Evde parfüm Yapan Var mı?

Konusu 'Kadın Parfümleri' forumundadır ve cranky tarafından 22 Mart 2007 başlatılmıştır.

22 Mart 2007
    Konu Sahibi : cranky
  1. cranky

cranky Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar
    Acaba evde parfüm yapımıyla alakalı bilgisi olan varmı aranızda.Ben böyle birşeyler duymuştum ama bilgi bulamadım.Yardım ederseniz sevinirim.:sm_confused:

2. 22 Mart 2007
  3. cranky

cranky Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    aaaa hiç mi yok bu konuda bilgisi olan ya?

4. 28 Mart 2007
  5. EU2

EU2 Guest

Ya aslında parfümüde evde yapsak tam süper olurdu dimi :) Milyonlarca lira vermekten kurtulurduk:) Bildiğim kadarıyla parfüm yapmak baya zor bir iş çünkü geçirdiği süreçler çok meşakatli. Evde bunu deneyen birini hatırlıyorum. Öncelikle parfüm yapacağın çiçeği damıtman ve yağını çıkarman gerekiyormuş, sonraysa belli oranda alkolle karıştırmalısın. Tam olarak bilmiyorum ama şu damıtma işi başlı başına zor be canım. Yinede belki bir bilen çıkar....

6. 3 Nisan 2007
  7. dilekizmir35

dilekizmir35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben bilmem

8. 23 Nisan 2007
  9. melikeden

melikeden Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok ilginç ilk kez duyuyorum evde parfum yapma olayını yapan varsa yazsın lütfen

10. 23 Nisan 2007
  11. pikolata

pikolata taze evli Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    148
    İlk defa duyuyorum,ne güzel olur.Bilen yok muuuuuuuuu

12. 2 Mayıs 2007
  13. **kardelen**

**kardelen** Guest

gercekten de yaaa keske evde yapabilsek dünyanın parasını döküyoruz :))

14. 2 Mayıs 2007
  15. nervece

nervece Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Favori parfümlerimiz genellikle pahalıdırlar. Sevdiğimiz kokulardan kendi parfümümüzü yapabiliriz. Önce zor parfüm tarifi: Bu tarifi akşam gazetesinden aldım ve denemedim daha. Serpil Çevik hanım yazmış:
    Malzemelerimiz:
    - Misk
    - Taze çiçek yada çiçekli ağaç dalı (Elma, limon, portakal, iğde çiçeği, gül, orkide, nilüfer, sandal ağacı, zambak, leylak, yasemin, sümbül, gardenya, hanımeli .... Beğendiğiniz çiçekleri toplayarak dilediğiniz parfümü yaratabilirsiniz.)
    - Taze çam kozalağı
    - Bitki yada ağaç kabuklarından elde edilmiş yağlar
    - 2 fincan saf su,
    - Bir küçük şişe saf alkol
    Yapılışı: Çiçekleri düz bir tahta üzerine yerleştirip, bıçak yardımıyla ince bir halde kesin. Ardından bir kaba alıp yapraklar sıvı bir hal alıncaya kadar ezin. Aynı işlemi taze çam kozalağı için de yapın.
    Şimdi sırada özel işlem var. Misk, bitki yada ağaç kabuklarından elde edilmiş yağları hazırladığınız karışıma azar azar dökün.
    Su ve alkolü de ekleyip, hazırladığınız parfümü sıcak ve kapalı bir ortama koyun. Yaklaşık altı hafta boyunca şişenin ağzını açmayın.

Deneyip başarılı olanlar sonucu paylaşırlarsa çok sevinirim. Parfüm yaparken sevdiğiniz parfümlerin içeriğini inceleyip yakın bir koku elde etmeniz mümkündür. Örneğin; Amarige parfümü - Portakal çiçeği, gül ağacı, menekşe yaprağı, gardenya, mimoza, ylang ylang, dağ selvisi, misk, ak amber, vanilya kokularını içeriyor. Koku tercihimiz karakter ve ruh halimizi yansıtır. Tabii çok da abartmamak lazım, yoksa tasarruf yapmamızın bir anlamı kalmaz :).

Bir arkadaşım normal ucuz bir kremle güzel kokan bitki özlü bir yağı karıştırarak kalıcı parfüm yapılabileceğini anlatmıştı. İşe yarayabilir. Belki bu parfüm olmaz, ama hoş kokular ortaya çıkabilir.

umarım işinize yarar :)

16. 2 Mayıs 2007
  17. gün batimi

gün batimi Guest

nervece lavanta parfümü yapmasini biliyormusun yada bana bir fikir verebilirmisin canim ?

18. 4 Mayıs 2007
  19. cranky

cranky Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    güzelim git aktara al bi lavanta yağı,boynuna sür ne güzel kokarsınnn:)