Evlilik Öncesi Törenler : Nişan

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve NILBERA tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2010
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Evlilik Öncesi Törenler : Nişan

  [​IMG]

  [​IMG]

  Evlilik öncesi törenlerde sözden sonraki adım olan nişanınızı planlarken işe davetli listenizi düşünerek başlayabilirsiniz. İki aile arasında sade bir tören mi düşünüyorsunuz, yoksa akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın da olduğu daha kalabalık bir organizasyon mu? Bu temel karar nişanın evde mi yoksa dışarıda mı olacağına ve dışarıda olacaksa mekan seçmenizde size yardımcı olabilir.

  İki aile için uygun olacak bir tarihi de belirledikten sonra hazırlıklara başlayabilirsiniz

  Eğer nişanı evde yapacaksanız geleneksel yöntemde bu muhtemelen gelin adayının evi olacaktır. Öncelikle evinizi bu tören için bir gözden geçirmeniz gerekecek. Ne zamandır ertelenen küçük çaplı tadilatları ve kıyı köşe güzel bir temizliği gerçekleştirmek için harika bir fırsat Eğer evinizin çok küçük olması veya başka sebeplerle böyle bir organizasyona uygun olmadığını düşünüyorsanız evi daha uygun olan bir yakınınızdan bu tören için ev sahipliği yapmasını rica edebilirsiniz.

  Nişan töreninizi dışarıda yapacaksanız bir araştırma yaparak mekan alternatiflerini belirleyebilir, bunları gezerek beğendiklerinizden fiyat için teklif alabilirsiniz. Alacağınız fiyat kokteyl veya yemekli organizasyon seçiminiz, canlı müzik isteğinize göre değişecektir. Bunlar arasından beklentilerinize ve bütçenize uyan bir tanesine karar vermeniz gerekiyor, düğün organizasyonunuz için de bir alıştırma yapmış oluyorsunuz bu şekilde

  Evde yapılacak nişan törenleri için davetlilere ikram edilecek menüyü sizin oluşturmanız gerekiyor. Eğer imkanınız varsa dışarıdan catering hizmeti alarak bu konuda çok daha rahat edebilirsiniz. Evde yapılacak bu tip organizasyonlarda masa başında yenecek bir yemekten ziyade açık büfe tarzında bir ikramın daha pratik olacağını düşünüyorum.

  Nişan töreninin genel atmosferi konusunda çok büyük bir etkisi olan müzik konusunda ise kendi zevkinize göre seçimler yaparak bir liste oluşturabilir, aynı listeyi biraz daha geliştirerek düğününüzde de kullanabilirsiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Nişan töreninde giyeceğiniz kıyafetleri seçerken kişisel zevkleriniz dışında törenin evde veya dışarıda olması da bir etkendir. Evde yapılacak törenlerde bir çay daveti veya kokteyle uygun olacak tarzda daha sade elbise ve takımları seçerken, dışarıda yapılacak törenlerde daha ağır tuvaletler ve takım elbiselere yönelebilirsiniz. Her iki durumda da sizi diğer davetlilerden ayıracak ve nişanlanacak çift olduğunuzu belli edecek seçimler yapmaya özen göstermek gerekiyor. Çok abartmamak kaydıyla nişanlanacak çiftin kıyafetlerinin renk ve detaylar olarak birbirine uyumlu olarak seçilmesi hoş olabilir. Hatta nişanın yapılacağı mekanın dekorasyonunda kıyafetlerinizin rengine uygun detaylar kullanarak daha genel bir konsept oluşturabilirsiniz.

  Gelin adayının nişan töreni için saç ve makyaj konusunda önceden bir prova yaptırması son dakika sürprizlerinin önüne geçmek adına faydalı olabilir.

  Nişan gününüze dair her baktığınızda sizi gülümsetecek fotoğrafların olması için profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşabilir veya bu konuda yeteneği olan bir arkadaşınızdan bu işi üstlenmesini rica edebilirsiniz. Önemli olan amatör veya profesyonel bir kişinin bu konuda sorumluluğu baştan sona alabilmesini sağlamaktır.

  İster evde olsun ister dışarıda bir nişan töreninin olmazsa olmazları; Alyanslar ve Pasta’dır. Dolayısıyla epey önceden bu konuda araştırma yapmaya başlayarak her iki konuda da içinize sinen bir seçim yapabiliriniz.

  Klasik bir nişan töreninde davetliler yerini alıp biraz sohbet edildikten sonra, uygun bir zamanda bu konuda daha önceden görevlendirilmiş aile büyüğü öne çıkar ve nişanlanacak çifti yanına çağırır. Bu sırada yine önceden görevlendirilmiş bir kızkardeş veya kız arkadaş gümüş bir tepsi üzerinde bir adet makas ve kırmızı kurdeleyle birbirine bağlanmış alyansları getirir. Aile büyüğü yüzükleri taktıktan sonra eline makası alıp mutlaka iyi dilekleriyle bitirdiği güzel bir konuşma yapar ve davetlilerin alkışları eşliğinde kurdeleyi keser. Sonrasında artık nişanlı olan çift tebrikleri kabul eder, ikram ve eğlence pastanın da kesilmesiyle devam eder.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Nişan töreninizin sonunda davetlilere teşekkür etmek için bugüne dair bir anı olacak küçük hediyeler verebilir veya daha sonradan güzel bir fotoğrafınız eşliğinde teşekkür notu gönderebilirsiniz. Mazeretlerinden ötürü nişanınıza katılamayanlara veya davet edemediklerinize ise yine böyle bir notla nişanlandığınızı haber vererek gönüllerini alabilirsiniz.​


  evliliktenbahset.com dan alıntıdır
   
 2. 25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Nişan töreni genellikle kız evinde olmakla birlikte tercihe göre bir mekanda da yapılabilir. Nişanda çiftlere yine söz töreninde olduğu gibi bir aile büyüğü tarafından nişan yüzükleri takılır. Nişan töreninde takı takılması da adettendir. Geline takılacak takıların seçimi oldukça çeşitli olmasına karşın damat adaylarına genellikle saat takılır.

  Bazı yörelerde nişanlanacak çiftlerin nişan bohçası hazırlaması adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı birbirlerine bohça gönderir.Kız tarafının bohçasında; gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik yer alırken ekek tarafının bohçasında; pijama, robdöşambr, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm yer alır.

  Nişan Hazırlıkları
  · Nişana kimleri çağıracağınıza karar verin.
  · Aile içi bir tören mi yoksa kalabalık bir tören mi istediğinize karar verin.
  · Nişan evde olacaksa neler ikram edeceğinize, dışarıda olacaksa masa düzeni, menu ve müzik düzenine dikkat edin.
  · Kıyafetinizi, ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı 15 gün önceden hazırlayın.
  · Manikür, pedikür ve cilt bakımınızı 1 gün önceden yaptırın.
  · Nişan günü için kuaförünüzden randevu alın.

  Evlenmeye karar verdiyseniz ilk işiniz bu kararı ailenize açmak olacaktır. Eminizki aileniz evlenme isteğine saygıyla ve memnuniyetle karşılayacak ve damat veya gelinin kimliğini öğrenmek isteyecektir. Eğer sevdiğiniz kişiyi daha önceden ailenizle tanıştırdıysanız sorun yok, ama yine de onları birlikte ziyaret edip, küçük bir ön kutlama yapmanızda fayda var. daha sonra ailelerin birbiriyle tanışmasını sağlamalısınız. Zaten bizim geleneklerimize göre erkek tarafının kız ailesini ziyaret edip, formalitede olsa kızı istemesi gerekir. Bu tür törenlerden hoşlanmıyor olsanız bile, ailelerin birbirini tanıması için, bu tür ziyaretler faydalı olmaktadır. Dolayısıyla önce erkek tarafı, kızın ailesini ziyare eder. Bu görüşmelerde söz kesilir ve önce nişan tarihi, ardından nikah veya düğün törenlerinin tarihi belirlenir. Bizim geleneklerimize göre nişanı kız, düğünü erkek tarafı yapar. İkisi de büyük bir törene dönüştürülebileceği gibi sade de olabilir. Bu gençlerin ve ailelerin istekleri ve ekonomik durumlarına göre planlanabilir. Günümüzde çiftler, bu tür törenlere büyük paralar harcamak yerine, bu paraları evlerinin ihtiyaçlarına ayırmayı tercih ediyorlar.​


  gelinlik21.com