Evde suda doğum yaptı

Konusu 'Şubat Anneleri' forumundadır ve kelebek41 tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kelebek41
 1. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, evde kendi başına suda doğum yaptı.

  Konuyla ilgili olarak, hamile eğitim merkezinde, Opt. Dr. Hakan Çoker ve doğum yapan 39 yaşındaki Laurence Arslan'ın ailesinin katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

  Dr. Çoker, Laurence Arslan'ın 1 yıl önce İstanbul Tüp Bebek Merkezi'nde hamile kaldığını belirtti.

  EĞİTİM ALDI

  Çoker, “Aldığı eğitim sayesinde, kendi doğumuyla ilgili planları sağlıklı bir şekilde yapacak duruma geldi. Doğumunu evde ve doğum havuzunda yapmayı planladı. Özel doğum havuzu aylar öncesinden getirildi. Doğumda bulunacak ekip 15 gün öncesinden toplanıp provalar yaptı. Doğumun müdahalesiz ve kendiliğinden başlaması planlandı, öyle de oldu” dedi.

  Çoker, doğal doğumun annelerin olduğu kadar bebeklerin de ihtiyacı olduğunu belirterek, herkese doğal doğumu tavsiye etti.

  Laurence Arslan ise doğumunu şöyle anlattı:

  DOĞUMA KADAR SUDA KALDIM

  “Doğum saat 15.30'da başladı. Eşim havuz ve diğer hazırlıkları yaparken balkonda oturdum. Mutluluk içinde, sakince kendimi ve bebeğimi izliyordum. Doğum yavaş ve çok güzel devam ediyordu. Evde olmak ayrı bir huzur veriyordu. Kendimi daha fazla güvende hissediyordum. Kasılmaların iyice hissedildiği saat 24.00'te havuza girdim. Su 37 dereceydi. Suya girer girmez büyük bir rahatlama yaşadım. Doğuma kadar suda kaldım. Bu aşamada eşimin büyük desteğini aldım. Doğum ekibimiz sessiz bir saygıyla sadece bizi izliyordu. Doğum saat 01.30'da gerçekleşti.”

  Laurence Arslan'ın eşi Günay Arslan da eşine elinden geldiği kadar destek verdiğini belirterek, “Erkekler eşlerinin doğum zamanında mutlaka yanında yer alsın, onun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olsun” dedi.

  Arslan çifti, ilk bebeklerine “Selim” ismini verdi.


  kaynak:internethaber
   
 2. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kelebek41
 3. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Annesi Öldükten ıki Gün Sonra Doğdu Mesaj Linki

  --------------------------------------------------------------------------------

  Bu minik bebek annesi öldükten tam iki gün sonra dünyaya geldi. ıngiliz patenci Jayne Soliman beyin ölümü gerçekleştikten sonra iki gün daha yaşam destek ünitesine bağlı tutuldu ve minik bebeğini dünyaya getirdi.


  41 yaşındaki Soliman's ve eşi için bebek hayalinin gerçekleşmesi başlıbaşına bir mucizeydi ancak annnenin kalp krizi geçirmesi ile bu hayalin yerini büyük bir trajedi aldı.

  Doktorlar 48 saat boyunca annenin bedenine enjekte ettikleri ilaçlarla bebeğin doğumunu gerçekleştirmek için büyük çaba sarf etti.

  Sadece 26 haftalık olan minik kız bebek, annesinin ölümünden iki gün sonra doğdu ve şimdi babasının kollarında. Ancak yaşama tutunup tutunamayacağı vereceği mücadeleye bağlı.

  Kur'an'da mucize anlamına gelen Aya ismi verilen minik kız bebek 29 yaşındaki Müslüman babası Mahmoud Soliman ile hayata tutunmaya çalışacak.

  Baba olmanın mutluluğu ile karısını kaybetmenin üzüntüsünü birarada yaşayan genç adam, "Jane'in en büyük hayali anne olmaktı ve çok iyi bir anne olacağından hiç şüphem yoktu" diye anlatıyor içinde bulunduğu durumu.


  Arslan çifti, ilk bebeklerine “Selim” ismini verdi.


  kaynak:internethaber
   
 4. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kelebek41
 5. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Çocuklarda ve bebeklerde invajinasyon Mesaj Linki

  --------------------------------------------------------------------------------

  5 ay - 1 yaş arasındaki bebeklerin en sık görülen barsak tıkanıklığın sebebidir. ınvajinasyon, bir barsak segmentinin, başka bir barsak segmentine teleskop gibi iç içe geçmesidir. Buna bağlı, tıkanıklık gelişir ve barsak da kaka (sindirilmiş besin) geçişi  ıNVAJıNASYON’UN SEBEBLERı NEDıR?

  ınvajinasyon’un sebebi henüz tam saptanmamıştır. Bu hastalık daha önce den invajinasyon geçirmiş, kişilerin akrabalarında sıklıkla görülebilir. Ayrıca bu hastalık insidansı aşağıdaki listede artmaktadır:

  1- Sıvı kaybetmiş ve kistik fibrozlu hastalar.

  2- Barsak ve batın içi tümör veya kitlesi olanlarda.

  3- ıshalli çocuklarda.

  4- Üst solunum yolu enfeksiyon geçiren çocuklarda.

  5- Kemoterapi’yi henüz bitirmiş çocuklarda.

  1998 Yılın da ishal’e sebep olan rotavirüs’e karşı bir aşı bulunup,çocuk doktorlarına önerildi.

  Rotavirüs ve ona bağlı ishaller öldürücü olabilir. ABD ve ileri ülkeler de bu aşı ile ölümcül ishallerin önüne geçebilme ümidi vardı. Ancak 1999 yılın da araştırmacılar,rotavirüs aşısı ve invajinasyon arasında bir bağ olabileceğini düşünüp, araştırmalar yapmışlardır ve sonuç da az da olsa olguya rastlamışlar. Bu çocuklar da aşıdan 1- 2 hafta sonra invajinasyon geliştiği görülmüştür. Bunun üzerine bu aşı piyasadan çekilmiştir. Şu an konu üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

  ıNVAJıNASYON’UN GÖRÜLME SIKLIĞI

  - Her 1000 çocuktan 1’inde görülür.

  - Yeni doğan da çok nadirdir.

  - %60’ı 2 aylık –1 yaş arasında görülür.

  - %80’i 2 yaş altın da olur.

  - Az da olsa daha büyük çocuklarda görülebilir.

  - Erkek bebeklerde 3 kat daha sık görülür.

  - Daha sık ilkbahar ve sonbahar’da görülebilir.

  ıNVAJıNASYON‘UN BELıRTıLERı

  - ıyi ve sağlıklı bir bebek de, aniden başlayan gelip geçici ağrılar ile başlar.

  - Ağrı dönemin de çok ağlarlar, dizlerini karnına doğru çekerler, çok hırçınlaşırlar.

  - Ağrı periodlar arasında çok rahat olabilir, bazen de ağlamaktan yorgun düşüp uyuyabilir.

  - Bu hastalar da kusma görülür, özellikle ağrılar başladıktan hemen sonra.

  - Genellikle ilk kaka normal olur, ancak sonraki kakaları kanlı olur. (Müküslü, jölemsi kırmızı kaka görüntüsü olur.)

  Bu gibi durum da hemen bir çocuk cerrahisi uzmanı ile görüşülmesini öneririz.

  ıNVAJıNASYON TEŞHıSı NASIL KONUR?

  Genellikle fizik muayenesi ve aile tarafından verilen bilgiler yol gösterir. Ayrıca normal karın röntgeni, ultrasonografi ve renkli barsak filmi ile teşhis konulur.

  TEDAVı

  Çocuğun hastalığının başlama süresi ve genel durumu iyi ise:

  1- Bariumlu lavman opak ile iç içe geçmiş segmentlerin açılmasını sağlamak, bunun için belli basınç ile makattan uygulanan lavmanla tıkanıklığın açılmasıdır.

  CERRAHı MÜDAHALE

  2- Bunun için anestezi altın da batına girilip, teleskopik olarak iç içe giren barsak segmentleri çıkarılır ve barsak devamlılığı sağlanır. Ayrıca batın içinde başka problem olup olmadığı araştırılır, eğer kan dolaşımı kötü olan barsak segmenti varsa çıkartılır veya uygun ise iki uç ucuca dikilir.

  Ama eğer beslenmesi, kötü barsak segmenti uzun ise batın içine çok cerahat veya barsak mühtevası (kaka) birikmişse, bu sefer iki barsak ucu karın duvarına pencereleştirilir. Yani kolostomi açılır, bu pencereler 3 ay sonra tekrar ucuca dikilir. ıyileşme süresi alınan barsak segmenti ve çocuğun genel durumuna bağlıdır.

  Op. Dr. Emir ıMANı
   
 6. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kelebek41
 7. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Çin’de mama skandalı: 53 bin çocuk hastanelik
  Çin’de zehirli mama skandalı büyüyor. Yüksek oranda melamin maddesi bulunan mamalar nedeniyle hastalanan çocukların sayısı 53 bin’e yükseldi.  PEKıN - Hastalanan çocukların çoğu iki yaşın altında. Yaklaşık 13 bini hala hastanede tedavi görüyor. 104’nün durumu ağır.
  Ülkede süt tozu, pastörize süt, yoğurt ve dondurma gibi pek çok ürününde melamin tespit edilen firma sayısıysa 22 olarak açıklandı. Aralarında ülkenin en büyük üç şirketi de bulunuyor. Plastik ve yapıştırıcı üretiminde kullanılan melamin çocuklarda böbrek taşı oluşumuna yol açıyor. Üreticilerin, melamini sulandırdıkları süte protein değerlerini yüksek göstermek amacıyla kattıkları tahmin ediliyor.

  Çinden süt ürünü ithal eden ülkelerde de panik başladı
  Japonya, Singapur, Malezya, Brunei ve Tayvan, Çin menşeili ürünleri yasaklarken, piyasalardakini de toplattı. Hong Kong’da iki süpermarket zinciri, melamine rastlandığı gerekçesiyle Nestle süt ürünlerini de raflardan çektiğini açıkladı. Ancak Nestle iddiayı reddediyor.
   
 8. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kelebek41
 9. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Çok konusulmustu kızlar bu bır yerde buldum eklıyım dedım


  Yeni doğan bebekler anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini keçi sütünden alabilir...
  Abant ızzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayri Coşkun, yeni doğan bebeklerin anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı bazın besin elementlerini keçi sütünden alabileceğini söyledi.

  Prof. Dr. Coşkun, yaptığı açıklamada, keçi sütünün protein benzerliği açısından anne sütüne yakın olduğunu belirterek keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranının düşük ya da sıfıra yakın olduğunu bildirdi.

  Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi 180 gün geçmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, ''Bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olduğu halde keçi sütünde bu oran 4,3'tür'' dedi.

  Keçi sütünün yağ kürecik çapının, inek sütüne göre oldukça düşük olduğunu vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:

  ''Yağ kürecik çapı keçi sütünde 1 mikronsa inek sütünde 17-18 mikrondur, insan midesinde daha yumuşak pıhtı yapar. Bu açıdan, çocuklar ve midesi zayıf veya hassas olanlar için daha uygundur, sindirilmesi kolaydır. Keçi sütünde alerji riski daha düşüktür. Bu nedenle keçi sütü, inek sütüne göre anne sütüne daha yakındır. Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.''

  KALSıYUM ORANI ANNE SÜTÜNDEN 4 KAT FAZLA
  Keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, ''100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligram. Bu şu demek: Keçi sütü, diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağı'' diye konuştu.

  Coşkun, keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne yakın olduğunu bildirdi.

  Hiçbir gıda maddesinin tek başına insanı besleyecek güçte olmadığını vurgulayan Coşkun, ''Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir'' dedi.

  FOLıK ASıT EKSıKLıĞı VE KANSIZLIK RıSKı
  Her türün sütünün, kendi yavrusu için en uygun ve mükemmel süt olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle devam etti:

  ''Hiç bir şey anne sütünün yerini tutamaz. Sadece, keçi sütünün bazı özellikleri anne sütünden iyi. Ancak hiç bir gıda başlı başına her derde deva değildir. Keçi sütünün de eksik yönleri vardır. Folik asit bakımından eksiktir. Bu bir vitamindir eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir.

  Bu, yegane bir besin değildir. Bebek, sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar. Demir, bakır, folik asit ve vitamin B12 eksikliği kansızlığa sebep olabilmektedir.''

  KEÇı, ıNEK VE ANNE SÜTÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI
  Prof. Dr. Hayri Coşkun'un verdiği bilgiye göre, keçi, inek ve anne sütünün 100 gramında bulunan bileşenler şöyle:

  Bileşen/100g Keçi sütüınek sütüAnne sütü
  ----------------------------------------------------------------
  Kurumadde 13 12.1 13
  Protein (g) 3.6 3.3 1.0
  Yağ (g) 4.2 3.3 4.4
  Karbonhidrat (g) 4.5 4.7 6.9
  Kalori (mg) 69 61 70
  Fosfor (mg) 111 93 14
  Kalsiyum (mg) 134 119 32
  Mağnezyum (mg) 14 13 3
  Demir (mg) 0.04 0.05 0.03
  Çinko (mg) 0.30 0.38 0.17
  Sodyum (mg) 50 49 17
  Potasyum (mg) 204 152 51
  Vitamin A (IU) 185 126 241
  Tiamin (mg) 0.05 0.04 0.014
  Vitamin B6 (mg) 0.05 0.04 0.01
   
 10. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kelebek41
 11. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Kanada plastik biberonu yasakladı Mesaj Linki

  --------------------------------------------------------------------------------

  Okuyunca tuhaf oldum yahu cam biberon mu kullanıcaz yani,e ben kırarım onu  OTTAWA - Sağlık ve Çevre bakanlıklarının ortak çalışmaları sonucu, plastik biberonların ana maddesi olan kısa adı BPA olan Bisfenol A’nın da zehirli ve tehlikeli maddeler listesine dahil edilmesine karar verildi. Karar, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ülkedeki çevreci gruplar da karara destek verdi.


  Çevreci Savunma grubundan Dr. Rick Smith, Bisfenol A’nın, sert plastik su bardakları, yeniden doldurulabilen su bidonları, gıda ürünlerinin paketlenmesinde kullanılan plastik ambalaj malzemeleri ve diş hekimlerinin kullandığı diş dolgu maddeleri başta olmak üzere daha birçok alanda kullanıldığını belirterek, “Bisfenol A’yı zehirli ve tehlikeli kılan şey, onun sıcakla temas ettiğinde kanserojen etki göstermesidir. Bu yüzden hiçbir üründe kullanılmamalıdır. Uygulama bu şekilde genişletilmelidir” dedi.