Evlenirken size aile yadigârı verdiler mi?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve nemida tarafından 18 Kasım 2008 başlatılmıştır.

18 Kasım 2008
    Konu Sahibi : nemida
  1. nemida

nemida Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba kızlar,

Aslında konuyu açsam mı açmasam mı diye düşündüm ama merakım üstün geldi, sizlere danışmak istedim. Biz evlenirken erkek tarafı fazla birşey takmadı. Ben de çok fazla üstünde durmadım açıkçası. Hala da durmuyorum aslında ama bazen bu konu aklıma geliyor.

Hep birileri evlenirken duyardım aile yadigarı geline takılır diye. Yani böyle bir mücevher varsa kayınvalidenin annesinden ve ya kayınvalidesinden kalan değerli yüzük ve ya takı geline takılır. Yoksa sorun değil tabi ama bazı yerlerde en azından kayınvalideye zamanında hediye edilmiş birşeyleri o da kendi gelinine veriyor diye biliyorum.
    Size böyle birşey hediye ettiler mi evlenirken? Kayınvalide bunu kime isterse ona mı verir, görümcem de var da bir yandan...ondan kurcalıyor kafamı.

Eşim o yadigar bana hediye edildi zannetti ve feci bir pot kırdı ilk evlendiğimiz sıralarda ve o zaman anladım böyle bir durum olduğunu ve anladım ki o ninenin ninesinden kalma takı evlenirken görümceme hediye edilmiş.. Normal olan bu mudur?

2. 18 Kasım 2008
  3. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    canım benim bildiğim bu hep gelinden geline gider...
    neden görümcene vermeyi düşünüyorlar ki?
    böyle şeyler veriliyorsa da bana bişey verilmedi...benneyaptımki

4. 18 Kasım 2008
  5. duyguuu

duyguuu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım bıldıgımkadarıyla annemede babanemden kalmıstı boyle bır sey ılk gelın o oldugu ıcın ama takma kafana sahsen sana takılan altın degılde verılen deger onemlı olsun.

6. 18 Kasım 2008
  7. dimple2

dimple2 3aslanannesiyimben Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    biz iki eltiyiz bi de görümcem var ilk eltim evlenmis ona 7 tasli pirlanta
    sonra görümcem ona bisi yok sanirim
    bana pirlanta yüzük ve küpe ama benim dügünümde görümceme elmas yüzük ve küpe verilmis ben coook sonralari ögrendim aslinda banane ...Allah izin verirse iki oglum var yüzügümü büyük oglumun karis1na küpeyide küçük oglumun karisina takicam

8. 18 Kasım 2008
  9. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.669
    Ödül Puanları:
    163
    Önemsemediğini söylemişsin ama iyice içerlemişsin ki buraya yazmışsın.
    Ben kaynana olsaydım böyle bir yadigarı istediğime verirdim. Çünkü illaki geline verilecek diye bir şart yok. Biraz Türk filmlerinden etkilenmişsin gibime geliyor.
    Bırak kim kime ne veriyorsa versin, sen evine, evinin huzuruna bak.
    Mutluluğu trilyonlarla bile alamazsın.
    Kaynanan kızına vermiş demekki onu uygun görmüş.Pek uygun düşmeyecek ama bir örnek vereyim sana, benim babaanneme, babaannesinden kalma hakiki gümüş bir başlık var elle işlenmiş. Rahmetli babaannem bunu 10 çocuğunun içinde babama vermiş. Şimdi babam gözü gibi saklıyor. Kime vereceğine karar veremedi. Bende babama "geline vereceğini sanıyorsan yanılıyorsun, burada kızların dururken olmaz ya bana yada kızkardeşime vermelisin" dedim. Yani biz dururken babaannemin yadigarının başkasına gitmesine yüreğim razı olmadı açıkcası. Belki kaynananda böyle düşünmüştür.

10. 18 Kasım 2008
  11. benkibele

benkibele Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    106
    bence de kadindan kadina, erkekten erkege gitmeli. mesela bir saat. adam tutup oglu varken damadina hediye etmezk istemeyebilir.

yani soyle dusun. ayni sey senin babannenin olsaydi yengene verilmesini degil kendine verilmesini isterdin.

benim de dugunde esim bana tek tas yuzuk, tek tas kupeler ve tek tas kolye aldi. Allah uzun omur veriri yasarsam, colugum cocugum olursa onu cocuklarima birakmak istiyorum. ama soyle soyleyeyim. secim benim olur. kimse karisamaz kizima mi ogluma mi verecegime.

daha bugun esimle bu konuyu konustuk. annesinin degerli bir madalyonu oldugunu ama bir soylenti ile sarilik hastaligina iyi geldigini duyduk. elden ele dolasmis bu sebeple sonra da kaybolmus. ama kaybolmasaydi ben gorumceme verilmesini isterdeim. cunku kayinvalideme de annesinden kalmis. gerci kaybolmus ama belki cikar bir yerden.

12. 18 Kasım 2008
  13. benkibele

benkibele Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    106
    canim seni siddetle kiniyorum. Hem gelinlerin aile icine girmesini istersiniz, hem dersiniz sen bizim ailemizin bir parcasi oldun, hem de boyle sirasi gelince ailenin disina itiverirsiniz. Kusura bakma, sen kotu bir gorumcesin.

ayrica birak baban kime isterse ona verir. Zaten hakkaniyetli bir secim yapacagina eminim. babannen de kendisi secmis sonucta. karismamalisin.

14. 18 Kasım 2008
  15. pearl_pearl

pearl_pearl Bu Aralar Ben.... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Eşimin dedesinin daha osmanlıdan kalma degerli takıları varmıs , babadan babaya geçen...
    Eşimin babaannesi 3 gelininede vermemiş bunları, Eşim dedesinin adı taşıdığı için ,evlenirken hepsini getirip bize verdi...
    Kayınvalidede ona keza değerli neyi varsa bize verdi..
    Eşim 2 erkek kardeş ve kardeşi daha evlenmedi, eltim olacağı zaman sanırım bu konuda başımız ağrıycak...

16. 18 Kasım 2008
  17. schnitCELL

schnitCELL £PİRELİ PİRELLİ GÜZELİ£ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    amaaan dünya malı dünyada be anacım................kim kime neyi isterse bırakır.birisi diğerine,demekki ya içinden öyle geldiği için yada değerini onun bileceğini düsünerek veriyor hatırasını....bu tarz seyler hep sorun olmuştur zaten...her zaman bi taraf gönül koyar durur.
    görümce-geline
    elti-eltiye
    kardeş-kardeşe
    yemekteyiz programında hasan bey denen zat bile sahra hnma çemkirdi neden bana bu diye.....ilerde şayet çocuklarım arasında yada gelinimmi artık ne olacaksa tabii,bırakacağım yadigarımı çekiliş yoluyla yapayım...daha mantıklı herkes kendi kaderine razı olur böylece...... (tabii bırakacak bişeylerim olursa) :nazar:

18. 18 Kasım 2008
  19. psoriasis

psoriasis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Ben kızıma bırakmak isterdim çünkü ben vefat etsem bile onu sürekli görecektir kzım ve rahmet okuyacaktır eminim ki ama gelinim olsa belkı bazen aklına bıle gelmem yani der mi ki ahh anacım ahh her bakışında.Benim kaynanamin elma bir yüzüğü ve küpesi var annesinden kalma her takışında annesi aklına geliyor ve bizlere de hatırlatıyor