Evlilik uzerine cok hos bir yazi.)KEND MUTLULUUMUZ N DORU LETM KURMAK

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve AsiMavi tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 1. AsiMavi

  AsiMavi ♥♥..hosgeldin BeHiCeM..♥♥ Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.345
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  Bülent, avucunu açmış kendisine doğru elini uzatan adama ters ters baktı. Elli yaşlarında gösteren adam, görmeye alıştığı hırpani kıyafetli dilencilere benzemiyordu. Üzerindeki giysiler eski fakat temizdi. Eli yüzü temiz ve sağlıklı görünüyordu. "Sapa sağlam adam gidip çalışacağına dileniyor, belki benden daha zengindir" diye düşündü. Zaten canı çok sıkkındı, birde sinirlenmişti.

  Alaycı bir ses tonuyla:
  - Ekmek parası mı istiyorsun ? diye sordu.
  - Hayır çikolata parası lazım!

  Bülent'in kızgınlığı şaşkınlığa döndü. Espri yeteneği olan dilencinin hali de başka oluyor diye düşündü.
  - Niye siz ekmek bulamayınca çikolata mı yiyorsunuz?
  - Hayır. Ekmek bulamadığımız günler genellikle bulgur pilavı yeriz, onu da bulamadıysak aç yatarız.

  Bülent adamın ciddi mi konuştuğunu yoksa dalga mı geçtiğini anlayamamıştı.
  - Bu gün karnınız doydu üstüne tatlı mı istedi canınız?
  - Fakirin canı mı olur ki, tatlı istesin beyim.
  - Bu bir kamera şakası mı yoksa sen iş bulamamış stendapçı mısın?
  - Hiçbiri değil. Sadece fakirim. Bugün karımın doğum günü, ona çikolata götürmek istiyorum.
  - Doğum gününde yaş pasta alınır bildiğim kadarıyla.
  - O bizim için değil zenginler için. Otuz yıllık evliliğimiz boyunca ona bir kez bile yaş pasta alamadım. Ama her doğum gününde mutlaka çikolata götürdüm. Çikolatayı çok sever.

  Adamın söyledikleri Bülent'in dikkatini çekmişti. O akşam karısıyla kavga etmiş, kapıyı çarpıp kendini sokağa atmıştı. Arabasına da binmemiş sahile kadar yürümüştü. Denizi seyretmek de onu rahatlatmamıştı . Oysa eskiden denizi seyrederken çok rahatlardı. Dalgalar sıkıntısını alıp götürürdü.Fakat karısının evde ağlıyor olduğunu bildiği için olsa gerek, hiçbir şey onu rahatlatmıyordu. Dilenciyle konuşurken biraz kafası dağılmıştı. "Acaba söyledikleri gerçek mi, yoksa uyduruyor mu" diye düşündü.
  - Cebinde bir çikolata alacak para yok mu şimdi?

  Bülent'in sorusu üzerine adam ceplerini boşalttı, bir nüfus cüzdanından başka bir şey çıkmadı.
  - Ben dilenci değilim. İşim yok. Günlük çalışırım, ne iş bulursam yaparım. Fakat bu gün bütün gün iş aradım, aksilik bu ya, hiçbir iş bulamadım.

  Bülent oturduğu bankı işaret ederek yer gösterdi.
  - Oturun biraz dertleşelim bari, dedi.
  Adam çekingen çekingen oturdu yanına.
  - Yokmu eşin dostun, borç alacak akraban?
  - Fakirin akrabaları da fakir olur beyim. Bulurlarsa kendi karınlarını doyururlar.
  - Dilenecek kadar çok mu seviyorsun karını ?
  - Hem de çok seviyorum. Otuz yılımı aydınlattı o benim.
  - Hımmmm. Aşk hem de otuz yıl süren aşk. Hayret doğrusu! Aşkın ömrü en fazla üç yıl diyorlar oysa. Sen otuz yıldan bahsediyorsun.
  - Evet. Geçen yıllar sevgimi azaltmadığı gibi artırdı.
  - Söyle o zaman nedir evlilikte mutluluğun sırrı? Söylediklerine bakılırsa sen mutluluğun formülünü bulmuş gibisin.
  - Ben ilkokulu bile bitirmedim. Öyle formül falan bilmem.
  - Formül dediysem kimya formülü sormuyorum canım. Bende altı yıllık evliyim. Sevdiğim kadınla evlendim, fakat mutlu değilim. Sürekli kavga ediyoruz. Daha iki saat önce kapıyı çarptım çıktım. Evimiz, arabamız, işimiz, gücümüz, her şeyimiz var ama mutlu değiliz. Senin hiçbir şeyin yok, ama mutlusun. Para mı acaba bizi mutsuz eden?
  - Hiçbir şeyim yok mu? Hayır benim her şeyim var. Benim karım her şeyim. Sevgilim, eşim, arkadaşım, hayat yoldaşım. Hayatımı paylaştığım insandan daha değerli ve daha önemli ne olabilir ki dünyada? Sizin ev, araba, iş diye her şey dediğiniz şeylerdir aslında hiçbir şey olan.
  - Öyle deme, şu kadar varlığın içinde bile karım her şeyden şikayet ediyor. Bir de fakir olsam kim bilir ne olur?
  - Altın tasın, kan kusana faydası yoktur beyim. Sen kadın ruhunu hiç anlamamışsın. Hiçbir kadın iyi bir evde oturduğu, hergün çeşit çeşit yiyecekler yediği için mutlu olmaz. Bir kadın, kocasının her şeyi olduğunu bildiğinde ancak mutlu olur.
  - Sizin mutluluğunuzun sırrı bumu ?
  - Olabilir. Ben karıma değerli şeyler alamıyorum ama ona benim için ne kadar değerli olduğunu hissettiriyorum. O da çok mutlu oluyor.
  - Bir kadına değerli olduğunu nasıl hissettirilir?
  - Küçük kızı severek.
  - Küçük kız mı ? Hangi küçük kız ?
  - Yaşı kaç olursa olsun her kadının içinde hiç büyümeyen bir küçük kız vardır. O kızı ne kadar çok sever, ne kadar çok mutu edersen, o kadını da o kadar mutlu edersin.
  - Nasıl yani ?
  - Küçük kız neleri sever, nelerden hoşlanır bir düşünün. Küçük kızlar hep beğenilmek, ilgi görmek isterler. Güzel olduklarını duymaya bayılırlar. Kendilerine prensesmiş gibi davranılmasını beklerler. Küçük kızlar hep prenses olmayı hayal ederler. Sürprizlerden hoşlanırlar. Biraz şımartılmak isterler. Sevilmek ve sevildiklerini hep duymak isterler. İltifata doymaz küçük kızlar. Öyle değil mi?
  - Haklısın. Benim dört yaşımda bir kızım var. Adı Aylin. Her akşam boynuma sarılır "babacığım beni ne kadar seviyorsun?" diye sorar. Giysisini değiştirdiği zaman etrafımda "Baba güzel olmuş muyum?" diye sorar durur. Güzelsin demem de yetmez ona. " Harikasın prenses gibi olmuşsun" demeliyim. Dünyanın en güzel kızı demeliyim.
  - İşte kadınlar bir ömür boyu bunu duymak isterler. Ben elli yaşındaki karıma böyle davranıyorum. Ömrümüz olurda seksen, doksan yıl da yaşarsak ben ona böyle davranmaya devam edeceğim. Ona "bebeğim" diye hitap ediyorum çok hoşuna gidiyor. "Bebeğim bana bir çay yapar mısın?" dediğimde çay yapmak için nasıl koşturduğunu görmelisiniz.
  - Hiç kavga etmez misiniz siz?
  - Kavga evliliğin tadı tuzu. Arada biz de tartışırız. Küsüp barışmanın tadı ayrıdır. Benim karım bir keçi kadar inatçıdır. Onunla barışmak için uğraşmak ayrı bir keyif verir bana.
  - Benim eşim çok ciddi kadındır. Hiç küçük kız havası yok onda. Küçük kızlar büyüdükleri zaman artık sevgi, ilgi istemeye utanırlar.
  - En ciddi yada en yaşlı kadının bile o küçük kız mutlaka vardır. Yeter ki sen o tatlı kızı sevindirmeyi, mutlu etmeyi bil. Ve o küçük kızı asla aldatma. Yoksa bir daha sana güvenmez ve ne yaparsan yap hep kuşkuyla bakar. Küçük kızlar hem çabuk mutlu olurlar hem de çabuk kırılırlar. Çok narindir onlar. Hoyrat elleri sevmezler. Yumuşak dokunuşları severler.
  - Bu tavsiyeni deneyeceğim. Fakat her zaman yapabilir miyim bilmiyorum. Bazen işlerim çok yoğun oluyor o zaman eve çok yorgun gidiyorum.
  - Bu sadece bir bahane. O küçük kızı mutlu etmek dünyanın en kolay işi. Çoğu zaman birkaç tatlı söz yeterli olur. Sen o küçük kızı mutlu ettiğinde karşılığını fazlasıyla alırsın. Artık o seni rahat ettirmek için elinden gelen gayreti gösterir. Karısı mutlu olmayan erkek mutlu olamaz. Mutlu olmak isteyen erkek önce hayat arkadaşını mutlu etmelidir. Düşünsene somurtkan, mutsuz, sürekli söylenen biriyle yolculuğa çıksan ne kadar mutlu olabilirsin.
  - Haklısında bende bütün gün ailem için çalışıp yoruluyorum.
  - Yine para, yine dış sebepler. Evet para önemli ve gerekli ama kadınlar para için erkekleri sevmezler. Para geçici mutluluklar verir. Kadınlar hediye almayı severler. Paran varsa hediye al tabi. Ama hediyeyle mutlu olmasını bekleme. Hediyenin yanına sevgini katmazsan hediyenin bir anlamı yoktur. Benim hiçbir zaman çok param olmadı. Günlük kazandım günlük yedik. Bazen aç kaldığımız günler oldu. Hiçbir zaman karımın kulaklarına altın küpe takamadım ama her zaman aşk sözleri fısıldadım. Hiçbir zaman boynuna pırlanta gerdanlık alamadım ama hep öpücüklerle sevdim boynunu. Hiçbir zaman ona ipek elbiseler giydiremedim ama kendi bedenimle ipek elbise gibi yumuşacık sardım bedenini ve mutlu ettim onu.

  Adam ayağa kalktı.
  - Bana müsaade, artık gitmeliyim, karım merak eder. Sende git evine küçük kızın gönlünü al, belki o küçük kız şimdi evde ağlayıp duruyordur.

  Bülent de ayağa kalktı. Kuvvetlice elini sıktı.
  - Sizi tanıdığıma çok memnun oldum.

  Elini bıraktı koluna girdi. Yolun karşısındaki pastaneyi gösterdi.
  - Hadi gel eşin için şuradan çikolatalı pasta alalım, dedi.

  Pastayı aldılar. Adam hayatında ilk defa karısına yaş pasta götürmenin mutluluğuyla, bin bir teşekkür ederek evginin yolunu tuttu. Bülent de pastanenin yanındaki manavdan karısının en sevdiği meyvelerden aldı. Evine geldiğinde karısı şişmiş gözlerle mutfak masasında oturmuş su içiyordu. Bülent hiç konuşmadan meyveleri büyükçe bir tabağa döküp yıkadı. Sonra eşinin önüne koydu.
  - Bunlar dünyanın en şanslı meyveleri, dedi.

  İnci hiç konuşmadı.
  - Sorsana "niye" diye.

  İnci kızgın kızgın:
  - Niye? Diye sordu.
  - Çünkü dünyanın en güzel ve en tatlı kadının midesine gidecek, dedi gayet ciddi bir ses tonuyla.

  İnci şaşırmıştı. Bir anda yüzünün ifadesi yumuşamıştı.
  - Bunlar senin sevdiğin meyveler, senin için aldım.
  - Hayret bir şey! Her zaman kendi sevdiğin meyveleri alırdın. Benim hangi meyveleri sevdiğimi iyi hatırlamışsın.
  - Aslında bu beklediğim istediğim bir şeydi. bak senin sevdiğin meyveleri aldım ama şimdi kıymeti yok.
  - Çünkü sana çok kırgınım, meyve alarak gönlümü alamazsın.
  - Özür dilerim seni kırdığım için.

  Sonra Bülent yere diz çöktü.
  - Cezam neyse razıyım. Ama bir tek şey istiyorum senden. Seni delice seven bu adamı senden mahrum etme.

  Bülent yere çömelmiş, boynu bükük bir vaziyette çok komik görünüyordu. İnci kıkır kıkır gülmeye başladı.
  - Affetmek o kadar kolay değil. Bakalım hangi cezalara katlanabileceksin, dedi.

  Bülent işte o zaman ona muzip muzip bakan eşinin içinde sakladığı küçük kızı gördü .Bundan sonra her şey daha farklı olacak diye düşündü
   
 2. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 3. speedy-gonzales

  speedy-gonzales Ömrüm Ömrüne Annem !! Pro Üye

  Katılım:
  11 Mart 2008
  Mesajlar:
  54.707
  Beğenildi:
  1.268
  Ödül Puanları:
  338
  Muhteşem bir paylaşım
  bi o kadarda anlamlı Çok Hoşuma gitti
  Evinizdeki Huzurunuzun bozulmaması dileğiyle.
   
 4. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 5. nefret

  nefret canım oğluşum kucagımda:) Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.018
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  super :)
   
 6. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 7. melekberke

  melekberke Serseri aşığım..... Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.347
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Çok anlamlıydı gerçekten....
  bencilliklerin ben yapmam sen yapların arasında, gereksiz gururlarla insanlar, evlilikler, ilişkiler ne kadar
  yorgun..... Her sabah keşke herkes bu yazıyı okuyarak güne başlasa....
  Teşekkürler Asimavi....
   
 8. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 9. Egem

  Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  21.623
  Beğenildi:
  9.435
  Ödül Puanları:
  238
  çok güzel keşke tüm erkekler eşlerinin içindeki küçük kızı görebilse
   
 10. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 11. cimcime eses

  cimcime eses Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  12.675
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  196
  emeğine sağlık çok beğendim...
   
 12. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 13. balkuzum

  balkuzum DoRuK PaŞaM Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  168
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  öncelikle hepinize günaydın ve iyi haftalar, aranıza yeni katıldım arkadaşlar:kedi: asi mavi bu güzel yazıyı bizlerle paşlaştığın için teşekkürler ama ne yazık ki bu kadar düşünceli erkek en azından benim yakın çevremede yok:nazar: eğer bulan varsa sımsıkı tutsun ve kıymetini bilsin hepinize sevgiler...
   
 14. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 15. ravzaaa84

  ravzaaa84 miniğim bizimle Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  sabah eşimle tartıştık yine beni anlamadığı için bu yazı bizi anlatıyor sanki paylaşımın için teşekkürler
  çok güzel bi anlatım her erkeğin okuması lazım bence
   
 16. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 17. AsiMavi

  AsiMavi ♥♥..hosgeldin BeHiCeM..♥♥ Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.345
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  aynen canim bizde biraz atistik.sonra nette gezinirken bu yaziyi buldum.cok hosuma gitti.sizlerle paylasmak istedim.erkekler maalesef kadin ruhundan anlamiyor
   
 18. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : AsiMavi
 19. Hic_Kes

  Hic_Kes Probisim benim :) Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  ayy ne romaaaaanntikkk, bayıldım valla, akşam eşime de okuym kaydirigubbakcemile3
  ya bizim değil de erkeklerin bu tarz yazıları bol bol okumaları lazım aslında, onların bizi daha iyi anlamaları için, biz zaten bbizim ne kadar naif, zarif, hassas, narin, kırılgan, romantik yani kısaca harika varlıklar olduğumuzu biliyoruz , ama onlar bazen sözüm meclisten dışşarııı """bildiğin odun"" olabiliyo kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.