Evdeki tavşanımız

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve kuzum tarafından 29 Mart 2010 başlatılmıştır.

29 Mart 2010
    Konu Sahibi : kuzum
  1. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Arkadaşlar evde 3-4 aylık bir tavşanımız var. Karne hediyesi olarak minik kelebeğime almıştık.

3-4 gündür çok garip davranıyor hayvan, ara ara titreme krizlerine giriyor, heleki dün çok korkuttu bizi. Bayağı bir titredi ve sonra kafesinde öylece uzandı ayakları tavanda. Eyvah dedim öldü. Tabi kızım başladı ağlamaya. Neyseki sonra düzeldi ama eski halinden eser yok. Atlayıp zıplayan, tazı gibi koşan boncuk gitmiş yerine uyuşuk bir tavşan gelmiş.

3-4 gündür bakıyorum doğru dürüst kaka yapmıyor. Sanırım tavşanımız kabız oldu. Ne yapabilirim onun için. İnternetten baktım bazı sitelere ama bir sonuç alamadım.

Kabızlık için ne verebilirim tavşana. Yem veriyoruz ona, ara arada havuç ve marul veriyorum çok olmamak kaydıyla.

Ona birşey olursa kızım mahvolur.mafoldumben

2. 29 Mart 2010
  3. patiska

patiska Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    87
    Ödül Puanları:
    108
    kıyamam ben ona yaaa. keşke bi bilgim olsa bu konuda :KK43: umarım minik tavşancığın keyfi bi an önce yerine gelir. .Hem annesinin minik kelebeği de üzülmemiş olur :Saruboceq:

4. 29 Mart 2010
  5. Eylul

Eylul Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    Bende baktım acaba neler yapılabilir diye önemli bir bulgu bulamadım sanırım sadace bir yerde zeytin yağından bahsedilmiş eğer yapmada zorlanma varsa diline z.yağı sürsün gerekirse popo kısmında masaj yaparak sürülsün 3 saat sonra çıkarır diye yazılmış
    Zararlı olacağını sanmıyorum ama işallah düzelir

6. 29 Mart 2010
  7. burberry87

burberry87 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Veterinere gitmeyi düşünmüyor musunuz??? özel bir kliniğe gitmenize gerrek yok tarım ve köy işlerine gitmeniz yeterli olucaktır, muayene edilmeden bi saptamada bulunmak yanlış olur..

Parazit sorunu olabilir, ben bu sorunu köpeğimin yavrularında yaşadım çiftleştirdiğimiz annenin parazit tedavisi yapılmamıştı ve bu yavrulara yansıdı, parazit oluncada tuvalete çıkmıolar..

Eğer sorun kabızlıksa arkadaşın önerdiği gibi zeytinyağı çözüm olabilr, bunun yanında hemoroid kremleride işe yarayabilir ancak mümkünse enjektörle makat içine kremi sürmeye çalışın..
    Geçmiş olsun..

8. 29 Mart 2010
  9. kurbik

kurbik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım kıyamamm yaa bnm de tavşanım war.
    çay kaşığıyla zeytinyağı içirin faydası olur.
    içmek istemicektir ama onun yararı için olduğundan zorla içirin
    bi de biraz poposna sürün pamukla.
    yeşilliği bol werin maydonoz karnabahar fln warsa onlardan da werin bağırsakları çalışır.
    ama parazit fln da olabilir en iyisi veterinere götürmek.1ay kadar olucak ben götürdüm 15 tl aldı ilaç fiyatı da içinde.

10. 30 Mart 2010
  11. kuzum

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Teşekkürler cevaplarınız için arkadaşlar. Dün akşam rahatladı tavşanımız, çok şükür.

Kımıl kımıl oldu yineolumunekankayizsmile

12. 30 Mart 2010
  13. Ruuuu

Ruuuu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    havuç ve marulu çok az vermeyin. yeşillik ishal yapar ama sürekli yem de kabız yapar.

14. 30 Mart 2010
  15. kuzum

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Yeşillik veriyordum ama çok fazla değil ishal olmasın diye. Ama sanırım daha çok vermem gerekiyor.:hulya:

16. 1 Nisan 2010
  17. nevbahar

nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Kuzum konuyu anca gördüm.

Tavşanlar çok hassastır.

Önce çok arada bir verdiğin marulun bile çok taze olması gerekir 1-2 günlük yeşillik sen anlamadan bayatlamış üstünde parazit bulundurduğundan tavşanın ölümüne bile yol açabilir.

Veterinerimiz bu tür zehirlenmelerden çokça tavşanın öldüğünü sahiplerinin bilgisi olmadığı için neden kaynaklandığını anlamadıklarını söylemişti.

Devamlı yeşillik vermek çok iyi bişey değildir. Bol su içmeli suyu da tasta değil onların özel suluklarında verilmeli.

Devamlı kafeste mi tutuyorsunuz bilmiyorum ama ona küçük tuvalet kabı yaptın mı, tuvalet alışkanlığı kazanabiliyorlar zira bende beslemiştim tavşan tuvaletini öğreniyor.

Şimdilik bendne bu kadar tavşanla ilgili kafana bişey takılırsa sorarsın bana.

18. 2 Nisan 2010
  19. kuzum

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Boncuğumuz dün gece öldümafoldumben

Ben bile çok alışmıştım ona. Şimdi bomboş kafesi:çok üzgünüm:

Kelebeğim ağlıyor halen:gitme: