Evdeki malzemelerle yaratıcılığını geliştirecek,onu çok eğlendirecek bazı oyunlar

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve 1BukeT tarafından 2 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  # Bu oyun için önce çocuğunuzla dışarı çıkıp çiçek, yaprak, ince dal, tohum gibi malzemeler toplayın. Daha sonra evde bulunan renkli kağıtlar, kurdele ve iplerden de küçük parçalar keserek çocuğunuza verin. Buzdolabının üzerine ya da boş bir duvara kendinden yapışkanlı olan panolardan asarak çocuğunuzdan tüm bu malzemeleri panoya yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuz sürekli bu malzemeleri değiştirmekten çok hoşlanacak ve yenilemeye çalışacaktır. Eğer çocuğunuz küçükse küçük parçalarla oynarken yutmaması için dikkatli olmalısınız.

  # Çocuklar gürültü yapmaktan çok hoşlanırlar. Evdeki tencere ve kapaklar dışında ona müzik yapması için başka fırsatlar da tanıyabilirsiniz. Mesela evdeki kola ve konserve kutularına pirinç ya da fasulye koyup ağzını güzelce bantlayarak çocuğunuzun bunları sallayarak sesler çıkarmasını seyredebilirsiniz. Ya da konserve kutularını kenarında elini kesecek sivri kısımlar kalmayacak şekilde kesip bantlayarak ters çevirerek daire olacak şekilde birbirine yapıştırabilirsiniz. Hatta kutuların üstünü kağıtlarla sararak çocuğunuzun bunları boyamasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz bunları bateri olarak kullanarak her bir kutudan farklı bir ses çıktığını keşfedecektir.

  # 1 yaşındaki çocuğunuza yeni bir oyuncak aldığınızda oyuncaktan çok kutusuyla oynadığını farketmişsinizdir. Çocukların bu kutu açma merakını bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Farklı boylardaki kutuları biriktirerek (ayakkabı kutuları oldukça idealdir) ve her birinin içine sünger, buz torbası, folyo kağıdı, yün yumağı gibi farklı dokuda şeyler koyarak çocuğunuzun kutuları açıp içindeki şeyleri keşfetmesini seyredebilirsiniz. Çocuğunuzun yanına oturarak bu eşyaların dokusundan, şeklinden ve özelliklerinden bahsedebilirsiniz. Eğer çocuğunuz 1,5 yaşından büyükse onunla hafıza (memory) oyunu da oynayabilir, hangi kutuda ne olduğunu tahmin etmesini sağlayabilirsiniz.

  # Çocuklar suyla oynamayı, suyu kaplara doldurup boşaltmayı severler. Banyo küvetini bir miktar doldurup içine farklı boylarda kaplar, şişeler ve oyuncaklar koyarak çocuğunuzu küvetin içine koyabilirsiniz. Yalnız banyonun çocuğunuzun üşümeyeceği bir sıcaklıkta olmasına ve küvetin içinde ayağının kaymamasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun yanında oturarak onun suyla oynamasını seyredebilir, hatta küvetteki suya banyo köpüğü de ekleyerek oyunun daha da eğlenceli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

  # Çocuğunuzun en sevdiği peluş oyuncakları masanın etrafına ya da farklı odalara koyarak oyuncakları sırayla ziyaret edebilir, hepsini besleyerek ve en önemli özellikleri (kulak, kuyruk) hakkında konuşarak, daha sonra çıkardıkları sesleri taklit edebilirsiniz. Bir dahaki ziyarette çocuğunuza bu hayvanların özelliklerini ve çıkardıkları sesleri sorabilirsiniz. Bu oyun sayesinde çocuğunuz yaratıcı bir şekilde düşünmeyi öğrenecek ve kendi fikirlerini geliştirecektir.