Evlat edinme

Konusu 'Evlat Edinme' forumundadır ve ayferal tarafından 21 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 1. ayferal

  ayferal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  6
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  selam arkadaşlar. 4 yaşında bir oğlum var artık bir kardeşinin olma zamanı geldi ama ben yeni bir çocuk doğurmaktansa annesi babası olmayan bir çocuğu evlat edinmek istiyorum. tabiki çok zor bir karar. bakım yada ona vereceğim sevgi konusunda endişelerim yok ama büyüdüğünde bu durumu ona nasıl anlatırız bizden koparmı, nasıl problemlerle karşılaşırız? yani aklımda bir sürü soru işareti var. yada şu anda hiç aklıma gelmeyen ne gibi problemler yaşarız.. aranızda evlat edinen yada bu konu hakkında fikri olan varsa lütfen paylaşsın. çünkü iyice araştırıp öyle karar vermek istiyorum. şimdiden teşekkürler
   
 2. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 3. aylin01

  aylin01 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  195
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  sevgili kardeşim seni bu düşüncenden ötürü tabrik ediyorum benim çok yakın bir tanıdığım aldı evlat edindi şimdi kız evlendi bebek bekliyo inan o alan ailede kendi çocuklarıymış heyecanlanıyorlar elbetteki kendi çocuğunuda atmayacan gelenide hor görmeyecen yeterki ona anne baba sıcaklığıyla yaklaşabilesiniz elbette çevreden bisürü absürt şeyler duyacaksın ama eğer içine böyle bir ateş düştü ise geciktirmeden uygulamaya geç derim ben allah yar ve yardımcın olsun
   
 4. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 5. coffee

  coffee Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2007
  Mesajlar:
  241
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bence harika bir karar vermişsin kendinle gurur duymalısın
  ancak bu konuda eşinde seninle aynı fikirde olmalı
  eger eşinin şüphesi yada isteksizliği varsa onunda tam rızası oluncaya kadr evlat edinmemelisiniz
  büyüdügü zamanı düşünmeyin bence
  bu genelde cocuklara cok fazla büyümeden sölenmeli
  cocuklar genelde bunu kaldıramıyo değiller
  genelde kaldıramadıkları şey ailesinin bunu kendinden gizlemesi ve uzun süre saklaması
  cocuklarınızdan bunu asla saklamayın kendilerinden sakladıgınızı anladıklarında birden sevgileri nefrete dönüşebilr
  uzmanlar bunun saklanmaması gerektigini söylüyolar


  sevgilim ve bende cocuk istemiyoruz
  benm bazı sorunlarım var ve bu yüzden çocuk doğurmak istemiyorum
  sevgilimde istemiyo onunda kendine göre sebebleri var
  ilerde çocuk istersek evlat edinmeyi istiyoruz ikimizde cocukları cok seviyoruz ve cocuk ayrımı gözetmiyorz
   
 6. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 7. EU2

  EU2 Guest

  Çok güzel bir karar vermişsin arkadaşım.
  Tebrik ediyorum...
  Çok sevaba girersin bunu yaparak inan bana.
  Bebekken mi alıcaksın ...:uhm:
   
 8. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 9. parxixl

  parxixl Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Güzel bir düşünce ama aklıma hemen acaba kardeşler arasında ileride sorunlar olabilirmi?
  Hani özlük üveylik var ortada yani bu durum olursa sizde o çocuklarda çok üzülürsünüz gibi geliyor bana.Belki koruyucu aile olmak daha iyidir bu durumda.Neyse umarım vereceğiniz karar sizin için en hayırlısı olur.
   
 10. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 11. DUYGUCIKMAZI

  DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  9.475
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  boyle mubarek bır gunde boylesıne guzel bır karar almısın tebrıkler canım
  oylesıne buyuk bır sevaba gırersınkı...obur dunyanda bu dunyanda cok guzel olur ısallah
  o cocuga anne sevkatıyle yaklasman basını oksaman o cocugu ne mutlu eder sıcak bır yuvası olmasıda
  ama sabır işi ısallah bas edersın
  allah kalbının guzellıgıne gore hayırlısını versın pısman etmesın...
   
 12. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 13. suayaz

  suayaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  tatlım seni tebrik ediyorum kararından ötürü. ancak sende belirtmişsin zaten gelecek günlerin ne getireceği hiç belli olmaz. eğer hali vakti yerinde bir aileyseniz bunun ileride mirası bilmemnesi var. o yüzden oğlunun (yaşının küçüklüğü büyük avantaj tabii) tamamiyle, herşeyi ile bu yavrucağı kardeş olarak kabullenmesi gerek. böyle bir kararı alabildiğinize göre elbette ki bunu sağlayabileceğinden de eminsindir. gerçi hayat bu. belli olmuyor be tatlım. neler okuyoruz gazetelerde. bazen insanın kendi öz evlatları neler ediyor anne babaya. kimin ne olacağı hiç belli olmaz ilerde. o yüzden biz ne söylesek, siz ne kadar olabilecek riskleri de hesaplasanız boş. bu çocukların kişiliklerinin gelişmesinde en büyük pay kuşkusuz sizin olacak. o yavrucak da sıcak bir yuvaya kavuşacak. ve inşallah tatlım herşey yıllar yıllar boyu gönlünüzce olacak. ha bu arada kararınız değişirse koruyucu aile olmayı da düşünebilirsiniz. sevgiler.
   
 14. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 15. akasya1612

  akasya1612 Sincaplarım cennette.. Pro Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  641
  Beğenildi:
  98
  Ödül Puanları:
  113
  Tamamiyle destekliyorum. Benim de gelecekteki planlarımın arasında mutlaka, bir çocuğa kol kanat germek var. Kendine inancın tamsa, diğer sorunları çözersin. Öz kardeşler arasında bile birtakım sorunlar çıkıyor yani asla hiçbirşey mükemmel işlemiyor hayatın kanunu gereği. *Bir psikologla paslaşarak altından kalkabilirsin sasnırım. Sen de bir insan kazandıracaksın, ne mutlu sana..
   
 16. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 17. çamaxsxxixrsuyu

  çamaxsxxixrsuyu ♥etmiyorum eyvallah♥ Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.520
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  canım, öncelikle tebrik ederim...ayrıca sosyal hizmetlerin bu konuyla ilgili açıklamasını ekledim buraya

  Ancak şunun açıklanmasında yarar görmekteyiz;

  Oldukça düşük bir olasılık olmakla birlikte yukarıda belirttiğimiz gruplarda yer alan çocukların ebeveynlerinin günün birinde ortaya çıkarak çocuklarını arama ya da verdikleri rıza kararından vazgeçme riski bulunmaktadır. Ancak bu itirazlar ilgili mahkemeye başvurularak yapılması gerekmektedir. Dosya bilgileri Kurumumuz tarafından düzenlenen gerekçeli raporla birlikte gizlilik kaydıyla ilgili mahkemeye gönderilir. Sonucu ise hakim kararı belirlemektedir.

  Ailelerimizin (0-1) yaş grubu çocukları evlat edinmek istemelerinin önemli bir nedeni de evlat edinecekleri çocuğun yaşı büyüdükçe iletişim kurmakta zorlanacakları kaygısıdır. Oysa ki korunmaya muhtaç çocuklarımızın özelliklerinin (olumsuz aile koşullarından gelmeleri, kuruluşa gelinceye kadar olan yaşamlarında örselenmiş olmaları, tutarlı ve dengeli bir sevgi almamış olmaları ... vb.) yanı sıra ailelerimizin yıllardır çocuk özlemi çekmesi nedeniyle taraflar arasında sosyal çalışmacının da danışmanlığı ile kolaylıkla iletişim kurabilmektedir. Ancak öncelikle çocuğun aile sıcaklığını ilk kez tatması nedeniyle bocalayabileceği, sevgiyi sınayacağı unutulmamalıdır. Bu güvensizliğin aşılması ancak, ailenin sorun çözme becerisi, sabrı ve olumlu yaklaşımıyla mümkün olabilmektedir.

  Çocuk büyürken gelişim dönemlerine bağlı olarak pek çok farklı sorunla karşılaşılması olasıdır. Bu sorunlarla karşılaşıldığında biyolojik anne babalar gibi çözümü bulmak için çaba sarf edilmesi beklenmektedir. Çünkü çocuğun kişiliğinin öncelikle büyütüldüğü ailedeki ilişkiler ve sosyal çevre tarafından şekillendirildiği unutulmamalıdır.

  Bebek grubundan evlat edinmek isteyen bazı ailelerimizin sıraları gelip çocuk görmeye gittiklerinde beklenti düzeylerinin yüksek olması sebebiyle hayal kırklığı yaşadıkları gözlemlenmektedir. Bu nedenle korunmaya muhtaç çocuklarımızın gelişim özellikleri konusunda bilgi vermekte de yarar görmekteyiz;

  Korunmaya muhtaç çocuklarımız genellikle sağlıksız hamilelikler sonucu doğmakta ve kuruluş bakımına gelinceye kadar olumsuz koşullarda (Soğukta kalma, yetersiz beslenme, uyaran eksikliği, teke tek ilgi yoksunluğu... vb.) yaşamaktadırlar. Bu nedenle gelişimlerinin sağlıklı aile ortamında yetişen bir çocuk gibi olmamaktadır. Ancak aile yanına yerleştikten kısa bir süre sonra hızlı bir şekilde aradaki farkı kapatmaktadırlar.

  Evlat Edinilen Çocuğa Gerçeğin Söylenmesi

  Çocuğa evlat edinildiği sosyal çalışmacının önerdiği yaş ve zamanda mutlaka söylenmelidir!

  -Çocuk psikolojisi alanında yapılan çalışmalar ışığında çocukların bu durumu normal kabul ederek sorun yaşamamaları ve yaşatmamaları için evlat edinmenin açıklanacağı en uygun dönemin çocuğun henüz sosyal yaşama tam olarak açılmadığı, anne ve baba objesinin yaşamında birinci derecede önem taşıdığı okul öncesi çağ (4-6 yaş) olduğu bilinmektedir. Bu açıklamanın zamanında yapılmaması halinde çocuğun hazır olmadığı dönemde herhangi bir kaynaktan (aile dışı kişiler/belgeler vb.) gerçeği öğrenme olasılığı çok yüksek olup,başta size olan güveninin sarsılmasının yanı sıra diğer insanlarla iletişimi bozulacak ve yaşamında onarılamayacak büyük bir yara açılacaktır.

  -Aile açısından ise yaşam boyu böyle bir gerçeği saklama zorunluluğu her zaman omuzlarında ağır bir yük olarak kalacaktır. Uygun olmayan şekilde gerçeği öğrenen çocuk da evlat edinen aileyi suçlayacaktır.

  -Çocuğa onu karnınızda değil kalbinizde büyüttüğünüzü, onun kendi çocuğunuz olmasını çok istediğinizi açıklarken asla biyolojik ailesini kötüleyen ifadeler kullanmamaya dikkat edilmesi, çocuğun kendi hakkındaki ‘beni ailem istememiş’ duygusunun oluşmaması için büyük önem taşımaktadır.
   
 18. 21 Eylül 2008
  Konu Sahibi : ayferal
 19. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  775
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  cocuyum olmasa düsünürdün ben ama bir cocuyum varsa ve tekrar yapabilme imkanım varsa cocuyuma aynı kanı tasıyan bir kardeş daha yapardım sevğiler