Facebook Tehlike Saçiyor

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve egemle tarafından 27 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : egemle
 1. egemle

  egemle Guest

  Fenomen arkadaşlık sitesi facebook, TÜBİTAK’ın bile gündeminde! Site hakkında araştırma yapan Emre Mineoğlu, sonuçları TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinde anlattı:

  BAŞKASI SÖYLESE PARANOYA NEDENİ:

  İstihbarat örgütlerinde size ait bir dosyanın bulunduğunu söylemiş olsalardı... Ve o dosyada birçok resminizle beraber hangi okullara gittiğiniz, hangi işlerde çalıştığınız ve çalışmakta olduğunuz, kimlerle arkadaşlık ettiğiniz, nerelere gittiğiniz, resimlerle belgelenmiş olsaydı... Panikle ne yapacağınızı şaşıracağınıza kuşku yok. Ancak şu anda internetin sunduğu nimetlerin sonuncusu olan

  ‘kadinlarkulubu.com’ adlı sitede, kendi rızasıyla yapan yaklaşık 48 milyon kişi var.

  1 MİLYON TÜRK KULLANICI VAR:

  facebook bize gösteriyor ki; toplumsal anlamda aidiyet ve gizlilik olguları yeniden tanımlanıyor. İnternette yaşanan hızlı gelişmeler, toplumsal değişim ve dönüşümün gelecekte nasıl yaşanacağı hakkında ipuçları verir nitelikte. Facebook, aynı zamanda sosyal bilimciler için de devasa bir laboratuvar. 1 milyon Türk kullanıcı sayısıyla ülkemizde de çok ciddi bir kullanıcı potansiyeli oluşturuyor.

  Dikkat! Arkadaşınızı da yakmayın!

  TÜRKİYE Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mehmet Ali Köksal, Bilim ve Teknik dergisinin yayımladığı haber sonrası merak edilen konuları aydınlattı:

  BİR ANDA SORGUYA: İnsan ilişkilerinde kimin kiminle nereden tanışık olduğu istihbarat birimlerinin en çok merak ettiği konulardan. Kullanıcılar, facebook sayesinde bu ilişkileri herkese açıyor. Yıllardır görüşemediğimiz arkadaşlarımızı bu sistem sayesinde bulmak güzel. Fakat o kişinin hatası ya da sevabı yüzünden sorgulanmak, ilginiz olmayan olaylara resmi makamlar ya da basın karşısında adınızın karışması güzel olmasa gerek.

  TİCARİ BİLGİLER, BÜYÜK ŞİRKETLERDE: Bu bilgilerin pazarlayacağından bahsediliyor. Verilen bilgiler kullanıcıya reklam olarak dönecek.

  KOŞULLARINI KABUL EDİYORSUNUZ: Maalesef tüm uyarılara rağmen TBMM’den kişisel bilgilerin korunması ve gizliliği konusuda beklenen tasarı çalışması tamamlanıp yasalaşmadı. Ayrıca hâlâ Türk Ceza Kanunu’nun 135’inci maddesinde kişisel verilerin kaydedilmesine ilişkin bir düzenleme var. Ancak bu düzenleme yeterli değil. facebook olayına da uygulanması mümkün değil. Çünkü, siteye girebilmek için facebook’un anlaşmasını kabul etmeniz gerekiyor.
  Kredi kartı numaranızı küçük hileyle kapabilirler

  BİLİŞİM suçları konusunda çalışmalar yapan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş, facebook’un nasıl güvenli kullanılacağını özetledi:

  GÜVENLİK ayarlarının (privacy) kullanıcı tarafından değiştirilmemesi durumunda, her türlü bilginizi başkaları görüyor. Bilgiler arasında e- posta, işyeri bilgileri, doğum tarihi, politik görüş ve kadınların kızlık soyadı da bulunuyor.

  AYARLARI gizliliği yapılandırılmış olsa da, phishing (sahte e-postalarla kredi kartı numarası sorarak dolandırma yöntemi) saldırıları olabilir...
   
 2. 17 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 3. SuLtan42

  SuLtan42 Uykucuuu Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.503
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  allahtan. zaten üye degilim, hicde merakim yok
   
 4. 17 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 5. MeDuSa

  MeDuSa Guest

  :çok üzgünüm: ama ben üyeyim :a015:
   
 6. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 7. Princess

  Princess Guest

  off çok gerçek bir yazı ya...
  düşünsenize hangi okula gittiğimiz,resimlerimiz,arkadaşlarımız her şey kayıt altında...
   
 8. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 9. penbeli

  penbeli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  226
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben üyeyim ve bütün bilgilerim gizli sadece 1 adet profil fotom adım soyadım görünüyor diğer insanlar tarafından.. başka bir bilgide yok...bana bir zarar getireceğini düşünmüyorum.en azından yaram yok gocunmuyorum:)
   
 10. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 11. inxsxirah

  inxsxirah Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  279
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  üye değilim ama iyi bişeyse olabilirim :roflol::roflol::roflol:
   
 12. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 13. adriana

  adriana Guest

  uyeydım ama cıktım konunun buralara gelcegi bellıydı. zaten facebook sadece merak giderme aracıdır. baska bi halta yaramazzz
   
 14. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 15. jeyloo

  jeyloo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.087
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Ben hep süpheciydim, ve bu yüzden bir kere ynalis bilgilerle üye oldum ve üyeligimi sildirdim 2 gün sonra, aman ne gerek var.
   
 16. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 17. sarxix papatya

  sarxix papatya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.556
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  uyeyım.ama sadece kayıtlı arkadaslarım benı gorsun dıye secmıstım.resım koymadım bende.
   
 18. 18 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : egemle
 19. oykumruyam

  oykumruyam Öyküm abla olduuu:) Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.024
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  üye değilim msn de dahil herşey amerikanın izlemesindeyken bir de buna üye olmam gizli birşeyim yok elbette ama bizlerin faydasına birşey yapacağına inanmıyorum amerikanın