Evdeki kavgalar cocuklara tirnak yedirtiyor

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve mondschein2 tarafından 25 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  25 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 1. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  evdeki kavgalar çocuklara tırnak yedirtiyor

  Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Mazlum, kaygı bozukluklarına yatkın çocukların, ev ortamında gergin durumlara tanık olduklarında, yaşadıkları kaygı ve stresle bir tür baş etme yolu olarak tırnak yeme davranışına yönelebileceklerini söyledi.
  Mazlum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tırnak yeme davranışının bebeklikten erişkinliğe kadar her yaşta görülebilen bir sorun olduğunu belirtti.
  Kız ve erkek çocuklarda görülme sıklığı pek farklıl ık göstermediğini anlatan Mazlum, "Bu sorun sadece tırnaklara değil, diş etlerine, dişlere ve çene eklemine de zarar verebilir. Aynı zamanda fiziksel olarak hoş olmayan bir görünüme neden olan bu durum, çocuğun sosyal ortamlarda ellerinin görülmesinden çekinmesine ve kaygı duymasına da neden olur" dedi.
  Sadece el tırnaklarını değil ayak tırnaklarını da yiyen çocuklar bulunabileceğini, bu durumun sadece bir alışkanlık olabileceği gibi bazı psikolojik sorunlarla birlikte de görülebileceğini ifade eden Mazlum, "Alışkanlık ise bu durumun altında duygusal bir çatışmanın varlığı aranmaz. Ailede tırnak yiyen başka bir birey varlığında çocuk, tırnak yemeyi görerek öğrenebilir" diye konuştu.

  -"TIRNAKLARINI YERKEN GÖRDÜĞÜMÜZDE..."-

  Sorunun psikolojik ortaya çıktığı durumlarda, sosyal çevrenin ve tırnak yeme davranışının hangi ortam ve durumlarda ortaya çıktığının önem kazandığını dile getiren Mazlum, şöyle devam etti:
  "Aileler çoğu kez tırnaklarını yiyen çocuğu azarlama ve cezalandırma yoluna gitseler de bu etkili ve faydalı bir tedavi yolu değildir. Tam tersine, ceza vermek yerine tırnaklarını yerken gördüğümüzde bu duruma kayıtsız kalmak ve konuyla ilgili bir uyarı yapmadan çocuğu boş kaldığı o anda, başka bir görev vererek meşgul etmek ve dikkatini başka yöne vermesini teşvik etmek daha faydalı olacaktır. Tırnak yiyen çocuğu cezalandırmak yerine, tırnaklarını uzatabildiği ve bir süre bu davranıştan uzak kalabildiği durumlarda ödüllendirme yoluna gitmek de olumlu bir pekiştirici olacaktır."
  Yapısal olarak kaygı bozukluklarına yatkın çocukların, ev ortamında aile bireyleri arasındaki gergin durumlara tanık oluyorlarsa, yaşadıkları kaygı ve stres ile bir tür baş etme yolu olarak tırnak yeme davranışına yönelebileceklerini vurgulayan Dr. Mazlum, "Çocukların bu tür ortamlardan uzak tutulması sağlanmalıdır. Ayrıca kaygılı çocukların korku ve endişe veren, aşırı şiddet içerikli televizyon programlarını seyretmelerine izin vermemek de uygun bir önlem olabilir" dedi. alintidir(netgazete)
   
 2. 10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 3. baxsxak63

  baxsxak63 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2007
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok haklısınız,aynı konudan bende sıkıntılıyım her yolu denedim ama zaman zaman yinede yemeye devam ediyor.Fikirleri paylaştığınız için tşkler.
   
 4. 11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 5. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  slm canim,rica ederim,okuduysan ne mutlu bana,her anne babanin bilmesi gerektigi seyler eger iyi cocuklarimiz örnek cocuklarimiz olsun istiyorsak onlara ilk once cok iyi örnek olmaliyiz,ozaman cocuklarimizda cok akilli ve hic bizleri uzmezler ben kendim asla bir cocugu yaptigi hatadan ve yanlistan suclamam,hep buyukleri suclarimm,onlar bizden böyle ogrendikleri icin yapiyorlar oysaki cocuklarimiza nasihat verecegimize örnek olsak hic sorun olmayacak,:1hug:,sevgilerr