evlatlıktan ret

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve zytnlmn tarafından 29 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : zytnlmn
 1. zytnlmn

  zytnlmn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bilim adamları sınır tanımıyor.. Farelerin beynine elektrik sondası yerleştirip , yaklaşık 500 metre uzaklıktan bilgisayar ile kontrol etmeyi başardı.
  Farelerin, deprem kurbanlarının bulunması veya bombaların imha edilmesinde kullanılacağını açıkladı.

  Elektrik sondaları aracılığıyla koşmaları, tırmanmaları veya sağa-sola dönmelerinin sağlandığı belirtildi. Hareket sinyallerinin, farenin sırtına bağlanan bir radyo alıcısıyla, farenin beynine bir bilgisayardan iletildiği kaydedildi..

  iki elektrot, farenin sağ ve sol bıyıklardan gelen sinyalleri işleme tabi tutan beyne ait bölgeleri harekete geçirirken, bir elektrotun, farenin beynindeki " iyi hissetme " merkezini uyardığı ifade edildi.
  New York Eyalet Universitesi' nin bilim adamlarının, elektrik sondalı farenin labirentte sağa veya sola dönmesini sağladıkları belirtildi..

  Küçük, çevik ve güçlü koku alma duyguları olan farelerin, patlayıcıların araştırılması veya insan bedeninin bulunmasında eğitilebileceği belirtildi. Tehlikeli görevler için hayvanların beyinleriyle oynamanın ahlaki soruları gündeme getirmesine karşılık, bu farelerin diğer fareler kadar uzun yaşadığı ve normal hayat sürdüğü belirtiliyor
   
  Son düzenleme: 29 Mayıs 2008