Evlilik nedeniyle işten ayrılacağım.

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve nagsh tarafından 24 Eylül 2010 başlatılmıştır.

    24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  1. nagsh

    nagsh Aktif Üye Üye

    Katılım:
    12 Nisan 2010
    Mesajlar:
    116
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    Slm kızlar 2 ay sonra düğünüm var. İşten ayrılacağım. Tazminatımı alabilmek için nasıl bir dilekçe yazmalıyım. Birde iş yerine ne kadar zmn önce bildirmeliyim.
     
  2. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  3. Saruboceq

    Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

    Katılım:
    17 Ekim 2007
    Mesajlar:
    12.405
    Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Bildiğim kadarıyla düğün tarihinizden 1 yıl sonrasına kadar ayrılma şansınız var tazminatınızı alarak ama evli olmanız gerekli.
     
  4. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  5. nagsh

    nagsh Aktif Üye Üye

    Katılım:
    12 Nisan 2010
    Mesajlar:
    116
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    Nikahım 2 Kasımda düğünden bir ay önce yani. 5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ayrılacağımı nasıl söyleyeceğim bilemiyorum.
     
  6. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  7. MuzipRakkase

    MuzipRakkase Üyelkiptali istiyrm olmuo Üye

    Katılım:
    7 Ağustos 2010
    Mesajlar:
    2.215
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    61
    Başka bir şehre mi taşınıyorsun yoksa iş yerinden memenun olmadığın içinmi çıkacaksın düğünü bahane ederek ???
     
  8. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  9. Saruboceq

    Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

    Katılım:
    17 Ekim 2007
    Mesajlar:
    12.405
    Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Evlilik nedeniyle ayrılıyorum demen yeterli ama bunu resmi olarak nasıl yazacaksın bilemiyorum.Hukukçu arkadaşlar yardımcı olurlar birazdan.
     
  10. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  11. meriy

    meriy Popüler Üye Üye

    Katılım:
    15 Nisan 2009
    Mesajlar:
    202
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    4857 sayılı iş kanununun 17. maddesinde ihbar bildirm süreleri açıklanmıştır. 5 yıldır çalışıyor olmanızdan dolayı 8 haftalık ihbar bildirim süresini göz önünde bulundurup dilekçenizi iş yerinize vermelisiniz.yine iş kanunun 14. maddesi hükmüne göre kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işini sona erdirmesi halinde çalıştığınız süre ile orantılı kıdem tazminatınızı iş veren ödemekle yükümlüdür. (ayrıca dilekçenize evlilik cüzdanınızın fotokopisini de ekleyebilirsiniz evlendiğiniz tarihi açıkça belirtmek için)
     
  12. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  13. nunna

    nunna Popüler Üye Üye

    Katılım:
    2 Aralık 2009
    Mesajlar:
    1.155
    Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    ,,,,,,,,,,,tc kimlik nolu bünyenizde ,,,/,,,/,,,,, tarihinden bu yana çalışmaktayım.,,,/,,,/,,,,, tarihinde evlenmiş olup ,,,,/,,,,/,,,, tarihinde halen yürürlükte olan 1475 sayılı işkanunun 14.maddesi gereğince evlilik sebebiyle ayrılmak istiyorum.
    İlgili tüm yasal haklarımız tarafıma hesaplanmasını ve ödenmesini istiyorum.
    Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim

    ad soyad imza
     
  14. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  15. nunna

    nunna Popüler Üye Üye

    Katılım:
    2 Aralık 2009
    Mesajlar:
    1.155
    Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Resmi nikanınız olduktan sonra 1 yıl boyunca tazminatınız alarak işten ayrılma hakkınız bulunmakta.
    Evlilik sebebiyle istifa ettiğiniz için ihbar önellerine uyma zorunluluğunuz yoktur yani belli bir süre öncesinde bildirma zorunluluğunuz yok. tabi haliyle ihbar tazminatı da alma durumunuz yok. ama tabi etik olarak önceden bildirilmesi uygundur işverenide mağdur etmemek açısından
    sadece kıdem tazminatınız hesaplanır.
     
  16. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  17. nagsh

    nagsh Aktif Üye Üye

    Katılım:
    12 Nisan 2010
    Mesajlar:
    116
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    Başka şehre taşınmıyoruz cnm. Ama bir süre dinlenmek istiyorum. Daha sonrada farklı bir iş alanı düşünüyorum. Beş yıldır aynı şirketteyim her işi yapıyorum ama hala aynı yerdeyim. Bende artık ilerlemek istiyorum. Birde nikahtan 15 gün sonra ayrılacağım ama erken haber vermem gerekiyormuş. Nikahım olmadan dilekçe yazsam bir sorun olurmu.
     
  18. 24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : nagsh
  19. nagsh

    nagsh Aktif Üye Üye

    Katılım:
    12 Nisan 2010
    Mesajlar:
    116
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    nunna çok tşk ederim. Son sorumuda yanıtlarsan sevinirim nikahtan önce dilekçe yazsam problem olurmu.