evliliğe dair....

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve talin tarafından 26 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  26 Ocak 2008
  Konu Sahibi : talin
 1. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  Hepimizin eninde sonunda sorduğu bir soru evlilik nedir? Bence evlilik, çöl ile suyun birleşmesidir. İkisi de zıt gibi görünse iki ruhun birbirlerine susamışçasına özlemidir. Ancak su fazla olursa çölü bir bataklığa çevirir, çöl fazla olursa suyu kurutur. Ancak dengede olduğu zaman çöl ve su bir anlam taşır. İşte evlilikte esas olan dengedir. Sevgide, saygıda, paylaşımda bir denge olmalı.

  Evleneceğimiz kişi ile ve sonrası yıllarda hep tatlı hayaller kurmaz mıyız? Ancak geçen yıllar, o pembe hayallerin üstünü bir karabulut gibi örtmez mi? Neden? Eşler birbirlerine zaman içinde alışırlar ve kendilerini birbirleri için vazgeçilmez gibi görürler. Artık eskisi gibi kendilerine dikkat etmez ve diğerine hoyratça davranışlarda bulunmazlar mı? İşte artık evlilikte tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Çöl ve su birbirlerini sevdiği ve birbirlerine ihtiyaçları olduğu gerçeğini görmezlikten gelmeye başlamışlardır. Aslında her ikisi de sevgiye ve ilgiye muhtaçlardır. İletişimin geliştiği bu günlerde insanlar hep sevgi ve ilgi aramaktadırlar. Sanal da olsa ruhlarını tatmin etmeye çalışmaktadırlar.

  Çocuklar ise olaya başka bir boyut kazandırır. Artık her şey çocuklar için yaşanmaya başlar. Onların gelecekleri üzerine planlar yapılırken çöl çöllüğünü unutur su ise su olduğunu.

  Bu iletişimi öncelikle en yakınımızda arayalım. Empati yapalım ve de sempatizmi de unutmayalım. Sevgi ve saygı istenmez, yaratılır. Çöl severse sevilir, Çöl saygınsa sayılır. Yine aynı değerler su için de geçerlidir.

  Bugün tekrarı yok gerçeğini vurgulayarak şimdiki zamanı en iyi şekilde yaşamak ve elimizdeki değerlerin kıymetini bilerek yaşantımızı devam ettirmek çok zor....

  peki ya sizce?

  a.s.
   
 2. 26 Ocak 2008
  Konu Sahibi : talin
 3. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Sevgi ve saygı istenmez, yaratılır. Çöl severse sevilir, Çöl saygınsa sayılır. Yine aynı değerler su için de geçerlidir.

  İşte bu söze bayıldım sevgili Talin. Bunlar olmazsa evlilik çirkinleşir, yavanlaşır zaten. Dediğin gibi saygı görmek için göstermeyi bilmeliyiz. Ancak evlilikte en önemli olan Doğru insanı bulmak. O senin için doğrumu? yada sen onun için doğru insan olabilecekmisin* Ah keşke bunların cevabını evlenmeden anlamak mümkün olabilse... O zaman bu kadar sorunlu evlilik olmazdı sanırım. Allaha çok şükür ben doğru insanlayım. Bana göre evlilik hayatımın neşesi, enerjisi ve anlamı.
   
 4. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : talin
 5. TuzluCekirdek

  TuzluCekirdek Burası soğuk odalar!!! Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  3.626
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  ben bu soruyu eşime sordum talincim cevabı ise; evlilik sevdiğinle birlikte olup aynı evi paylaşıp aynı yatağı paylaşıp hayat mücadelesi vermektir, deli gibi seviğin biriyle bi hayat kurmaktır dedi... Şeniz
   
 6. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : talin
 7. spacegirl

  spacegirl çaktırmayın aslında yokum Pro Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  benim içinse evlilik iyiyse eski bir terlik gibidir. Hani ayağının formunu almıştır. Giydiğinde rahat edersin, tanırsın, sadece sana aittir ne kadar eskise de atamazsın, yeni birşey deneyemezsin. Onun rahatlığından, bilindikliğinden vazgeçemezsin. Eve gelip ayağına geçirdiğinde dışarıyı tamamen dışarda bırakır ve evinin huzuruna gömülürsün. Kötü evlilik ise çok fena vuran yeni ayakkabı gibidir. Acıtır, rahatsız eder, genişletmek için türlü yöntem denersin. Genişlemezse, ne kadar güzel veya yeni de olsa o ayakkabı, ne kadar para da harcamış olsan ayağından hemen çıkarmak için sabırsızlanırsın. Çıkardıktan sonra da dönüp bir daha bakmazsın bile.

  Tamam benim yorumum romantik olmak yerine çok pratik oldu :))).
  Herkese eski bir terlik diliyorum, içinde huzur bulabilecekleri. a.s.
   
 8. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : talin
 9. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  o kadar güzel ifade etmiş,öyle güzel örneklemişsin ki evliliği inan çok hoşuma gitti yazdıkların
  dilerim ki sen de eski terliklerinle ömür boyu mutlu olursun :1hug:
  sevgiyle kal canıma.s.
   
 10. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : talin
 11. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  çok güzel bir yanıt vermiş canım eşin
  allah ayırmasın sizi
  sevgiyle kalına.s.