Evliliği Sarsan 8 Yanlış..

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve eny tarafından 25 Ocak 2007 başlatılmıştır.

25 Ocak 2007
    Konu Sahibi : eny
  1. eny

eny Guest

Evlİlİgİ Sarsan 8 YanliŞ

Kabul, hep siz haklısınız, sizin dediğiniz doğru ve hep sizin sözünüz geçerli olmalı! Siz insanın kalbinden geçeni bile okuyabilirsiniz! Yok canım o kadar da değil diyorsanız, önerilerimize göz atınız.

1. EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMA
    Eşinin kişiliğini küçük düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. “Sen hep böylesin, hep beceriksizsin.” suçlamalarına sitemkar ve biraz da hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.

2. İŞİ YOKUŞA SÜRME
    Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur veya gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi olumsuz bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eş “On yıldır sana söyledim; ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor?” biçimindeki konuşmalar eşi üzen ve geriye döndürebilecek tarzdadır.

3. GEÇMİŞİ HATIRLATMA
    Evlilik hayatı boyunca insanların olumsuz hatıraları olmuştur. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar ya da unutulan anlar, yapılan yanlış davranışlar olagelmiştir. Evlilik hayatı boyunca bu kötü hatıraların eşler tarafından tekrak tekrar ısıtılarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.

4. GENELLEMEDE BULUNMA
    Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin...” sözleri evliliği yıpratır.

5. EŞİNİN AKLINI OKUMA
    Çiftler arasında diyalog tek taraflı olmaya başladığında eşler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Sürekli iğnelemeler, kavgalar, atışmalar artık kadın ve erkeği kendi dünyasına itmiştir. Erkek de kadın da kendi dünyasında eşiyle konuşmaya başlar. Kafalarında kurdukları şeyler zaman zaman birbirlerinin hareketlerine yorumlar çıkarmaya neden olur. “Senin ne demek istediğini biliyorum. Ben senin bakışından anlarım.” gibi sözlerle eşinin mimik ve hareketlerinden anlamlar çıkarılmaya başlanılır.

6. KENDİNİ HEP HAKLI GÖRME
    Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde kim daha haklı, adeta “mahkeme” kuruluyor.

7. KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ
    İletişimde en önemli husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

8. EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI
    ‘Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlesen doktora filan da ihtiyacın olmaz’ gibi sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalıdır.

ALINTIDIR

2. 25 Ocak 2007
  3. kesinlikle doğru 8 madde bence...bekarım ama çevremde yaşanan evliliklerden bunu net görebiliyoruz..hele de çiftlerin birbirine geçmişi hatırlatması o evliliği sarsar...geçmiş iyi bile olsa bence anılmamalı geçmiştir çünkü ileriye bakıp mutluluğu yakalamalrı gerekir çiftlerin....

4. 25 Ocak 2007
  5. burtay

burtay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    7. KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ
    İletişimde en önemli husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

bence en önemlisi konuşmayı ve dinlemeyi becerememek.insanlar konuşabilidiği dinleyebildiği ölçüde sorunlarını çözer.

6. 25 Ocak 2007
  7. mesure

mesure Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    1. EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMA
    Eşinin kişiliğini küçük düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. “Sen hep böylesin, hep beceriksizsin.” suçlamalarına sitemkar ve biraz da hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.

GENELLEMEDE BULUNMA
    Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin...” sözleri evliliği yıpratır.

EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI
    ‘Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlesen doktora filan da ihtiyacın olmaz’ gibi sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalıdır.

:çok üzgünüm: Ben henüz evlenmeden bunları yapıyorum napiyim elimde değil :çok üzgünüm:

8. 25 Ocak 2007
  9. onetimes

onetimes Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    :mymeka: ara sıra bağrışmakta gerekiyor kavgalar tuzu biberi. biz kavga ettiğimizde ben hepsini yapıyorum :Roflol: yeni farkettim. yanlız öyle öfkeyle değilde şaka yollu söylüyorum.

10. 29 Ocak 2007
  11. belfxux

belfxux Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Biz kavga ettiğimiz vakit genelde o eskileri hatırlar , çünkü sanki onun kara kaplı bir defteri var bunları unutmasını engelleyen.Bende yorulurum ve tamam sen haklısın derim :KK43:

12. 29 Ocak 2007
  13. HuzunAla

HuzunAla Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Evet ya bunların hepsi doğru.. Kendimizi onların yerine koyarsak zor durumda erkekler.. Zavallılar acıyasım geldi valla!..

Bu yanlışların hepsini biz yapıyoruz.. Onlar sadece aldatıyorlar.. 8'e 1 amma onların ki ölümcül hata!..

14. 29 Ocak 2007
  15. Cosmo

Cosmo Guest

Hüzün okuduğumuz yazıda kadınlar ve erkekler olarak karşılıklı yapılan yanlışlar sıralanmış. Bunları sadece kadınlara atfetmen ve her erkeğide aldatanlar kategorisine sokman okuduğunu anlamadığın olgusunu doğurdu bende. Anlayıpta böyle yazdıysan şayet, sen baştan aldatılmayı kaderin yapmışsın canım. En kısa zamanda bu sakat düşünceden kurtulmanı diliyorum...

16. 29 Ocak 2007
  17. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    170
    Ödül Puanları:
    353
    1.Eşinin kişiliğine karşı ağır eleştiride bulunma
    6.Kendini hep haklı görme
    7.Konuşurken sözlerinin kesilmesi ve ses tonunun yükselmesi
    Bunlar en önemlileri bence .

18. 29 Ocak 2007
  19. HuzunAla

HuzunAla Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili cosmo ben sadece yorumumu yaptım sen de öyle yapsan iyi olurdu ama anladığım kadarıyle sen kişilerle uğraşmayı tercih ediyorsun..

Düşündüm ve genel olarak bu hataları kadınların yaptığı kanaatine vardım.. Sonunda da bir espri yaptım kendimce.. Özür mü dilemem gerekiyor??.. Bu arada hiç aldatılmadım..

Konuyla değil insanlarla uğraşman komplexli olduğun olgusu yarattı ben de.. Eğer öyle ise bir psikiyatri uzmanına görünmeni tavsiye ederim canım!..