinlikle gereginden fazla isitmayin. Fazla isinan parafinin yaydigi buhar sagliga ciddi bicimde zarar verebilir. Kullandiginiz mumun parlama noktasini ogrenin (parafin icin
  bu sicaklik genellikle 190 C° civarindadir). Parlama noktasina ulastiginda parafin kendiliginden alev alir.
  4. Parafini daima benmari yontemiyle eritin (Yani sicak su dolu genisce bir kabin icine parafininizi eriteceginiz kabi
  yerlestirin). Boylece isi, eritme kabinizin her yerine esit miktarda dagilacaktir.
  Mumu daima acık alevden uzakta bulundurun. Mumkunse elektrikli isitici kullanin.
  5. Alev alan mumun uzerine KESINLIKLE su dokmeyin! Petrol kaynakli olan parafin yanarken
  yağla ayni tepkiyi verir.
  6. Mumu isitirken elinizin altinda daima bir tencere, kavanoz vs. kapagi, karbonat ve kimyasal yangin sondurme malzemesi
  bulundurun. Tencere (yada kavanoz, vs.) kapagini eritme kabinin icinde olusan alevleri havasiz birakarak sondurmek icin
  kullanin. Karbonat kucuk yanginlari sondurur. Daha buyuk yanginlarda yangin sondurucuyu kullanmaniz gerekir. Bu malzemeleri alevlerin olusabilecegi bolgeden uzakta, fakat hizla erisebileceginiz bir yerde bulundurmalisiniz.
  7. Sicak kaplari tutarken daima tencere tutacagi yada pense kullanin.
  8. Cildinize sicak mum dokulurse hemen soguk suya tutun ve daha sonra mumu cikarin.
  9. Mumu asla kanalizasyona dokmeyin.
  10. HER MUM YAPISINIZDA, BU ONLEMLERI ILK GUNKU DIKKATINIZLE UYGULAYIN.

  __________________________________________________ _______
  TEMEL MUM MALZEMELERI​


  Mum yapiminda guvenlik onlemlerinin disinda hicbir kesin kural yoktur. Hayal gucunuz ve kazanacaginiz deneyimler sayesinde cok cesitli mumlar elde edebilirsiniz. Mumun son halini etkileyen cok cesitli faktorler bulunmaktadir (fitil, parafin, sicaklik, katki maddeleri, kalip turu, kalip, boya, kokular vs). Verilen receteleri her zaman kendi deneyimleriniz icin bir baslangic noktasi olarak kabul edin.
  Calisma alaninizda bir not defteri bulundurun ve calismalarinizi (yukaridaki faktorler) kaydedin.
  Ideal mumunuzu yapip kullandiginiz malzemeleri not etmediginiz bir durumla karsilasmak istemezsiniz.

  Arac gerecler:

  Icinde su kaynatabileceginiz genisce bir kap: Bu kabi, parafinin benmari yontemiyle eritilmesi sirasinda kullanacaksiniz.

  Sapsak yada genis bir sut cezvesi
  Termometre
  Tencere tutacagi yada pense
  Kalip
  Fitil icin kesme aleti
  Ince cop cubuklar (parafini karistirmak ve fitilleri tutturmak icin)
  Kalipli mumlarda delik acmak icin civi
  En az 20 cm eninde firin tepsisi (cesitli kullanimlari vardir, fakat baslica kullanim alani kalipli mumlarin alt kismini duzlestirmektir)

  Malzemeler:
  Mum yapimi icin cok cesitli malzemeler satilmaktadir fakat yeni baslayanlar icin en iyisi genel amacli, 60 - 65 C° civarinda eriyen parafindir. Deneyim kazandikca, farkli parafin turlerini kullanmak isteyeceksiniz.

  Stearin: Stearik asit olarak da bilinir. Mumun sertlesmesi, kaliptan daha kolay cikmasi ve matlik derecesinin artirilmasi icin kullanilir. Yuzde 10-15 arasinda kullanilir (yazin sicakta mumunuzun yumusamamasi icin bu orani artirabilirsiniz), yani 500 gram parafin icin 3-5 corba kasigi kadar.

  Fitil: Yapmayi planladiginiz mumlarin kalinligina gore, cesitli kalinliklarda fitil satin alabilirsiniz. Fitil kalinligini ayarlamak icin evdeki mumlari inceleyebilirsiniz. Test ettiginiz mumunuzun alevi cok kucukse daha kalin, alev fazla buyuk ve mumun cabuk tukenmesine neden oluyorsa daha ince bir fitil kullanmaniz gerekir. Fitilin kalinligini ayarlamak, mumunuzun yanis bicimini ayarlamanin en kolay yoludur. Mum formulunuzde degisiklik yaparken, fitil kalinligini da göz onunde bulundurmaniz gerekecektir. Elinizin altinda daha ince yada daha kalin bir fitil yoksa, stearini azaltarak yada artirarak istediginiz yanma seklini elde etmeniz mumkundur.

  Boyalar: Mum icin ozel hazirlanmis likit yada toz boyalardir. Erimis parafin karisiminiza az miktarlarda ekleyerek istediginiz renk tonunu elde edebilirsiniz. Renk tonunu test etmek istediginizde uygun bir zemine bir damla damlatarak donmasini bekleyin. Daha iyi bir yontem ise karisimdanplastik bir bardaga 2 cm kalinliginda dokmek ve buzlukta bekletmektir. Bu size, mumun son halinin tam olarak nasil gorunecegini soyleyecektir.

  Koku maddeleri: Koku maddelerini kullanirken genel kural olarak ureticinin tavsiyelerine uymalisiniz.

  Ayirici: Ayirici olarak su ile seyreltilmis arap sabunu kullanabilirsiniz. Bunun icin bir firca ile kalibinizin her yerine gelecek sekilde sabun-su karisimini surun. Kagit pecete ile iyice kurulayin. Bu islem mumun kaliptan kolay cikmasi icin cok onemlidir.

  Kaliplar: Mum yapimi icin ozel olarak uretilmis metal, silikon, plastik vs. kaliplari kullanabileceginiz gibi, evde cesitli plastik ambalajlari, kapaklari, bardaklari vs. kalip olarak kullanabilirsiniz.

  Cam macunu: Fitilleri kaliplara tuttururken kullanmak icin.
  [​IMG]
   
 14. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 15. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  Kalipli mum yapimi:

  Malzemeler:
  Mum Kalibi
  Uygun kalinlikta fitil
  Parafin
  Mum boyasi (istege bagli)
  Koku (istege bagli)
  Eritme kaplari (Su dolu genis bir kap, icinde parafini eritmek icin daha kucuk bir kap)
  Termometre
  Isitici


  - Kalibinizi dolduracak kadar parafini ve bunun %10-15�i kadar stearini eritme kabina alarak, ici su dolu genisce bir kapta benmari yontemi ile erimeye birakin. Parafinin icine su damlamamalidir.

  - Kalibiniz plastikse, dibini isitilmis bir civi vs. yardimiyla tam ortadan delin.

  - Mumun kaliptan kolay cikmasi icin arap sabunu-su karisimi hazirlayin ve bir firca yardimiyla bu karisimi kalibinizin ic kismina, her tarafa gelecek sekilde surun. Sonra kagit peceteyle iyice kurulayin.

  - Fitilinizi bir ucundan tutarak erimis olan karisima batirin, diger ucundan tutarak tekrar batirin ve donmaya birakin.

  - Donan fitili kalibin icine gecirin; 1 cmlik kismini kalibin disinda birakin. Kirlenmemesi icin, bu 1 cm�lik fitilin uzerine kucuk bir kagit parcasi vs. koyun ve uzerini bir cam macunu ile kapatarak, kalibin dibine yapistirin. Fitilin diger ucunu, kalibin agzina ortalayarak yerlestireceginiz bir kalem yada tahta cubuga tutturun. Kalem yada cubuk, kalibin icine dusmeyecek genislikte olmalidir.
  Fitili kalibin tam ortasina gelecek sekilde ayarlayin.

  - Boya kullanacaksaniz, karisiminizi dilediginiz sekilde renklendirin. Az miktarda boya ile acik renk, daha fazla boya ile daha koyu renk mumlar elde edersiniz. Mumunuzun son halinde hangi rengi alacagini gormek icin acik renk bir zemine bir damla damlatarak donmasini saglayin; yada daha iyisi 1 cm kalinliginda karisimi cam bardaga dokerek derin dondurucuya koyun.
  Birkac dakika icinde donacaktir.

  - Koku kullaniyorsaniz, mumunuz 80 - 85 C°�ye geldiginde kokuyu ekleyin (koku miktarini belirlerken ureticinin tavsiyelerine uyun) ve karismasini saglayin.

  - Karisiminizi bu sicaklikta, agir agir, fitilin hizasindan kaliba dokun. (Kalan karisimi saklayin, daha sonra gerekli olacak.) Hava kabarciklarini gidermek icin bir cita vs. yardimi ile kalibin her tarafina hafifce vurun. Hic kabarcik kalmamali.

  - Mum, donarken, fitilin cevresinde kucuk bir cukur olusturur. Bu normaldir. Kalibinizin disi sogudugunda ve fitilin cevresinde cukur olustugunda, bunu doldurmanin zamani gelmistir.
  Kalan karisiminizi yine 80 � 85 C° sicakliga getirin ve mumunuzun dip kisminin duz olmasi icin yeterince karisim dokerek cukuru doldurun.

  - Tamamen dondugunda ters cevirerek mumunuzu kaliptan cikarabilirsiniz. Mumu cikartmak icin, gerekirse kalibin tersine bir parca vurun yada bes ila on dakika buzlukta bekletin. Mumlari kaliptan asla kaziyarak cikarmaya calismayin.

  Not:
  Dilerseniz boyayi basta eklemez ve mumunuzu kaliptan cikardiktan sonra boyayabilirsiniz.
  [​IMG]
   
 16. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 17. Larkin

  Larkin Kocitim <3 Pro Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.512
  Beğenildi:
  2.587
  Ödül Puanları:
  238
  Paylaşım için çok teşekkürler ama birşey anlamam pek kolay olmadı.
  İnç,pound,ons,sterine çok yabancı kelimeler. İnç haricinde hiç duymadım diğerlerini.
  Bundan dolayı çok zor geldi yapımı. Almak en iyisi galiba :))
   
 18. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : miralife
 19. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  aslında iş sadece fitil de bitiyor eğer fitilimiz var ise sadece mumu eritip kalıplara dökeceğiz bu kadar bence hem ucuz hemde pratik ...ben sadece genel yazımını anlatmak istedim kolaya indirgenmiş olmasın belki anlaşılmaz olur diye....kolay gelsin...
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.