Evli bayanlara bir sorum var?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve benimm tarafından 29 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 1. benimm

  benimm yeni bir ben lazım:))) Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  90
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kızlar evlenmeden önce eşiniz için istiareye yattınız mı ya da birisini yatırdınız mı? kötü çıkıp da evlenip mutsuz olan var mı, ya da iyi çıkıp gerçekten mutlu olan?
   
 2. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 3. * KapRiS *

  * KapRiS * Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2008
  Mesajlar:
  293
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  İstihare Namazı :kahve:
   
 4. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 5. EU1

  EU1 Guest

  o ne peki :uhm:.............
   
 6. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 7. GxoxkyxuxzxuxndeDans

  GxoxkyxuxzxuxndeDans GÖZLERİMDE GECE OLDU Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.055
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Ben bunu duymuştum arkadasımı düşünün artık okumuş biri doktor görücü usulüyle istemeye gelmişler birbirlerini çok beğenmişlerdi oğlan istihareye yatmış iyi görmemiş ve evlilikten vazgeçmiş ben yapmadım evlenırken ama galiba namazı var.
   
 8. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 9. Efla

  Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.365
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  önemli kararlarda önce istişare yaparım(aklına güvendiğim kişilerin fikrini alırım). hala kararsız isem istihare yaparım.
  kimin yaptığı çok önemli bence.
  ayrıca bilinç altının da etkisi olabiliyor.güvendiğiniz birine yaptırmak daha iyi olur.
  ben inanıyorum.
   
  Son düzenleme: 29 Mayıs 2008
 10. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 11. * KapRiS *

  * KapRiS * Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2008
  Mesajlar:
  293
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  İstihare "hayırlı olanı istemek" anlamına gelir. İnsanlar, kendileri için önemli olan bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, bazan belki eldeki verilerin yetersizliği sebebiyle veya çeşitli sebeplerle dünya ve ahiret baımından kendileri için hangi seçimin hayırlı olacağını kestiremezler ve bunu bilmek için çeşitli çarelere başvururlar. Mesela, Peygamber imiz'in nübüvetle görevlendirildiği sıralarda Araplar'dan bir kimse yolculuğa şıkmak istendiğinde, bu yolculuğun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için fal oklarına başvururdu. Peygamberimiz bu adeti kaldırarak onun yerine istihareyi getirmiş ve şöyle buyurmuştur: (1)


  " Biriniz bir iş yapmaya niyetlenince farzın dışında iki rek'at namaz kılsın ve şöyle desin: Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen bilyorsun, ben güç yetremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. yok eğer benim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!" (2)  Namazda, makbul olanı; ilk rekatta Fatiha ve Kafirun Suresi, ikinci rekatta ise Fatiha ve ihlas suresi okumaktır. İki rek'at namaz kılıp bu duayı yaptıktan sonra, kalbe doğacak istek veya nefretle, yahut yapıcı veya engelleyici sebeblerle işin hayırlı olan tarafı gerçekleşmiş olduğuna kanaat beslenir ve buna rıza gösterilir. Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uymaya çalışırken kalpten "Allah Allah" demek güzel olan şeylerdir. Bu namazı buradan okuyup, tatbik etmek isteyenlerden bir dileğimiz olacak, Yukarıdaki Peygamber efendimizin yukarıdaki duasını kendi sıkıntısına, problemine uyarlayıp kalbinden okuduktan sonra;

  3 ihlas ve 1 Fatiha'yı da başta Peygamberimize, sevdiklerine ve Zamanın Sahibine hediye eylesin. Onların yüzü suyu hürmetine bu aciz kulunun anlayacağı şekilde her şeyi aşikar göstersin, perdeleri aralasın diye Allah'a dua etsin. Dua esnasında:

  Allah ile konuşur gibi dua etsin,
  Etrafını saran melekleri hissetsin,
  Dua esnasın da gözlerini kapatsın,
  Boynunu büksün,
  Allah'ın aciz bir kulu olduğunu hisssetsin.

  Birinci defada sonuç alınamazsa üç kere veya yedi defa tekrarlanabilinir.

  Sammi olarak yapıldığı takdirde, kalbe doğuş olabilir, istihare sonucu bir ferahlık ve rahatlık olursa o işin hayırlı olacağına, sıkıntı ve darlık olursa olumsuz olacağına işaret edilir. Gündüz yapılacağı gibi, iyice konsantre olunabilmesi için geceleyin yatmadan hemen önce yapılması tavsiye edilir. İstihare için uykuya yatma ve rüya bekleme şartı olmadığıda unutulmasın. Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir.

  O kapısına geleni geri çevirmez. O'nun kapısı umutsuzluk kapısı değildir.
   
 12. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 13. benimm

  benimm yeni bir ben lazım:))) Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  90
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar istiare namazı diye bişey var.bir olay hayırlı mı deilmi diye kılınıyo.düşünerek yatıyosun rüyanda iyi veya kötü görüyosun ona göre yorumluyosun.ben bi arkadasımın akrabasını yatırdım nişanlanmayı düşündüğüm kişiyle ilgili ama iyi görmedi hatta çok kötü gördü.zaten aramızda sorunlar var.onun için sordum iyice içime kurt düştü
   
 14. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 15. Schirin

  Schirin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  ben degilde kayınvalidem yatmış şükürki iyi görmüş ve eşimle çok mutluyuz
   
 16. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 17. LiLey

  LiLey Guest

  ben evlenmeden önce istihare yaptım çok iyi gördüm evliliğimden çok memnunum.
  ama kötü bişeyler görüp te genede bildiğinizi okursanız bu çok günahmış...
   
 18. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : benimm
 19. bride_

  bride_ vARmı NaZo GibiSİ Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.246
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  106
  Benim evlenmeden önce bir sevgilim vardı, çok evlenmek istiyodum, neyse 3 defa falan isthareye yattım hepsinde kırmızı kırmızı şeyler görüyordum..Kırmızı olunca kötü anlamına geliyordu.Yeşil olunca iyi diye hatırlıyorum...Her rüyadan sonra ağlıyordum, hayır nasl olur falan diye..Sonra onla ayrıldık.İstihareler doğru çıktı, o ilişkinin sonu olmadı allahtan olmamış, yoksa şimdiki eşimi hiç tanıyamayacaktım, sevemeyecektim...Bu eşimde de korktum istehareye yatmadım, bekar kızlar denesin derim...
   
  Son düzenleme: 29 Mayıs 2008