eyh Mualla

Konusu 'Yöresel Yemekler' forumundadır ve newlife tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

26 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : newlife
  1. newlife

newlife Guest

ANTAKYA yöresine ait bir yemek...
    İster zeytinyağlı ister kuzu etli yapılan son derece lezzetli doyurucu ve görsel olarak da göze hitab eden yapımı kolay denenmiş,tepkileri alınmış nadide bir yemektir.Komşum olan antepli Sabiha ablaya teşekkür eder,ellerinden öperim...
    resim netten alıntıdır..

Mercimek haşlanır.Üstüne kimyon dökülür.(Eğer etli yapmayı düşünüyorsanız kuşbaşı kuzu etide ayrıca kavrulur.)Bi kenera konulur.

1 kilo patlıcan,4 domates,5 sivri biber,4 diş sarmısak,3 soğan,2-3 yemek kaşığı biber salçası, zeytinyağı,maydonoz,1 çay bardağı su,tuz,kırmızı pul biber,karabiber,zeytinyağı,haşlanmış mercimek,(isteğe bağlı kavrulmuş yarım kilo kuzu eti).

Haşlanmış ve kimyon serpilmiş mercimek ve etli tercih edenler için kavrulmuş etimiz sırasını beklerken,biz patlıcanları alacalı soyup,tuzlu ılık suda acısı çıakana kadar bekletip yıkıyoruz.uzunlamasına dilimleyip,kesiyoruz.Geri kalan tüm malzemeleri salata yapar gibi doğrayıp karıştırıyoruz.Tencereye karışımdan biraz koyup üstüne uzun dilimlenmiş patlıcanlardan bir sıra yapıyouz.o sıranın üstüne haşlanmış mercimekden biraz ve eğer etli yapıyorsanız kavrulmuş etinde birazını serip patlıcanlar ve karışım bitene kadar bu şekilde kat çıkıyoruz.YAni karışım,patlıcan,mercimek ,(et). üstünede şöyle biraz zeytinyağı gezdirip kapağını kapatıyoruz.ortalama 15-20 dk patlıcanlar yumuşayana kadar kapagını açmadan pişiriyorz.Piştikten sonra yine damak tadınıza göre nar ekşisini üstüne gezdirip 5-10 dk demlendiriyorz.Afiyet olsun canlarım

Son düzenleyen: Moderatör: 22 Haziran 2009
  2. 27 Eylül 2008
  3. janet

janet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bende antepliyim ama bu yemeğin daha hic duymadım büyüklerime soracağım

4. 27 Eylül 2008
  5. newlife

newlife Guest

Ben antepli değilim dediğim gibi komşumuz vardı antepli ondan öğrendim bende..bak merak ettim şimdi..sen sorunca banada söyle canım

6. 27 Eylül 2008
  7. Elis

Elis Guest

hani resim bacim....cokacimcoook

8. 27 Eylül 2008
  9. newlife

newlife Guest

eliscim yaptığım zaman çeker eklerim

10. 27 Eylül 2008
  11. Elis

Elis Guest

tamam guzelim,,bekliyorum ama...

ben ve esim patlican hastasiyizda,,,cokacimcoook

12. 11 Aralık 2008
  13. dilem89

dilem89 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm canım bende antepliyim ama gerçekten hiç duymadım bu yemeği kesinlikle bi antep yemeği değil tadı belki güzel oluyodur ama patlıcan mercimek ve eti pek yakıştıramadım birbirine.

14. 11 Aralık 2008
  15. newlife

newlife Guest

ay o teyzenin telinide kaybettim ben..ay niye dediki bana o zaman..bu bizim oraların çok eski yemeğidir dedi..yaptı yedik ne güzel antepi yiyoz diye...yöresini siliyim bari..sağol canımcım

16. 11 Aralık 2008
  17. prensesantepli

prensesantepli Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım bu antep yemeği değil ben antepliyim ama bu yemek sanki bana halep yemeği gibi geldi bilmem ama

18. 11 Aralık 2008
  19. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Zeytinyaglisini hataylilar yapiyorlar etlisini bilmiyorum ben, saniyorum arap yemek kültürüfisfisfis