Farkındalık sağlamak...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve mart09 tarafından 6 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

6 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : mart09
  1. mart09

mart09 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    226
    Ödül Puanları:
    113
    Merhabalar,
    Aslında sorunum birçogunuzun ki kadar büyük degil ama merek ediyorum siz olsanız ne yapardınız.
    Eşim ve ben 1 yıldır Türkiyede yasamıyoruz, ve Allah izin verirse 2 yıl daha ülkemize dönmeyecegiz. İlk yıl için işimden ücretsiz izin alıp eşimle birlikte geldim, simdi ise hamileyim yaklasık 1 yılda doğum iznimle gececek. Son 1 yılı ise ayrı gecirecegiz. Ben işimden uzak kaldığım için isteristemez kariyerimde bir kaybım söz konusu ama elbetteki cok kafama takmamaya çalısıyorum aile birliği daha önemli diye düşünerek.
    Buraya geldiğimizden beri tek amacım para biriktirmek çünkü eşimlede bunu konusuyoruz ve eger ki hayatımızın 3 yılını bu kadar dert ve sıkıntıyla gecireceksek sonunda bari bir artımız olsun ve evimizi alalım diyoruz. Az çok bir kısım parada biriktirdik. Ve bu yıl sonunda biriktirdiğimiz kadarını peşinat yapıp üstüne kredi çekip ev almayı planlıyoruz hayırlısıyla. Fakat ben bunun için sürekli uğrasırken eşim sürekli para harcamaya çabalıyor. Tatil için Türkiyeye gidecegimizde ailesine alacagımız hediyeleri düşünmeye basladı şimdiden. Benim ailem bu durumu biliyor ve bizden hiçbirsey beklemiyor alsam alsam seker cukulata öyle birsey alıp götürüyorum ama maalesef eşim bu hediye işini abarttıkca abartıyor. Hatta bir seferinde kayınpederimin dr una bile hediye tasıdı buradan. Tamam büyük birsey degildi ama sonucta ben elimden geldiğince az seyle kurtarmaya cabalarken o gerekli gereksiz birsürü sey alıyor. Şimdi en son kayınvalidem ve kayınpederime parfüm almaya karar vermiş. Kayınpederim 65 kayınvalidem 55 yasında...
    Almada diyemiyorum sonucta, burada bütün parayı o kazanıyor, sanki onun ailesinden esirgermişim durumuna düşmek istemiyorum. Kendi akıl etsin istiyorum. Sagolsun eşimin aileside hiçbir zaman "aaaaa ne gerek vardı, harcamayın gereksiz para birikim yapın" da demiyorlar. Ki benim ailem sürekli böyle yaklasır bize ve birsey alıp götürsem kızarlar bile.
    1 yıldır üstüme basıma hiçbirsey almıyorum, sırf bu yüzden. Eşimde farkında bunun, gidip sana birseyler alalım diyor. Ama benim asıl istediğim birseyler almak degil, eşimin birseyler almaması:))),
    Eşime bu konuda yorumda bulunmadan nasıl farkındalık kazanmasını saglıyabilirim sizce???

2. 6 Ağustos 2009
  3. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bunu eşinle açıkça konuşarak çözebilirsin.. Mantıklı ve sakince sorunu ortaya koyarsan itiraz etmeyecektir. Sonuçta sen kendin için bile hiçbişey almazken, 55-60 yaşındaki insanlar ne yapsın parfümü...
    Ama sırf ev almak için de kendinizi bu kadar kısıtlamayın, geliriniz ne kadar bilmiyorum ama hediye insanlara değer verdiğinizi gösteren bişeydir bence.. Parfüm yerine kalıcı ve işe yarar bişey alabilirsiniz ayakkabı kazak çanta falan gibi...
    Bazı şeyler lükstür bazı şeyler ihtiyaç, ihtiyaçlarınızı belirlerin ve ona göre harcama yapmak istediğinizi söyleyin...

4. 6 Ağustos 2009
  5. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    anlamayacak kişi sen ne yaparsan yap anlamaz canım..
    en mantıklısı hediye işini abartmadan geçiştirmenizi istediğini belirtmen..
    ayrıca parayı o kazanıyor diye bir şey yok;aile iseniz o para ikinizin ve seninde en az onun kadar söz hakkın var..
    bir yakınımızın eşi de bu şekilde aşırı para harcıyor,sağa sola gelmeyeceğini bile bile borç para veriyordu.eşi dediki artık parayı hesapta bırakmamaya özen gösteriyorum;sürkli bir şeylere bağlamasını sağlıyorum parayı..ev,araba,mobilya gibi..
    hayırlı doğumlar bu arada..

6. 6 Ağustos 2009
  7. EU1

EU1 Guest

aynı benim kocam.illa para saçacak.
    ya onlar geldiği zaman hiç bir şekilde bişi yok, zaten bizde kalmasın diye çıldırıyolar sanki
    hep bana hep bana....
    ben de artık hiç karışmıyorum, önce karıştım çünkü.
    şimdi ay şuna para yetmedi buna para yetmedi modundayım.
    beni ilglendirmez yetiştirsin ozaman.

8. 6 Ağustos 2009
  9. littlefairy

littlefairy 16.09.07nilmelek doğdu Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bence tatlı bir dille halledilmeyecek bişey değil

hayatım bende annene baban hediye götürmek isterim götürüleimde ama geleceğimiz içinde bunları ufak tutsak daha iyi olmaz mı, büyük küçük farketmez önemli olan gönül almak değilmi, hem onlarda biizm para biriktirip bişey sahibi olmamızı isterler, kıskanmam annendir babandır, tabiikievlat olarak yapcaksında edeceksinde, ama bizim de zilli bir kızımız olacak, madem sıkıntı çekiyoruz ilerde rahat rahat daha iyi hediyeler alırız de olsun bitsin

10. 6 Ağustos 2009
  11. akidem

akidem KUZEYİM... Pro Üye

Beğenildi:
    2.988
    Ödül Puanları:
    238
    Tek yol açık açık söylemek .Kızma canım ama 2 parfümlede zengin olunmuyor bırak alsın.Hiç dokunma dediğin gibi milletin ağız kokusunu o çekiyor bir ..ıkincisi erkek çocuk o hani gurur yapıyordur .Çok çok ileri gitmediği müddetçe sıkma hatta beraber bakın .Daha ekonomik olanları seçersin...

12. 6 Ağustos 2009
  13. dertlisezen

dertlisezen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Benım esım de aynı be bacımm..
    Kendı annemlere olsun kayınvaldemlere olsun sacmaya bayılır.Onu gectım aynı apartmandayız kaynanalarla cogu seyını bız karsılıyoruz zaten.Bazen bırakıyorum kendı halıne ay sonu gelınce ben sana dedım bu kadar harcama yapma dıye bu lazımmıydı su lazımmıydıkı dıyorum.SUsuyo bır hafta da harcklıksız gezıo anlıyo makarayı kukarayı :eek:klava: Bırsey alırken sureklı soyluyorum bak ay sonunu dusun dıye.Dıger ay alırız dıyorum.

14. 6 Ağustos 2009
  15. my_baby

my_baby masumdum..artık ürkeğim:( Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım aynı sorun bende de var..ben hep bişeyler için çabalrım geleceğimizi planlayalım bir hedef belirleyelim ama benimki yarınını bile düşünmeyen bir adam.ve ben 3 yıldır değiştiremedim onu üstüne üstük onu değiştrmek yerine ben de ona uydum..saldım çayıra mevlam kayıra hesabı artık hiç para hesabı yapmıyorum faturaları takip etmiyorum..öyle yorulmuşum ki hep ben düşüne düşüne.tek taraflı hiçbişey olmadığı gibi bu da olmuyo sen kıs o harcasın ohh ne keyiff..

ben de yurtdışındayım 3 yıldır ve ben de her gidişimde ufak tefek bişeyler götürmeye çalışıyorum ama kimseye yaranamıyorum ben burda neler çekiyorum kimse anlamıyo evime eşya alamıyorum valla türkiyedekiler benden iyi durumda ama anlamıyorlar adın almancıya gökten para yağıyo yurtdışında sanıyorlar ama götürsen de götürmesen de bi kıymeti yok o nedenle bıraktım artık çikolata bile götürmeyeceğim..

16. 6 Ağustos 2009
  17. Miryem

Miryem Süüüüpriz bebiş Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    eşinle konuşup bir bütçe ayarlasınız işte şu kadar para bu neye yetiyorsa o kadarını alalım diye alma desen olmaz en iyisi en ucuza kapatmak olayı

18. 6 Ağustos 2009
  19. _Mustang_

_Mustang_ BiLMeM Pro Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    153
    Sevgili konu sahibi arkadaşım .
    Çok mantıklı ve haklı sebeplerle sıkıntı yaşıyorsunuz, biraz anlayış biraz empatiyle bu sıkıntılarınıza son verebilirsiniz.
    örneğin eşiniz belki ailesine karşı mahcup olmak istemiyor dahada önemlisi anne ve babasını hediylere mutlu etmek isteyebilir bu noktada sizin ailenize yaptığınız gibi ya da sizin düşündüğünüz gibi düşünmesini beklememlisin çünkü sizler farlı iki bireysiniz.
    ıkincisi ailelerinizin tavırlarını kıyaslamanızda yanlış bence çünkü malesef toplumumuzda kız ailesi ile erkek alesinin yeni kurulmuş çocuklarının ailelerine bakış açıları birazda olsun farklı. Kız ailesi "aman kızım huzursuz olmasın eşine karşı mahçup olmasın " diye düşünüp davranırken . Erkek tarafı bu konuda daha rahat olabiliyor.Bu sepepleailenizden gördüğünüz tavrı eşinizinde ailesinden beklemeyiniz bence.
    ılla bir farkındalık yaratmak istiyorsanız gayet yumuşak bir uslupla eşinizle konuşmanızı tavsiye ederim . Ne amaçla yurtdışında olduğunuzu neden sıkıntı çektiğinizi tatlılıkla ona hatırlatın. "tabiki ailene en güzel hediyeler alalım ancak bunun için ütçe ayıralım ve bunu geçmeyelim hem onları memnun eder hemde biz gereksiz harcama yapmayız " gibilerinden uyarılarda bulunabilirsiniz