Evlilik Nedeniyle İşden Ayrılmada Kıdem Tazminatı

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve dreamlife tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

    24 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  1. dreamlife

    dreamlife Popüler Üye Üye

    Katılım:
    14 Şubat 2007
    Mesajlar:
    2.888
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Arkadaşlar yaklaşık 4 yıldır SSK tabi olarak özel bir şirketde çalışıyorum ve 2010 yılında evlenip il dışında ikamet etmeye başlayacağım fakat gittim ilde de şuanki çalıştığım firmanın ofisi bulunmakta ama ben hem biraz dinlenme hemde evlilik den sonra bir süre çalışmak istemediğimden dolayı işden ayrılmayı düşünüyorum ve evlilik nedeniyle işden ayrılmada kıdem tazminatı ödedendiğini biliyorum.

    acaba;

    1-işverene bu durumu nezaman bildirmeliyim?
    2-nikahdan sonra belli bir süre aynı işyerinde çalışma zorunluluğum vamı?
    3-son dönemler evlilik nedeniyle kıdem tazminatı kalkacağı haberleri duymuştum bu konu hakkında kesinleşmiş resmi bir bilgi varmı?

    bu konu hakkında bilgisi olanların fikirlerine ihtiyacım var yorumlarınızı bekliyorum.
     
  2. 24 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  3. _HaYaTiM_

    _HaYaTiM_ egonarsistik Üye

    Katılım:
    8 Ocak 2009
    Mesajlar:
    8.753
    Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    evlendikten sonra 1 yıl içinde tazminatını alabiliyorsun canım
    kalkmadı hala var
    mesela ben 14 haziran'da evlendim 14 haziran 2010'a kadar tazminatımı alıp ayrılabilirim. ama ayrılamıcam maalesef
     
  4. 24 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  5. esmy

    esmy hepinizin canı sağolsun:( Üye

    Katılım:
    22 Ekim 2009
    Mesajlar:
    6.906
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    dream evet cnm 1 yıl suresi var orda subesı olması bısey degıstırmez yıne alma hakkın var
     
  6. 24 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  7. dreamlife

    dreamlife Popüler Üye Üye

    Katılım:
    14 Şubat 2007
    Mesajlar:
    2.888
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    esma , hayatım

    teşekkür ederim,

    geçen bir arkadaş vasıtasıyla avukata sorduk kalktığını söyledi mafoldumben
    sitelerden araçtırıyorum ama bu nunla ilgili kesin bir bilgiye ulaşamadım :uhm:
     
  8. 24 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  9. _HaYaTiM_

    _HaYaTiM_ egonarsistik Üye

    Katılım:
    8 Ocak 2009
    Mesajlar:
    8.753
    Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    bizim işyerinde kalkmadı veriyolar
     
  10. 25 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  11. dreamlife

    dreamlife Popüler Üye Üye

    Katılım:
    14 Şubat 2007
    Mesajlar:
    2.888
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    umarım 2010 yazına kadar herhangi bir değişiklik olmazda alabilirim. akannehir
     
  12. 25 Kasım 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  13. _HaYaTiM_

    _HaYaTiM_ egonarsistik Üye

    Katılım:
    8 Ocak 2009
    Mesajlar:
    8.753
    Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    inşallah canım benim
     
  14. 9 Aralık 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  15. amazonsmyrna

    amazonsmyrna Popüler Üye Üye

    Katılım:
    23 Ekim 2009
    Mesajlar:
    145
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    4857 sayılı iş kanununun 120. maddesine göre 25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı ış Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır. 1475 sayılı eski iş kanununun 14. maddesine göre ise evlenen kadın, nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde kendi isteği ile iş akdini sona erdirirse, kıdem tazminatını alır. Buna kısaca ben bilmem beyim bilir de diyebiliriz. zira Türkiye'nin sosyolojik yapısı dikkate alındığında, evlenen kadınların eşleri, evinin kadını çocuklarının anası olacaksın diyebilir. Böyle bir durumda kadının yıllarca çalışmasının karşılığında kıdem tazminatı alma hakkını kaybetmemesi için, yasal düzenleme ile korunmuşlardır.

    Sonuçta evlendikten itibaren 1 yıl içinde kendi isteğiniz ile iş akdini sonlandırırsanız kıdem tazminatı alırsınız.
     
  16. 10 Aralık 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  17. 94049

    94049 Yeni Üye Üye

    Katılım:
    7 Ağustos 2008
    Mesajlar:
    3.121
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ayy sakın kalkması ya :eek:lmaz:
     
  18. 10 Aralık 2009
    Konu Sahibi : dreamlife
  19. BenUgurBocugu

    BenUgurBocugu CEYİS BAKANI:) Pro Üye

    Katılım:
    5 Ocak 2008
    Mesajlar:
    68.759
    Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    298
    bende 27 aralıkta evlenıyorum
    4 yıldır calısıyorum ssk var
    19 aralıkta işten ayrılacağımı bıldırdım
    nıkah 27 aralıkta olcak
    sımdık ben başka bı yakaya tasındım ve calısmıycam bellı süre
    evlendıkten sonra alabılırım deıl mı
    hanı nıkah gununu kadar calısma zorunluluğum yok