Evet 6.ayımız dolmak üzere,peki ne yiyeceğiz??

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve keremini tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

24 Şubat 2009
    Konu Sahibi : keremini
  1. keremini

keremini Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Anne sütü gayet iyi gidiyo ama şimdi yavaş yavaş ek besine geçmek gerekiyo sanırım. tecrübeli anneler, size sesleniyorum
    elma püresi ve yoğurtla başlamam gerektiğini biliyorum peki bu kadar mı? muhallebi, çorba, sebze vs bunlar ne zaman ve nasıl verilicek?
    ya ben hiçbişey bilmiyorum bide korkuyorum çocuğa dokunucak bişey vermekten, bide gereksiz yere anne sütünü azaltmasını da istemiyorum
    kafam karışık bi yardım edin lütfen:uhm:

2. 24 Şubat 2009
  3. burcu77

burcu77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bana doktorum patates ve havuc püresiyle baslamami önermisti. bende 5.ayi dolmak üzereyken basladim. Oglum severek yedi. Arada baska menülerde uyguluyorum tabi. Patates-kabak, patates-rezene, patates-balkabagi püreleri mesela. Patates karbonhidratlardan oldugu icin icine hep ondan koymami önerdiler. bunun disinda 2. bir ögünde de muz,armut ve elmayi karisitirp veriyorum

4. 25 Şubat 2009
  5. sayra

sayra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım bebeğin ne kadarlık muz için erken olmasın 8. aydan sonra vermek daha doğru olur.Bebekler muzu rahat sindiremiyebilir kabızlık yapar çünkü bilginize ama onun dışında neler önerirsin neler verdin bu çok önemli çünkü bende başlayacağım ek gıdaya hazır mama kullanmayacağım kendim hazırlamayı düşünüyorum

6. 25 Şubat 2009
  7. nutez

nutez Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    sabah kahvaltısı:milupa kahvaltı tozdan 2 ölçek,1 bebe bisküvi,1 çay kaşığı humana karışık bebe çayı ve sıcak su ile hafif lapa yapıp veriyorum miktarı fazla olmuyor.arada emziriyoru.kendi belirlediğim bir cam kasem var onunla veriyorum mamalarını.bebe çayı gazı ve midesine iyi geliyor oğlumun sabah kalkınca 30ml gece yatarken 30ml muhakkak veririm.akşam yemeği:ya milupa kavanoz çorba yada milupanın toz çorbasından hazırlıyorum.arada emziriyorum.gece:meyve püresi 1 kaşık,milupa çok tahıllı gece,2 ölçek,sıcaksu hazırlayıp muhallebi gibi veriyorum..2 günde bir de,100 ml hazırladığım sıcak biraz ılımış aptamil mamasının içine 1 çay kaşığı yoğurt mayalıyorum onu veriyorum.fakat bir sorunum var oğlum beni emerken sürekli tepiniyor gazdan fakat ben gaz yapabilecek hiçbirşey sokmuyorum hayatıma nasıl oluyor anlayamıyorum.

8. 27 Şubat 2009
  9. tubitub

tubitub Guest

başka yazan olmamış mı aynı kafa karışıklığı bende de mevcut. bende hazır mama kullanmak istemiyorum ne yedircez bu bebelere :KK43: bizim her yediğimize bakıyo banada verin der gibi.. ben sadece elma püresi veriyorum 15 gün sonra tam 6 aylık olcak. bide yumurta sarısı iyi pişmiş ve tuzsuz peynir kahvaltı için verilebilirmiş doğru mu ? yumurtanın tadına baktırdım... yedi iştahla..

10. 4 Mart 2009
  11. GNC

GNC Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    benimde oğlum 7 aylık ve inanılmaz bir gaz sorunumuz var. bende ek gıda olarak sadece meyve püresi ve haşlama sebze püresi veriyorum. en son kontrolümüzde doktorum beni diyete sokturdu. süt içeren hiç bir ürünü yemeyecekmişim. normalde çok dikkat ederim sütümden gazlanmasın diye baklagil falan hiç yemiyorum ama zaten blimsel olarak tek kanıtlanan süt ürünlerinin memeden bebeğe geçtiğiymiş. aklında olsun canım ben 3 gündür peynir, süt yoğurt hiç yemiyorum umarım bundan değildir ama bakalım bunlardanmı kaynaklanıyor gaz sancıları

12. 5 Mart 2009
  13. nutez

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    inşallah düzelirler.akşamları emzirmiyorum atık geceleri çok rahatsız oluyor çünkü

14. 6 Mart 2009
  15. burcu77

burcu77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim bebegim haftaya 6 ayini dolduracak. ben de tek muz vermiyorum iste kabizlik yapmasin diye. icine elma ve armut da koyuyorum. Allaha sükür kabizlik cekmedi. yalniz tatli mi geldi püre bilmem. bastan yiyor yarisina kadar sonra bööö diyor tükürüyor. bakalim alternatif birseyler bulmam lazim. onun disinda daha önce yazdigim seyleri veriyorum. patates muhakkak koyup onun disinda ya kabak ya balkabagi ya rezene ( türkiye de yok sanirim )ya da havuc koyuyorum. simdilik bu yaptiklarim ama yeni mamalar yapacagim bende. 2 hafta sonra doktorumuz var. et falan verilebiliyor sanirim bu dönemde. tekrar ona sorup et de katmaya baslayacagim pürelere.
    muhallebi ve sütlaci da soracagim. bildigim kadariyla süt 1 yasina kadar sakincali. sütlü ürünler icin ne diyorlar bir sorayim bakalim

16. 6 Mart 2009
  17. nutez

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    kızlar ben bugün oğluma bomba çorbası yaptım (kereviz,enginar,havuç,kabak,patates,ıspanak,pirinç,soğan,zeytin yağı)sevdi.ölçülerini az koydum tutam ve çeyrek oranlarında günlük olsun diye.

18. 7 Mart 2009
  19. fikriye_bg

fikriye_bg SaNBeRk 14/08/2008 Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    153
    6 aylık bebek için verebilir meyve:
    elma
    armut
    şeftali
    kayısı
    ayva
    ananas
    verebilecek sebse:
    havuş
    patates
    maydanoz
    enginar
    kabak
    ıspınak bunları hazırlanırken pirinç koyabilirsiniz.
    inek sütü peynir ve yoğurt şekilde verilebilir.