Evliliğin ne kadar süreceği bulundu

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve 1BukeT tarafından 4 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  4 Şubat 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Evliliğin ne kadar süreceği bulundu
  Bİlİm adamları sonunda evliiliğin de formülü buldu. Evli çiftlerin vücut dillerini ve ses tonlarını inceleyen bilim adamları yüzde 94 oranında hangi evliliğin sürüp hangisinin sürmeyeceğini belirlediklerini iddia ettiler.
  03 Şubat 2007 08:58
  Yazı boyutunu büyütmek için

  Uzmanlar 10 yıldan fazla bir süre yaklaşık 100 genç çifti izlemeye aldı ve evliliğin ne zaman boşanmaya doğru gittiğini anlamaya çalıştı. Araştırmacılar, yeni evlenen bir çiftin genelde seks, para ya da çocuklar yüzünden çıkan tartışmalarının ilk 15 dakikasını incelediler.

  ALAY VE ELEŞTİRİ

  Bu sırada vücut dilleri, kullandıkları sözler ve nabız atışları da dikkate alındı. Tüm bunlar formüle edilerek evliliklerinin ne kadar süreceği ihtimali hesaplanmaya çalışıldı. Hızlı göz hareketleri, alay ve eleştiri, olumsuz puanlar olarak haneye yazılırken, şaka, gülümseme ve olumlu jest ve mimikler olumlu puanlar olarak işlendi.

  EVLİLİK SÜRER Mİ?

  Araştırmaya Washington Üniversitesi psikoloji profesörlerinden John Gottman liderlik etti. Gottman, evliliğin temel hesaplamasının pozitif davranışların, negatif davranışlara oranı olduğunu söyledi. Beş pozitif davranışa karşılık negatif jestlerin oranı 1'de kalıyorsa, o evliliğin sürmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Prof. Gottman, 'Çift tartışıyor olabilir ancak gülüyor, birbirlerine takılıyorlarsa burada duygusal bağ vardır' dedi. Prof. Gottman, duygusal bağı koruyamayanların ise boşandığını söyledi. Bu model sayesinde çiftlerin önceden evliliklerindeki olumsuzlukları belirleyip ilişkilerini güçlendirmek için harekete geçebilecekleri belirtildi.


  Güneş
  Bu haber 2,292 defa okundu.
   
 2. 4 Şubat 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. vitamin

  vitamin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2006
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  evlilik Yüzde Ellisinin Başari Ile Sürdürüldügü Bir Yatirim Gibidir Sürü Pisikolojisinden Kaynaklanan Bir Durum Bence Ama Vakti Zamani Gelince Evlilik Diye Bir şey Tarih Olacak Sanirim