Evliliğin ilk yıllarının zor geçmemesi için ne yapmalı?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve 1BukeT tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  FARİKA TEYMUR ARTIR
  Evliliğin ilk günlerinden itibaren eşler kendi aileleriyle yeni kurdukları yuva arasında ne kadar uyumlu bir denge kurmuşlarsa evlilik müessesesi de o kadar sağlam temeller üzerine oturur. Genellikle evliliğin ilk yılları evliliğin gidişatı açısından çok önemlidir. Bilimsel çalışmalar da evliliğin ilk yıllarının ailenin temelini oluşturması açısından önemli olduğunu göstermektedir. Evlilik ekonomik, duygusal, sosyal, fikrî, pek çok yönü içine aldığından eşlerin bu konulardaki değerleri, kalıplaşmış düşünceleri açısından ilk yıllar bir uyum dönemidir ve bazıları için zor geçebilir. Bu uyum döneminde her iki tarafın ailesi önemli rol oynarlar. Aile, kişinin hayata bakışında davranışlarında sahip olduğu değerlerin ve kalıplaşmış düşüncelerin 1. dereceden belirleyicisidir. Kişinin düşünce yapısında hayat felsefesinde arkadaşlarının, aldığı eğitimin, okuduğu kitapların etkisi olsa da en etkili kaynak ailedir.

  Sosyokültürel benzerlik uyumu kolaylaştırıyor

  Evliliğin ilk yıllarındaki sorunların çoğu sosyokültürel açıdan farklılıklardan kaynaklanabilmektedir. Bununla beraber bazı durumlarda yakın akraba evliliklerinde sorunlar görülebilirken birbirine yabancı ailelerde sorun olmayabilir. Bunda kişisel farklılıklar ve ekonomik durum etkili olmaktadır.

  Farklılıklara saygıyla bakın

  Evliliğin başında yaşanan sorunlar kişinin bütün evlilik hayatında derin izler bırakabiliyor. Çatışma hayatın bir parçası olsa da seviyeli olması önemli. Ailelerin birbirine gösterdiği saygı kadar eşlerin birbirinin ailesine karşı gösterdiği saygı da etkili olmaktadır.

  Ailelerinizin aleyhinde konuşmayın

  Evlilikte yapılan en büyük hatalardan birinin eşlerden birinin diğerinin ailesini olumsuz şekilde eleştirmesidir. Ailesi eleştirilen eş bu durumda ya kendisi de eşinin ailesini eleştirmekte ya da savunucu pozisyona geçmektedir. Böylece ya tatsızlık büyümekte ya da kişi eşine hak verir görünse de içine atmakta ve bu birikim oluşturmaktadır. Kişi her ne kadar kendi ailesinden birisinin hatalı olduğunu bilse de bunun yüzüne karşı söylenmesi üzücü olmaktadır.

  Eşinizin ailesiyle iyi geçinin

  Yine yapılan çalışmalar göstermektedir ki eşler karşılıklı birbirinin ailesiyle ne kadar iyi ilişkiler içinde olurlarsa sevgi ve ilgi gösterirlerse o kadar mutlu olmaktadırlar.

  Arkadan konuşmaları engelleyin

  Hiç kimse arkasından konuşulup eleştirilmek istemez. Bununla beraber maalesef bu insanlar arasında sıklıkla yapılmaktadır. Bazen yaşlılık, bazen ruhsal hastalıklar ya da düşünmeden hareket etme sonucu anne-babası ve eşi hakkında konuşan kişi bunu yerine göre anlayışla dinlese de eşine bunu yansıtmamalıdır. Eşi ailesi hakkında konuşursa bunu da kibarca engellemelidir. Bu tür hatalar evliliğin ilk yıllarında ciddi sorunlara ve sevgi eksikliğine sebep olmaktadır. Eşiyle ailesi arasında sevgi ve saygıyı artıracak şekilde iletişim becerisine sahip olmak, evliliğin ilk yıllarından itibaren sağlam temeller üzerine oturmasını sağlamaktadır.

  Eşinizi eleştiriler karşısında yalnız bırakmayın

  Bazı aileler stresli ailelerdir. Evliliklerde az sayıda da olsa psikolojik problemlere bağlı olarak yüze karşı hakaret ve yersiz eleştiriler gibi hiç olmaması gereken durumlar görülmektedir. Bu da ne kadar uygun şekilde engellenir ve mağdur olan yalnız bırakılmazsa evlilik o kadar seviyeli bir şekilde devam eder.
   
 2. 3 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. ezo_bride

  ezo_bride Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  34
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Benim gibi evlilik hayalleri kuran ama aklında binlerce soru işareti olan birine o kadar yardımcı oldun ki anlatamam..Çok teşekkürler.. a.s.
   
 4. 3 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. busra_tuna

  busra_tuna Guest

  Birde evlenince en ufak bir tartışmayı hemen felaket tellalı gibi ailelere anlatmayı doğru bulmuyorum ben..Vede senin eşine söylediğin birşeyi gidip hemen ailesine söylemesine,ailesinin söylediklerini hemen gelip sana anlatmasına bir anlam veremiyorum..Tabi eş kadar insanın kendiside aynı şekilde olmalı ve sorunlarını ailene taşırmadan eşinle çözümlemelisin diye düşünüyorum..
   
 6. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  evliliğin ilk yıllarında insan çok tecrübesiz oluyor tabii bu tartışmalar konusundada geçerli o yüzden daha öncesinde ne kadar tanırsanız tanıyın evlenince mutlaka tanıyamadığınız yönleri olduğunu farkediyorsunuz ve sanki omuzlarımıza ağır bir sorumluluk yükü çökmüş gibi oluyor zaten o dönemde çok düşünüp az konuşarak ortayı bulmaya çalışarak hareket edersek aradan yıllar geçince gülüp geçiyoruz o çok büyük sandığımız sorunlara yeter ki hırslı öfkeli değil sakin ve yatıştırıcı olabilelim ve ne olursa olsun doğru kelimeler kullanalım sonuçta karşımızdaki kişi hayatımızı paylaşmak için seçtiğimiz insan değilmi?