Evde Pedikür Nasıl Yapılır

Konusu 'Güzel ve Bakımlı Ayaklar İçin Öneriler' forumundadır ve Elif tarafından 30 Haziran 2009 başlatılmıştır.

30 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.128
    Ödül Puanları:
    438
    Gerekli Malzemeler:
    • Kâğıt törpü
    • İçine ayaklarınızı sığdırabileceğiniz plastik bir leğen
    • Et makası
    • Topuk törpüsü
    • Kâğıt havlu
    • Aseton
    • Oje
    • Pamuk
    • Kolonya
    Başlaman önce şunu belirtmeliyim ki pediküre başlamak için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Çünkü o zaman topuğunuz iyice yumuşamış ve tırnaklarınız esnemiş olur. Şimdi pediküre başlayabiliriz [​IMG]
    1. İlk başta ojeniz varsa onları temizleyin.
    2. Ayaklarınızı ılık su ve bulaşık deterjanı veya sıvı sabun koyduğunuz leğene sokun. Ayaklarınızın ikisini aynı anda sokabilirsiniz. Topuklarınız iyice yumuşayana kadar bekleyin.
    3. Tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kesin ve törpüyle şekil verin.
    4. Şimdi sıra tırnak etlerinizi temizlemede: Önce etlerinizi geriye doğru itin. Sonra et makasıyla etleri kesin ama bu aşamada etinizi derin kesmemeye ve kanatmamaya dikkat etmelisiniz.
    5. Şimdi topuğunuzun ne ıslak ne de kuru olmasına dikkat edin ve topuk törpüsüyle topuklarınızı ovalamaya başlayın. Bittikten sonra topuklarınızın ne kadar yumuşak olduğuna sizde şaşıracaksınız.
    6. Kolonyayla ayaklarınızdaki ve etlerinizdeki mikropları kırın.
    7. Aynı işlemleri sırasıyla diğer ayağınıza da uygulayın.
    8. Şimdi dilediğiniz renkteki ojeyi sürebilirsiniz. Oje sürmeye başlamadan önce parmaklarınızın arasına pamuk koyarak parmak mesafenizi açmanızı öneririm. Böylece tırnaklarınız birbirine değmeyecek ve ojeniz bozulmayacaktır. Ojeniz kuruyana kadar pamuklar kalabilir.
    9. Son aşama olarak da aletlerinizi kolonyayla temizleyin
    Ayak bakımı yapmak için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Banyonun ardınd an cilt daha yumuşak, tırnaklar ise daha esnek hale gelir.Bu nedenle yapılacak tüm işlemler daha da kolaylaşır.[​IMG]
    1. Ayaklarınızı on dakika kadar ılık su doldurulmuş ve bir kaşık tuz atılmış kabın içinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkartarak durulayın. Topuklar gibi ölü deri yüzünden kalınlaşmış bölgeleri ponza taşıyla ovun. Tahrişlere yol açmamak için cildin hassas olduğu yerleri ovmaktan kaçının.
    2. Şimdi sıra etlerinizde; küçük bir tahta çubukla iyice yumuşamış olan etleri içeri doğru itin. Bu yöntemin tırnak etlerini kesmeye kıyasla hem çok daha kolay ham de daha risksiz olduğunu unutmayın. Sadece tırnakların, özellikle de baş parmak tırnaklarının kenarlarında bulunan ölü derilerin ucunu kesebilirsiniz, çünkü bunlar bazen geriye itilemeyecek kadar serttir.
    3. Bundan sonra yapılacak son iş tırnakları kesmek. Bu işlemde en fazla dikkat etmeniz gereken nokta tırnakların yanlarını çok derin kesmemek ve küt bırakmamak. İçeri doğru fazla fazla kesilerek oyulan tırnak kenarları ileride batık tırnak oluşmasına yol açabilir ki bu da son derece can sıkıcı, acı verici bir durumdur.
    4. Şimdi tırnaklarınızı törpülemeye başlayabilirsiniz ama metal bir törpüyle değil! Son zamanlarda çıkan kalın karton törpüler bu iş için çok daha uygun, çünkü tırnakları kırmıyorlar.Törpüledikten sonra ayaklarınızı tekrar durulayın ve kurulayın.
    5. Artık sıra işin en zevkli kısmı olan ojeyle pedikür işlemini tamamlayabilirsiniz. Yalnız bu işleme başlamadan önce parmaklarınızı bir parça pamuk yardımıyla ayırın.
    6. nedenneden.wordpress.com

2. 3 Temmuz 2009
  3. dejavu_one

dejavu_one ''Allah'' de, gerisini bırak.. Pro Üye

Beğenildi:
    3.915
    Ödül Puanları:
    238
    çok teşekkürler güzel bilgiler bende manikürü evde yapıyorum ama pediküre pek yanaşmıyordum artık yaparım bunu da..

4. 3 Temmuz 2009
  5. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Valla evde pedikür yapmak bana biraz zor geliyor nedense..
    Başkasına yaptırmak daha rahat..

Ama yapılamayacak birşey de değil..

6. 17 Temmuz 2009
  7. Miryem

Miryem Süüüüpriz bebiş Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    ben pedikürümü hep kendim yaparım ılık su ve tuz ayaklarıma çok iyi geliyor içine birazcık sirke ve limon sıkıyorum tırnaklarım pırıl pırıl oluyor haftada bir kere muhakkak yaparım
    Eski zamane kadınları ayaklarına çok özen gösterirlermiş topukları pembe pembe gezerlermiş buda bir dip notkaydirigubbakcemile5

d_mndc bunu beğendi.
  8. 23 Temmuz 2009
  9. azra33

azra33 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    ne kadar törpülersem törpüleyim benim topuklarım pembeleşmiyor hep turuncu napacağım bilmiyorum

10. 3 Ağustos 2009
  11. yarennkara

yarennkara Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben genelde kendim yaparım ama eğilmekten belim ağrıdığı için bu aralar yaptırıyorum

12. 5 Ağustos 2009
  13. cananikiz

cananikiz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    108
    ne kadar yumuşatsamda asla pembe pembe olmuyorlaaaaaaarrrrr

14. 11 Ağustos 2009
  15. gulfer

gulfer Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm arkadaşlar! pedikür malesef banada yaz aylarında özellikle şart. fakat ben evde kendimce birşeyler yapıyorum
    sizede tavsiye edebilirim. kovaya sıcak su koyup içine biraz şampuan köpürtüyorum. sonrada ayaklarımı bi güzel dinlendirip sırayla ayak törpüsüyle törpülüyorum durulayıp vazelinle kremliyorum.. herkese sağlıklı günler dilerim.

16. 11 Ağustos 2009
  17. gulfer

gulfer Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar topuklarınız pembeleşmiyorsa pembe ruj sürün... şaka şakakaydirigubbakcemile3

18. 11 Ağustos 2009
  19. merwush

merwush Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    e o zaman pedikür seti almaya hiç gerek yok bende fiyat araştırıyordum ve gözümde büyütüyordum bu pedikür olayını basit bir kaç işlem sadecezemuszemus