F.'nin internet kâbusu/İnternette mağduriyetimizi giderelim

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Elif tarafından 28 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  28 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.160
  Ödül Puanları:
  438
  Ayrıldığı sevgilisinin internet sitelerine koyduğu fotoğrafları kaldırtmak için 11 ay uğraşan ve 2 bakanlık gezen F.Ç.'ye izlemesi gereken yol bildirildi

  Günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelen internet, kötü amaçlarla kullanıldığında tahrip gücü yüksek tehlikeli bir silaha dönüşüyor. Bursa'da yaşayan F.Ç.'nin yaşamı da internet yoluyla alt üst oldu.

  F.Ç., bir süre birlikte yaşadığı erkek arkadaşından evli ve bir kızı olduğunun ortaya çıkması üzerine ayrıldı. F.Ç., bir süre sonra değişik internet sitelerinde ayrıldığı erkek arkadaşıyla çekilmiş 'samimi sayılacak' fotoğraflarını gördü. İnternete düşen bu fotoğraflar, F.Ç.'nin adeta kâbusu oldu. Sosyal yaş***** sürdüremez hale gelen F.Ç., psikolojisinin bozulmasına yol açan fotoğrafların kaldırılması için Ankara'da girişimlerde bulundu. F.Ç., öncelikle Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na başvurdu. Devlet Bakanlığı, konuyu Ulaştırma Bakanlığı'na taşıdı. Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki İnternet Daire Başkanlığı'na talebi iletti. İnternet Daire Başkanlığı, F.Ç.'nin talebini inceledi. 11 ay süren bu karmaşık hak arama yolunun sonunda Başkanlık, talebin İnternet Daire Başkanlığı'nın görev alanına girmediğine işaret ederek, F.Ç.'ye izlemesi gereken yolu bildirdi.

  Ne yapmalı ?

  F.Ç.'ye de bildirilen, internet mağdurlarının hızla sonuç alması için izlemesi gereken yol şöyle:
  * Mağdur, öncelikle içerik sağlayıcıya başvuruda bulunacak. İçerik sağlayıcıya ulaşamadığı takdirde yer sağlayıcıya başvuracak.
  * İçerikya da yer sağlayıcı, 2 gün içinde içeriği kaldırmazsa talep reddedilmiş sayılır.
  * Talep reddedilirse, 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine başvurarak içeriğin kaldırılmasını isteyebilir.
  * Mahkeme talebi kabul ettiği takdirde söz konusu karar içerik veya yer sağlayıcıya gönderilir.
  * Karar uygulanmazsa kişi savcılığa başvurabilir. Kararı yerine getirmeyen kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılır.


  Sabah Gazetesi'nden Olcay AYDİLEK'ın haberidir