farı sürmeyi,göz makyajını beceremiyorum

Konusu 'Göz Makyajı (rimel, kapatıcı, far, göz kalemleri)' forumundadır ve hanne tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  7 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 1. hanne

  hanne Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2006
  Mesajlar:
  701
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Göz makyajını yapamıyorum farı nasıl süreceğimi nasıl gölge yapacağımı bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz..gözü renklendirmeyince de makyaj yapmış gibi durmuyor aksine soluk duruyor gözlerim zaten ufak nasıl sürmeliyim göz farını?
   
 2. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 3. hanne

  hanne Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2006
  Mesajlar:
  701
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  biri bana akıl versin ltf :eek: nasıl yapıcam bu göz makyajını
   
 4. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 5. life_city

  life_city 22.11.2009 evlendik :) Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.182
  Beğenildi:
  132
  Ödül Puanları:
  153
  bnde far sürmeyi beceremiyorum pek
  hele gölgelendirme falan onları geçtim zaten
  normalinide sürebilsem yeticek
   
 6. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 7. emilia

  emilia Emina Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Gözleriniz birbirine çok yakınsa ya da kırışıklıklarınızın son zamanlarda arttığını düşünüyorsanız, dudaklarınıza ne renk ruj sürerseniz sürün istediğiniz etkiyi yaratamadığınızı düşünüyorsanız, gözlerinizde hep görmek istediğiniz o çarpıcı bakışları bir türlü yakalayamıyorsanız artık harekete geçmenin zamanı geldi demektir.
  Aynalara küsmenize gerek yok! Çünkü bu kusurlar görünmez değil. Bütün bu kusurları birazcık makyajla kapatabilir, bambaşka bir insan olabilirsiniz. Bunun için birkaç küçük makyaj hilesini bilmeniz gerek. İşte ufak kusurlarınızı kapatacak makyaj hileleri…

  MAKYAJ IŞIK VE GÖLGENİN MUHTEŞEM UYUMUDUR
  Makyajda amaç, yüzün kusurlarını gizlemek, güzel bölümlerini ise ortaya çıkarmaktır. Bu da ancak ışık, gölge ve rengin doğru olarak kullanılmasıyla gerçekleşir. Çünkü makyaj ışık ve gölgenin muhteşem uyumu, renklerin ahenkle dansıdır.
  Makyajla güzel ve çarpıcı bir etki yaratmak istiyorsanız öncelikle makyaj yapmanın da bir sanat olduğunun bilincine varmalı ve sanatta kullanılan ışı ve gölge tekniklerini öğrenmelisiniz. Daha sonra da bunları yüzünüze doğru bir biçimde uygulamalısınız. Böylelikle sizin de bir sanat eserinden farkınız kalmayacaktır.
  İşte sanatta da geçerli olan 2 basit ışık ve gölge kuralı:
  Açık renkler ışık verir ve hacim kazandırır.
  Koyu renkler gölge yapar ve hacmi küçültür.
  Bunu makyaja uyguladığımızda;
  Açık renkler, yüzümüzdeki dar alanları geniş göstermek, çökük ve koyu bölümlerini yumuşatmak için; koyu renkler ise, çok geniş bölümleri daraltmak, uzun bölümleri kısa göstermek için kullanılır.
  İki ayrı renk yan yana geldiğinde çarpıcı bir zıtlık ortaya çıkar. Buna kontrast denir. Makyajdaki temel prensip, bu kontrastlardan yararlanarak yüzdeki kusurları düzeltmektir. Örneğin, burnunuza uyguladığınız rengin daha koyusunu burun ucuna ve burun kanatlarına uyguladığınızda burnunuz normalden daha kısa ve ince görünecektir.
  Aynı yoğunlukta ama aynı olmayan iki rengi yan yana koyarsak, parlak olan renk her zaman daha açık görünür. Aynı koyuluktaki mavi ile sarıyı yan yana koyduğumuzda mavinin daha koyu görünmesi gibi…
  Siyah ve beyaz, ışık ve tonun en güçlü kontrastını yaratan iki renktir. Siyah, koyu ve tonludur. Saf ve duru bir rengin yanında daha parlak görünür. Diğer yandan beyaz, şeffaf ve durudur. Tüm renkler beyazın yanında koyu görünür. Siyah, karıştırıldığı rengi kasvetli yapar ve parlaklığını azaltır; beyaz ise canlandırır.
  Kontrast sadece açık ve koyu veya sıcak ve soğuk renklerin bir araya gelmesiyle oluşmaz. Tamamlayıcı kontrastlar da vardır. Bunlar bir araya gelince birbirlerini takviye eden renklerdir. Birbirleriyle karışınca ise, yok olup gri-kahve bir renk alırlar. Tamamlayıcı kontrastlar, özellikle göz makyajında gölgeyi nötralize etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için sıkça kullanılır. Kahve-turuncu, mor-pembe göz farı uygulamaları gibi.

  .
   
 8. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 9. emilia

  emilia Emina Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  AYNAYA BAKMAYA DOYAMAYACAKSINIZ!
  Yüzünüzdeki basit kusurları dert etmeyin. Bilmeniz gereken temel kuralları öğrendikten sonra, malzemelerinizi hazırlayın ve aynanın karşısına geçin. Makyaj hilelerini dikkatlice okuyun ve özenle uygulayın. Geriye bir tek aynanın karşısına geçerek gerçekleştirdiğiniz değişime şaşırmak kalıyor. Aynalara bakmaya doyamayacaksınız!
  Kırışıklıkları gizleyin: Cilt tonunuzdan 1-1,5 ton açık bir kapatıcıyı kırışıklık boyunca sürün. Kapatıcıyı parmağınızla veya bir fırçayla yayıp teninize yedirin. Fondöteninizi ve pudranızı uygulayın. Sizi rahatsız eden kırışıklıkların yok olduğunu göreceksiniz.
  Burnunuz genişse: Burnunuzun üzerine (burun kemiğiniz boyunca) daha açık tonda; burun kanatlarınıza ise daha koyu tonda fondöten sürün. Parmağınızla fondöteni iyice yayın ve 2 ton arasındaki sınırları yedirip yok edin, mat bir pudrayla pudralanın. Sonuca şaşıracaksınız!
  Gözleriniz birbirine yakınsa: Açık tonda bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise koyu tonda bir far uygulayın. Sınırları yok etmek için iki rengi birbirine iyice yedirin. Gözleriniz daha farklı görünecektir.
  Gözleriniz birbirinden uzaksa: Koyu tonda bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise açık tonda bir far uygulayın. Sınırları yok etmek için iki rengi birbirine iyice yedirin. Gözlerinizin güzelliğinin ön plana çıktığını göreceksiniz.
  Gözleriniz şişmişse: Kadınların korkulu rüyası sabah uyandıklarında şişmiş göz kapaklarıyla karşılaşmaktır. Ancak unutmayın ki bu korkunç görüntüyü de renklerle ve birkaç makyaj hilesiyle gizlemek mümkün. Şiş gözlerin en büyük kurtarıcısı yeşil renkte fardır. Yeşil renkte bir far ile gözkapağını belirsiz, gözü de dikkat çekecek bir hale sokabilirsiniz. Orta koyulukta mat bir farla, göz pınarından başlayarak, üçgen oluşturacak biçimde kaşın ortasına doğru çıkıp, sonra gözün kuyruğuna doğru inmelisiniz. Gözkapağının ortasına parlak bir farla ufak bir nokta yapmalısınız. Gözkapağının kıvrımını ise koyu bir farla belirginleştirebilirsiniz.
  Cilt renginiz donuksa: Cilt renginiz donuksa ve eğer aynaya baktığınızda kendinizi hasta gibi görüyorsanız, kayısı ve bej tonlarında bir makyaj altı sürün. Cildinizin canlandığını göreceksiniz.
  Gözünüzün altları morsa: Gözünüzün altlarında morluklar, yüzünüzde sivilce ve kızarıklıklar varsa mutlaka bir kapatıcı (concealer) kullanın. Ancak kullanacağınız kapatıcının rengi cildinizden bir ya da iki ton açık olmalı. Kapatıcıyı parmaklarınızla cildinize iyice yedirin. Gözün altlarına sürerken parmak uçlarınızla hafifçe makyaj yapın. Böylelikle morlukların eskisinden daha az dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.
  Göz renginizi daha belirgin yapmak için: Eğer makyajda gözlerinizin daha belirgin olmasını ve ilk bakışta gözlerinizin dikkat çekmesini istiyorsanız göz renginizi belirgin yapacak makyaj hilelerini öğrenmelisiniz. Bunun için üst göz kapağınızın tamamına göz farını sürün. Gözleriniz koyu renk ise ideal far renkleriniz bej ve sedef tonlarıdır. Açık renk gözlerde her renk rahatlıkla kullanılabilir. Gri, siyah ve kahverengi derin bir bakış; mavi ve yeşil tonları ise daha genç bir görünüm verir.
  Gözleriniz çok büyükse veya küçükse: Eğer gözleriniz büyükse göz içine, küçükse kirpik diplerinden kalem çekin. Pamuklu çubuk ile çizgiyi dağıtıp gölgelendirin. Ardından kirpiklerinizi tarayın ve iki kat rimel sürün. Gözlerinizin boyutları değişecektir.
  Göz kapaklarınız düşükse: Birbirini tamamlayan renklerde üç far seçin. Renklerden biri açık, biri orta, biri ise koyu tonlarda olmalı. Tek ambalajda satılan üçlü göz farları uygun bir seçenek oluşturabilir. Koyu renk farla, alt kirpiklerinizin ortasından başlayıp dışarı doğru bir çizgi çekin. Çizginin ucunu göz kenarınızın dışında hafifçe yukarı doğru kaldırın. Aynı işlemi üst kirpikleriniz boyunca da uygulayın ve iki çizgiyi birleştirin. Sünger uçlu bir aplikatör veya bir pamuklu çubuk yardımıyla çizgileri dağıtarak hafifleştirin. Açık renk farı üst göz kapağınızın tamamına sürün. Orta koyuluktaki farı göz çukuruna muz formunda uygulayın. Yine orta koyuluktaki farla gözün dış kenarına gölge yapın. Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel sürün.
  Dudaklarınız çok kalınsa: Dudaklarınız çok kalınsa ve olduğundan daha ince göstermek istiyorsanız; dudak kenarlarınıza hafifçe fondöten sürün. Dudaklarınızı, rujunuza uygun renkte bir dudak kalemiyle üst dudağınızın doğal çizgisinin hemen altından, alt dudağınızın ise hemen üstünden çevreleyin. Dudaklarınızın yeni çizgisine sadık kalarak rujunuzu sürün. Mat rujlar tercih edin. Ruju fırça ile uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız.
  Dudaklarınız çok inceyse: Dudaklarınızı olduğundan daha dolgun göstermek istiyorsanız; dudaklarınızı, rujunuza uygun renkte bir dudak kalemiyle doğal çizgisinin tam üstünden çevreleyin. Dudaklarınızın yeni çizgisine sadık kalarak rujunuzu sürün. Parlak ve açık renkler kullanın. Koyu renkler dudak hacminizi küçültür. Koyu renk kullanmak zorundaysanız, dudaklarınızın ortasına daha açık bir renk veya parlatıcı sürün.
  Dudaklarınız simetrik değilse: Dudaklarınız birbirine göre orantısız ise ve dudaklarınıza simetri kazandırmak istiyorsanız; dudaklarınızı, rujunuza uygun renkte bir dudak kalemiyle daha dolgun olan kısımda doğal çizgiye sadık kalarak; ince kısımda ise doğal çizginin üstünden çevreleyin. İki tarafın da eşit olmasına özen gösterin. Mat bir rujla dudaklarınızı boyayın. Dilerseniz, bir kat parlatıcı da sürebilirsiniz.
  Dudak uçlarınız aşağı doğru sarkıksa: Dudaklarınızın sarkık görünümünü gizlemek için izlenecek en iyi yollardan biri, dudak kalemiyle düzeltilip çizilen bir dudak şeklinin ardından, bu şeklin dışında kalan dudağın bölümlerinin ten rengine uygun renkte bir fondötenle kapatılmasıdır.
  Alt dudağınız dışarıya doğru taşkınsa: Alt dudağınız dışarı doğru taşkın ise, alt dudağınızı boyarken biraz küçültmeniz gerekecek. Bunun için ortasından başlayarak dudak çizgisinin biraz içinden dudakların birleştiği yere kadar boyayın. Normal olarak boyadığınız üst dudağın daha dikkat çekici olmasını sağlayın.
  Üst dudağınız dışa doğru taşkınsa: Üst dudağın ortasını belirten V şeklini, dudak çizgisinin biraz içinden çizerek doğal kıvrım vererek dudakların birleştiği yere kadar boyayın. Alt dudağı ise biraz taşırarak boyayın.
  Çarpıcı kirpikler istiyorsanız: Başarılı bir göz makyajını tamamlamak için mutlaka rimel kullanmalısınız. Rimeli doğru seçmek ve kullanmak çarpıcı kirpiklere ve bakışlara sahip olmak için çok önemlidir. Kullandığınız rimelin etkisini arttırmak ve gün boyu kalıcı olmasını sağlamak için sürmeden önce kirpiklerinizi önce fırçalayın ardından da hafifçe pudra sürün. Bu arada kirpiklerinizi kıvırmayı da ihmal etmeyin. Kirpiklere rimel sürerken işe öncelikle kirpiklerin ucundan başlayın daha sonra da uçlardan diplere doğru sürün. Üst kirpikleri yukarıdan aşağıya, sonra alttan yukarıya doğru fırçalayın. Böylece kirpiklerin tek tek hem altları, hem de üstleri rimellenmiş olur. Ayrıca, bu sayede kirpikler kendiliğinden hafifçe yukarıya doğru da kıvrılabilir. Alt kirpikleri ise önce altlarında yukarıya doğru, daha sonra da üstten aşağıya doğru fırçalayın.
   
 10. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 11. emilia

  emilia Emina Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Gözler yüzün en dikkat çekici bölgelerinden biridir. Teninize ve saçınıza uygun bir göz makyajı ile çok etkileyici görünebilirsiniz.

  Eğer açık tenli ve sarışınsanız, şanslısınız çünkü hemen her renk far kullanabilirsiniz. Karamel, kahve, gri ve krem rengi özellikle yakışacaktır. Önce açık bir rengi (yumuşak bir gri, kemik yada kehverengimsi bir pembe) kirpiklerin dibinden göz kapağının bitimine kadar sürün. Göz kapağının üstüne ise kahverengi, bronz gibi daha koyu renkler kullanın.
  En koyu tonu da derinlik katması için göz kapağının bitiş çizgisine sürün.

  Esmerler rahatlıkla koyu tonlar kullanabilirler. Koyu renk farı kirpiklerin dibine kadar, yanlara dogru hafif uzatarak sürün.

  Kızıllar ise karamel, gri, lila veya siyah gibi renkleri kullanabilirler. Bu renklerle sarışınlarinkine benzer makyaj yapabilirsiniz ancak göz ile burun arasındaki bölgeye fazla koyu renkler sürmekten kaçının.

  Eyeliner yada göz kalemini hem üste hem alta yada sadece üste sürebilirsiniz ama mutlaka sürdükten sonra yumuşatmalısınız. Bunu ıslak pamukla, pamuklu çubukla yada bazı göz kalemlerinin arkalarında bulunan silgilerle yapabilirsiniz.
  Açık renkli farlar kullandıysanız ya da günlük hafif bir makyaj istiyorsanız göz kalemini mümkün olduğunca ince sürün, ayrıca kahverengi göz kalemi kullanmak daha doğal görünmenizi sağlayabilir.
  Gözün altına da kalem çekmek yerine, kirpiklerin dibine azıcık koyu renk bir far sürmeyi deneyebilirsiniz.
  Rimel sürerken de bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Kurumuş bir rimel (3 aydan sonra kurumaya başlar) istenilen etkiyi göstermez. Rimel sürmeden önce kirpikleriniz tarakla yada kirpik kıvırıcısıyla düzelterek, karışmalarını ya da birbirlerine yapışmalarını engelleyebilirsiniz.
  Biraz ışıltılı ve farklı bir görünüm için siyah veya kahverengi sürdüğünüz rimelin üstüne sadece uçlarına mor yada lacivert sürmeyi deneyebilirsiniz.
  Kirpiklerinizin daha uzun ve gür görünmelerini istiyorsanız, rimelden önce biraz pudra sürüp, kuruduktan sonra da ikinci katı sürmek istediğiniz etkiyi yaratacaktır.
   
 12. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 13. emilia

  emilia Emina Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Unutmayınki güzel bir makyajın sırrı doğal renklerinizle (saç,göz,cilt) makyaj renkleriyle uyumu sağlamaktır.

  Bunun için aşağıda verdiğimiz tamamlayıcı renkler tablosundan göz renginizi tamamlayan tonlarda far renkleri seçebilirsiniz.Bunun için göz renginizin tam karşısındaki rengi seçin ve tercihinize göre bu tonun gri veya ten renginize yakın tonlarında göz makyajınızı tamamlayın.

  Bu renk tablosunu rujunuzu seçmek için de kullanabilirsiniz mesela gözleriniz maviyse turuncu tonlarındaki rujlar ,yeşilse bordo tonlarındaki rujlar yüzünüze ışıltı verecektir.

  Açık kahve rengi gözler her rengi seçebilirler: altın rengi, kahve-portakal tonları, gri-yeşiller, gri-maviler, haki yeşiller.
  Yeşil gözler : mürdüm,lila ,gülkurusu tonları
  Mavi gözler: kayısı,kahve-portakal tonları kullanabilirsiniz, ama maviden kaçının zira mavi renk mavi gözü donuk gösterir gene de mavi kullanmak isterseniz lilaya ,griye veya yeşile kaçan mavileri tercih edin.
  Koyu kahve gözler : Açık kahve rengi gözler gibi bir çok rengi kullanabilirsiniz, koyu gri,mat kahve gibi tonlar ile de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz ancak göz farında çok açık simli tonları kullanmayın bunlar gözün beyaz kısmına sarı bir görünüm verirler..

  Ve unutmayın renkli makyaj yüzün sadece hareketli kısımlarına yapılır: göz,dudak ,yanak gibi..göz şekillerine göre

  Gözü ideal göz şekli olarak kabul edilen badem göze yaklaştırmak için hataları gizlemek ve gereken değişiklikleri yapmak önemlidir.

  Göz şekilleri nasıl belirlenir?

  1) Göz kapağı gözün renkli kısmının üzerine düşüyorsa bu küçük gözdür.

  2) Gözün yükseklik ve uzunluğu birbirine eşit durumda ise bu yuvarlak gözdür.

  3) Düz bir şekilde aynaya bakarken gözün renkli bölümünün hareketleri takip edilebiliyorsa bu büyük gözdür.

  4) Dış açı iç açıya göre daha dar ise bu düşük gözdür.

  5) Eğer kaş yayı düşükse ,bu da çukur gözdür.

  Çıkık göz

  Bu göz şeklinde göz kapağı daha ön planda ve şiş göründüğü için, göz kapağını geriye çekecek şekilde bir makyaj uygulanması gerekir.

  1) Öncelikle göz kapağına koyu renkli mat bir far sürülür.

  2) Gölge far göz kapağı üzerinde yoğunlaşır ve soluklaşarak kaşlara doğru çıkar.

  3) Göz kapağı kıvrımı koyu bir hat şeklinde belirginleştirilir.

  4) Göz kalemi gözün üstüne kalın ve alt bölümde gözün içine sürülür.

  5) Rimel sadece üst kirpiklere sürülür.

  Çukur göz

  Çukur gözler göz kapaklarının yapısından dolayı olduğundan daha küçük gözükürler. Bundan dolayı açık renk far kullanılarak göz daha belirgin hale getirilir,ayrıca çıkık olan kaş altlarını da geri plana çekmek gerekir.

  1) Kaş altlarına orta koyu renkte bir far ve göz kapağı üstüne açık, pastel tonlarda astar far sürülür.

  2) Kirpik üstleri aydınlık olacak şekilde göz kapağı ile kaş arasına çok koyu olmayan bir farla gölge yapılır.

  3) Kalem ve eye-liner gibi uygulamalar sadece göz kapağına ince bir şekilde uygulanır.

  4) Göz içine beyaz kalem sürülür.

  5) Rimel üst bölüme yoğun, alt bölüme de daha hafif bir şekilde uygulanır.

  Küçük göz

  Küçük gözler yüzdeki orantıyı bozabileceği için amaç bu gözleri doğru kalem ve far uygulamaları yaparak daha belirgin,iri hale getirmektir.

  1) Göz kapağına açık renkli astar far sürülür ve orta koyulukta mat bir far kullanılarak gölge yapılır.

  2) Far göz kuyruğu üstünde yoğunlaşmalıdır.

  3) Kirpik üzeri ve kaş altları açık renkli far kullanılarak aydınlık bırakılmalıdır.

  4) Beyaz renkli kalem göz içine sürülür.

  5) Alt ve üst kirpikler yoğun bir şekilde boyanır.

  Yuvarlak göz

  Gölgelendirme gözün dış kısmında yapılarak, yüze şaşkın bir ifade veren yuvarlak göz yapısı olabildiğince badem göze yaklaştırılır.

  1) Göz kapağına astar far sürülür.

  2) Göz çukuru kısmına koyu renk far uygulanır, dışa doğru kaşa paralel uzatılır ve kaş yayına doğru renk olarak artırılır.

  3) Göz kapağı kıvrımı belirginleştirilir.

  4) Alt ve üst kirpik diplerine çizilen çizgiler, kuyruk kısmında dışa doğru uzatılmalıdır.

  5) Alt ve üst kirpikler dış, uç noktalarda belirginleştirilir.

  Düşük göz kapağı

  Göz kapakları gözün renkli kısmını örter ve bu kişinin olduğundan daha yaşlı ve üzgün görünmesine neden olur. Bu gibi gözlerde göz kapaklarını daha belirsiz hale getirip, gözü ön plana çıkarıcı işlem yapılmalıdır.

  1) Mat ve koyu renk astar far uygulanır.

  2) Orta koyulukta mat bir gölge farla göz pınarından, kaşın orta bölümüne doğru çıkarılır.

  3) Far kirpik üstlerinde iyice açılır ve yukarı çıktıkça koyulaşır.

  4) Genellikle kalem uygulanmaz ya da çok ince uygulanır.

  5) Altta göz ucundan yukarı doğru hafif gölge yapılır.

  6) Sadece üst kirpikler boyanır.

  Yakın gözler

  Bu yapıdaki gözlerde gözün kuyruk kısmının dikkat çekmesi gerekmektedir ve kaşlar kontrol edilerek birbirinden uzaklaştırılmalıdır.

  1) Astar far tüm göz kapağına uygulanır, gözün iç ucu açık renk, dış kısmı koyu renk boyanır.

  2) Kalem ve eyeliner gözün iç ucundan değil, biraz daha geriden başlanarak sürülür. Gözün dış ucundan dışarı ve yukarı doğru taşırılır.

  Uzak gözler

  Uzak gözlerde makyaj yoğunluğu gözün iç bölümünde yer almaktadır.

  1) Kaşın kuyruk kısmına aydınlatmak amacı ile açık renk far sürülür.

  2) Göz kapağı kıvrımı buruna yakın olan bölgede daha belirgin hale getirilir.

  3) Kirpik diplerine çekilen çizgi bu bölümde sert hat oluşturmayacak şekilde kalın uygulanır.

  4) Astar far uygulandıktan sonra sürülecek gölge far burun kökünden kaşlara doğru çıkartılır ve bir yay çizilerek göz kapağına inilir. Gözün uç kısımlarında renk açılmalıdır.
  .
   
 14. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : hanne
 15. emilia

  emilia Emina Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Gözlerinizi renklendirirken...


  Makyajın en önemli ayrıntılarından biri olan far rengini seçerken dikkatli davranmalısınız.


  Mavi gözlüler

  Gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için, çizelgede mavinin karşısında olan, yani turuncu ailesinden bir ton seçin. "The Color Answer Book" kitabının yazarı Leatrice Eiseman "Toprak renklerinden oluşan turuncular grubu, çikolata kahvesi ve bejlerin yanı sıra, mandalina rengi gibi daha canlı tonları da içerir" diyor. Modeldeki efekti elde etmek istiyorsanız, kahverengi kalemle gözlerinizin alt ve üst kenarlarını çizerek, göz şeklini belirginleştirin. Far için mercan tonlarını tercih edin. Farı göz kapaklarınıza birkaç kat uygulayın ve derinlik vermek için, özellikle göz çizgisinde farı daha belirgin olarak sürün. Gözlerinizi parlak kılmak istiyorsanız, patlıcana çalan kahverengiyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda füme de mavi gözleri buğulu gösterir.

  Yeşil gözlüler
  "Gözleriniz yeşilse, bakışlarınızı keskinleştirmek için, çizelgede yeşilin karşısında olan, kırmızı paletinden bir renk seçebilirsiniz. Pembeler ve sıcak lavanta tonları gözlerinize en iyi giden renklerdir" diyor Kate Hudson'ın makyözü Paul Starr. Kırmızı ailesinden renk seçerken, gözlerinizden daha canlı renklerden kaçının, yoksa gözlerinizi ön plana çıkarmak yerine, tam tersine onların soluk kalmasına neden olacaksınız. Starr'dan bir öneri daha: "Siyah likit kalem kullanırsanız, uçuk tondaki farla son derece seksi bir kontrast elde edersiniz." Ayrıca açık sarıya çalan bakır tonlarını çok ince bir şekilde kullanırsanız ilgi çekici bir makyaj sağlayabilirsiniz.

  Kahverengi gözlüler

  Kahverengi gözlerinizin sıradan olduğunu asla düşünmeyin. Yapmanız gereken tek şey, mavi renk kullanarak, onları ön plana çıkarmak. Kahverenginin kontrastı olan mavi, gözlerinizi son derece çekici gösterecek. "Zengin bir kobalt, parlak bir gök mavisi veya uçuk bir bebek mavisi kullanabilirsiniz." diyor Janet Jackson ve Jennifer Anniston'un makyözü BJ Gillian. Işıltılı bir mavi tercih ediyorsanız, daha dramatik bir efekt için, gözünüzün alt tarafını koyu bir mavi kalemle çizerek, kalemin üzerine açık renkteki farı sürün. Ancak daha doğal bir bakış elde etmek istiyorsanız, haki ve kahverengi tonlar da kullanabilirsiniz.

  Gri-mavi gözler

  Göz kapaklarında asker yeşili far kullanılabilir. Asker yeşili bu renk gözleri daha çok öne çıkarır, çok doğal durur.

  Mavi-yeşil gözler

  Gece mavisi bu göz rengini daha çok vurgular. Yalnız gece mavisini transparan şeklinde kullanmayı tercih edin, yani abartıya kaçmayın, hafif sürmeye dikkat edin.

  Gri gözler

  Jean mavisi gri gözleri ön plana çıkarır. Ama bu göz rengi için inci beyazı ya da opal rengi de son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor.

  Gri-yeşil gözler

  Gül kurusu gri ve yeşil karışımı gözler için idealdir ama gözün üstünü de siyah bir eye liner ile belirginleştirin. Ayrıca gümüş ya da azur renklerini ayrı ayrı ya da kombine ederek kullanmak da çok beğeniliyor.

  Ela gözler

  Kahverengi tonları bu göz rengini belirginleştirir. Yalnız kahverengi tonlarını göz kapağı ve kaş kenarına doğru farklı tonlarda kullanmak daha doğru olur.