Fala İnanma Falsız da Kalma..!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve TATOSH tarafından 3 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Fala İnanma Falsız da Kalma..!

  Bütün falcılar toplansalar, bu sözden daha etkili bir söz bulamazlar. Bu söz hem çok etkili, hem de çok aldatıcı tuzak bir söz.

  Ne demek, “fala inanma, falsız da kalma?” Hem inanmayacaksın, hem de falcıya gideceksin, fal açtıracaksın, fala baktıracaksın…

  Bugün kenarda, köşede, neredeyse her mahallede çeşitli adlar altında kendilerine birtakım “masum” ve “modern” unvanlar takarak “meslek”lerini icra eden had ve hesaba gelmeyen falcılar kol geziyor.

  “Falcılık kadar insan merakını, insan duygusunu istismar eden bir başka yol yoktur” desek, mübalağa etmiş olmayız.

  Neredeyse falcıların bilmedikleri bir şey yoktur! Başınıza bir şey mi gelecek, bir beklentiniz mi var, bir yakınınızdan şüphe mi ediyorsunuz, ileride neyle karşılaşacaksınız?

  Hepsini, evet hepsini de bilirler! Mutlaka inandırıcı bir şeyler söylerler.

  Aslına bakılırsa, bir şey bilip ettikleri de yok. Konuştukları, söyledikleri laf cambazlığından, laf ebeliğinden başka bir şey değil. Yani laf ü güzaf.

  Çünkü anlattıklarının ne dini bir yönü var, ne bilimsel bir tarafı var, ne de akla, mantığa uyan bir ciheti var.

  Hani “tam takır, kuru bakır” derler ya, işte o cinsten bir şey, falcıların yaptıkları yorumlar, söyleyip durdukları kehanetler…

  Bu konuyu Peygamberimiz (a.s.m.) bir tek cümleyle ifade etmiş: “Kâhinler bir şey değildirler.” (Müslim, Selâm: 123.) Yani geleceği okuduklarını iddia edenlerin sözleri boş, bir değeri ve bir anlamı yoktur.

  İnanç noktasından bakıldığında fala baktırmak ve fala inanmak o kadar batıl ve tehlikelidir ki, Allah korusun insanı imandan bile çıkarabiliyor.

  Bu konudaki birçok hadiste Peygamberimiz (a.s.m.), fal ve benzeri işlemlerin sonucuna inananların “Muhammed’e indirileni inkâr etmiş sayılacağını, bunların Cennete giremeyeceklerini, inanmayıp da bu işi yapanların namazlarının kırk gün kabul olmayacağını haber verir.

  Bu hadisler kesin bir tehlikeyi bildirdikleri halde dininde, diyanetinde, abdestinde, namazında olan kişilerin fala ve falcılara itibar edip onların kapılarını aşındırmaları ne kadar acı ve üzücüdür.

  Falcılar gayb ve gelecek hakkında, insanın karakteri ve beklentileri üzerinde ahkâm kesmeye çalışırlar. Oysa geleceğin sahibi Allah’tır. Geleceği sadece ve sadece Allah bilir. Kur’ân bu konuda der ki:

  "Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır. Başkası onu bilemez." (En'am, 6:59)

  "De ki: Allah’tan başka ne göklerde, ne de yerde hiç kimse gaybı bilemez." (Neml, 27:65)

  "De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır veya ‘Ben gaybı bilirim” demiyorum. Ben ancak bana vahyolunana uyarım.” (En'am, 6:50)

  Cebrail Aleyhisselâmın, “Kıyamet ne zaman kopacaktır?” sorusuna Peygamberimiz:

  "Bu konuda sorulan, sorandan daha bilgili değildir" diyerek en büyük gelecek olan Kıyamet hakkında bu kadar net bir cevap vermiştir. (Buhari, iman:37)

  Gayb ve gelecek bilgisi Allah’ın elinde olduğuna göre, Allah’ın elçisi dahi Allah bildirmezse bilemeyeceğine, hiçbir İslam âlimi da gayb ve gelecek hakkında konuşmayacağına göre, falcıyı nereye koyarsınız? Yapıp durduklarına bir hak payı, bir inandırıcılık verebilir misiniz?

  “Ama falcının dediği bazen çıkıyor” diyenler de yok değildir.

  Aynı sözü bir ara bir sahabi de söylemiş, fakat Peygamberimiz ona güzel bir cevap vererek yol göstermiştir.

  “Bu söz cinlerindir. Cin bilgiyi kapar da dostunun kulağına tavuğun gıdaklaması gibi gıdaklar. Bu şekilde ona yüz yalandan daha fazlasını karıştırır.” (Müslim, Selam:123)

  Bütün falcıların doğrudan cinlerle ilişkisi var mı, yok mu, ayrı bir konu, ama falcılık dine, imana aykırı bir uygulama olduğuna ve Peygamberimizin kesin kes reddettiğine göre, olayın şeytanî yönünün olduğu şüphesizdir.

  Şeytan da bir cin olduğuna göre, geleceği okuduğu iddiasında bulunan, gaybtan haber vermeye kalkan falcılar şeytanın elinde bir oyuncak haline düşmüşlerdir.

  Hadis-i şerif genel bir ölçüyü veriyor. Gerek kâhin, gerekse falcı veya medyum, tarotlar, hatta burçları okuyanlar, kendilerine hangi adı takmış olursa olsunlar, dinin izin vermediği bir konuda konuşuyor, hüküm veriyorlarsa, aynı kategoriye girerler. Söyledikleri bazen tutsa bile, bu yüz tane yalanın arasından çıkan bir doğrudur. Buna doğru demek bile su götürür. Yapanı da, yaptıranı da, inananı da tehlikeye sürükler.

  Birer batıl inanç ve hurafe olan falcılığı İslam dini yasaklamasına rağmen, gerek doğuda, gerekse batıda, dünyanın her yerinde, tarih boyu insanlar kendilerini bu kötü alışkanlıktan kurtaramamışlardır.

  İslam öncesi Cahiliye döneminde bazı fal çeşitleri vardı. Kum üzerine bazı çizgiler çizilerek bakılan bir fal türü vardı ki, buna hattü’r-reml denirdi. Bunun yanında kelime ve isimlerle fal tutma, zarlarla fal açma, astrolojik fallar, koyunun kemiğine, kurbanın ciğerlerine bakarak fal açma, su falı, çay falı, kahve falı, bakla falı, kurşun dökme, tuz falı, balmumu falı, el yazısı falı gibi fal çeşitleri uygulanmıştır.

  Bilim adamları da falcılığın birer huzursuzluk kaynağı olduğunu ifade ederler. Özellikle aile geçimsizliklerinin ve yakın akrabalar arasında düşmanlık tohumlarının ekilmesine sebep oldukların söylüyorlar.

  Mesela, Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. İlhan Yargıç diyor ki:

  “Falcılar, genellikle benzer söylemleri kullanır. Kadının kocasıyla sorunu vardır, problem aslında konuşulsa çözülebilecektir. Fakat falcı, birisinin kendisine büyü yaptığını söyler. Bu durumda kadın, tüm aile fertlerine karşı düşmanca tavır besler. Gerçekte böyle bir şey olmamasına rağmen, kehanet kendini kanıtlar ve aile ilişkileri kopar.”

  Bir medyumcunun itirafı da dikkat çekici, diyor ki:

  “Medyumluk popüler olunca bunu hobi olarak yapanlar işi ticarete döktü. İyi kötü fark etmiyor. Toplumun ruh sağlığı gerçek anlamda tehlike altında; çünkü medet bulmak için gidilen kişilerin birçoğunun kendisi problemli. Bu işi yapanların çoğunun ruh sağlığı bozuk.” (Aksiyon Dergisi, Sayı: 533 - 21.02.2005)

  Asıl kaynağı batıl din ve inançlar olan falın dinle, imanla, Kur’ân ve İslamla uzaktan yakından bir ilgisi ve alakası yoktur.

  İnanan bir insan böyle batıl şeylerle aklını, kalbini ve imanını tehlikeye atmamalı, her şeyin Allah’ın elinde olduğuna inanmalı, Rabbine itimat edip güvenmeli, dua ederek Ona yalvarmalı, kadere olan inancını sağlam tutmalıdır.
   
 2. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. benim bi tanidigim, bi kiz falcilardan cikmaz, yasadigi sehirde tanimadigi falci yok sanirim artik...Her hafta duzenli gider, hayatini da ona gore yonlendirir, umut baglar surekli. Bence falcilar da bunu somurmekte, artik tanidiklari icin tahmini seyler soylemeleri de kolay oluyordur. Hayatinda istedigi ama gerceklestiremedigi seyler var ve mutsuz, iste orda burda gelecekten bir umitte ariyor mutlulugu, yazik...

  Baska bir tanidigim kiz ise haftada en az 3 kere 10 ar milyon verip kahve fali baktiriyor. Bu ay 100 milyonum gitti demisti hatta.
   
 4. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. Selen_Ay

  Selen_Ay Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.209
  Beğenildi:
  1.871
  Ödül Puanları:
  163
  Bu fal işi biraz karışık açıkcası ben bir kere o tarot falına baktırdım. Geleceğim hakkında pek bir şey söyledi diyemem ama inanın geçmişimde ne varsa bildi ve kadın beni hiç tanımaz arkadaşım vasıtasıyla gitmiştim. Öyle şeyleri bildiki ağzım bi karış bakakaldım kadına ve ondan sonra tövbe ettim daha baktırmam insanların Allah'a inanarak değilde fallara inanarak geleceklerine yön vermesi dinimizce günah. O yüzden birşeyi istiyorsan çalış didin duanı et ve gerisini Allah'a bırak

  Allah hakkımızda hayırlısı neyse onu versin
   
 6. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  açıkcası herkes fal a baktırıyor ama insan kendine engel olamıyorki..bazen gerçekten bilenlerde var..fala bakmanında ,baktırmanında çok günah olduğunu biliyorum ama yine de baktırmayı seviyorum allah affetsin ama:))
   
 8. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  o fal olayını biraz abartmış canım...ben senede2 defa..bazılarıda çıkıyor ama yalan söylemeyim:))
   
 10. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. EU3

  EU3 Guest

  fala bakanda baktıranda kafirdir.faldan uzak durun arkadaşlar,cehennemin kapılarını açıyor
   
 12. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  haklısın canım...ister istemez yapıyoruz bunu ,,elimden geldiğince daha dikkat edecegim bu konuya..sevgiler
   
 14. 4 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 15. gxuxlgxuxzeli80

  gxuxlgxuxzeli80 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  zaten falcıların genelde geçmişi bildiğini gelecek hakkında birşey bilemiceklerini söylüyorlar.geleceği kimse bilemez rabbimden başka
   
 16. 5 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 17. sozyasi

  sozyasi Hüzün Dostu..! Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.151
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Türlü türlü hillerden biridir fal.. Oysa Hz ALLAH faldan daha güzelini tevekkülü vermiştir kula.. Ah bir denese bir tatsa kul tevekkülü geleceğinde ki herşeyi usta ve rahmeti merhameti kainatı kuşatan bir rabbin vereceğini işte o zaman tevekkülle sarılır rahmana... Ve rahmanda emrettiği tevekkülün neticelerini verir hayatına her dem.. Ama şeytana uyarak manen hayatımıza rahmetini tecelli ettirmek isteyen rabbimizin gönlünü kırıyor ve gazabına düçar oluyoruz... Rabbim affetsin :KK43:
   
 18. 5 Ekim 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 19. lafael

  lafael Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  573
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  fal baktırma hastalıgımdan nefret edıyorum ama bır ara 2-3 yıl hıc baktırmamıstım.. sonra sıkıntılarım baslayınca gıtmeye basladım yıne mutsuzsunuz onun bunun soyledıgı, salladıgı falda arıyoruz ümidi.. dogru soyluyosun yazık halime.. utanıyorum bu donemlerde fal baktırıyo olmaktan ama tutamıyorum kendımı