evimizdeki düşman:myte

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve celibon tarafından 16 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  16 Eylül 2007
  Konu Sahibi : celibon
 1. celibon

  celibon Guest

  [​IMG]
  Yorgun bir günün ardından tertemiz kokulu çarşaflara uzanarak deliksiz ve rahat bir uykunun hayalini kurarız. Çünkü bu zamanlarda yatağımız en büyük sığınağımızdır. Oysa yatağımız ve halılarımız sağlığımızı tehdit eden yaratıklarla dolu. Allerji ve astıma yol açabilen bu mikroskobik parazitleri göremediğimiz için onlarla adam akıllı savaşamıyoruz Ancak Amerikalıların yaptığı araştırmaya göre evlerin en az % 45'inde ciddi boyutlarda myte'lar bulunuyor. Yatak şiltelerinde ve çarşaflarda yaşayan myte'lar insan sağlığı için önemli bir tehlike unsuru. Evlerin %45'i allerji ve astıma yol açabilecek faal allerji genleri barındırıyor. Peki bu mikroskobik parazitler nasıl olup da yataklarımıza yerleşiyor? Bu küçük canavarlardan nasıl kurtulabiliriz?

  Derimizle besleniyorlar

  Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar olan myte'lar ölü derilerle besleniyorlar. 831 evde yapılan araştırmada; evlerin %45'inde 1 gram tozda 2 microgram allerji yapabilecek madde bulundu. Bu ölçü alerji potansiyeli olan insanlardaki alerjinin ya da astımın patlak vermesi için kesinlikle yeterli. Hatta evlerin %23 ünde bu oran 10 microgramı buluyor. Bu miktar, parazitlere allerjisi olan bir insanı astım krizine sokabilecek kadar tehlikeli. Evlerdeki bu parazitlerin sayısının artması ya da parazitlerle uzun süre aynı ortamda kalınması halinde alerjiler ortaya çıkıyor. Myte'lar; yani örümceğe benzeyen mikroskobik yaratıklar; sıcak, nemli ve tozlu yerleri seviyorlar. Akşam boyunca vücudumuzdan dökülen ölü deri tozlarıyla kaplı bir yatak, bu küçük böcekçiklerin tercih ettikleri bir mekân. Halılarımız da myte'ların sıkça bulunduğu eşyalardan biri.

  Küçük düşmanlarımıza karşı savaş planı!

  Şimdilerde yastıklarımızda ve şiltelerimizde barınan bu küçük parazitlere karşı anti-alerjik yatak eşyaları satılmaya başlandı. Çarşaflar için en iyi koruma yöntemi onları her hafta sıcak suda yıkayıp yine sıcak bir yerde kurutmak. Allerjik insanların bu küçük parazitleri barındırabilecek yatak eşyalarından, halılardan uzak durmaları ve yaşadıkları ortamdaki nemliliği mümkün olduğu kadar aza indirmeye çalışmaları onlar için en iyisi.

  Halıların temizliğine gelince, günümüzde vakum güçleri son derece kuvvetli olan elektrik süpürgeleri myte'lardan kurtulmaya yardımcı oluyor. Evinizi sık sık süpürmeniz de bu savaşın bir başka önemli stratejisi.

  Yataklardaki myte'lardan korunmak için kimi uzmanlar yataklarımızı 5 - 6 yılda bir değiştirmenin de etkili olduğu belirtiliyor.

  Myta'lardan kurtulmak pek kolay olmasa da unutmayın ki imkansız değil! İyisi mi siz, siz olun gözünüzle göremeyeceğiniz bu parazitleri yok etmek için evinizdeki hijyene daha fazla özen gösterin.