Faydalı Kimyasallar,Yağlar,Bitkiler Sac Icin !!!

Konusu 'Saç Bakımında Kullanılan Ürünler' forumundadır ve gxoxzdey_85 tarafından 6 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2008
  Konu Sahibi : gxoxzdey_85
 1. gxoxzdey_85

  gxoxzdey_85 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  565
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Kızlar şampuanlarımızda kremlerimizde saç bakım ürünlerimizde adı geçen içerikte yazan ama anlamadığımız maddelerin açıklamaları ve diğer faydalı elementler:)a.s

  Horsetail/ Equisetum Arvance /Silica
  Atkuyruğu olarak bilinir. Silica normalde saç ve ciltte bulunan eser elementlerden biridir. Silica bağ dokularının normal büyümesi ve gelişmesi için hem metabolik hem de yapısal bakımdan son derece önemlidir. Ek olarak silika saç gövdesinin önemli bir maddesi olan keratin sülfat yapımı için de gereklidir. Androgenetik saç dökülmesi olan insanlarda yapılan bir çalışmada silica ve balık ekstrelerinin birlikte kullanılması ile saç dökülmesinin ve follüküller inflamasyonun azaldığı gösterilmiştir. Ayrıca Silika damar açıcı özelliği ile kafa derisine kan akışını arttırarak saç büyümesini hızlandırır. Vitamin ve mineral deposudur. İçeriğindeki alkaloidler, steroller ve silisilik asitle (silica) kafa derisini beslerken; saçların dolgun ve parlak renkli olmalarını sağlar. Kullanılan Parçaları kurutulmuş antensi gövdeleridir. İçeriği; Nikotin, palustrine ve palustrinine içeren alkaloidler. İsoquercitrin ve equicetrin gibi tatlandırıcılar. Kolesterol, isofucosterol, campesterol içeren steroller. Silisik asit, Misk: saponin equisitonin, dimethylsulphone, thiaminase & aconitic acid. Genel olarak Vitamin, mineral, diüretik ve direnç arttırır.

  Ginkgo Biloba
  Ginkgo Biloba standart ekxtresi %24 flavonoid glikozid ve %6 terpen lakton içerir.Yapılan araştırmalar; Ginkgo Biloba Ekstresi' nin hücre zarı yapısını kararlı hale getirmesi ve serbest radikallerin temizlenmesini (Antioksidan Etki) hızlandırmasının yanısıra, Sodyum (Na+), Potasyum (K+) ve ATP enzimlerini aktive ettiğini göstermiştir. Ginkgo Biloba, dolaşımı, özellikle beyne giden kan dolaşımını arttırır. Ginkgo Biloba bu olumlu (pozitif) sonuçları, kıl folliküllerinin daha çok kanlanmasını sağlayarak saç hücreleri tarafından oksijen kullanımını ve glukoz alımını ve mitokondri' ye ait solunumu arttırarak sağlar. Güçlü antioksidan etki ile saç folliküllerinin toksik radikallerden temizlenmesini sağlar. Ginkgo biloba ile yapılan klinik çalışmada tıraş edilmiş C3H türü farelerde yeniden saç çıkardığı gözlemlenmiştir.

  Biotin
  B vitamini ailesinin bir üyesidir ve saç folliküllerinin beslenmesinde önemli bir besleyicidir. Yağ asitlerinin biosentezine, glukoz oluşumuna, amino asit dallarının silsilesine (L-leucine, L- isoleucine, L- valine ) ve ürik asit çekirdekçiğinin de novo sentezinde yer alır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; biotin hem kopyalanma hem de değişmede genin tanımlanmasında da rol oynamaktadır ve aynı zamanda DNA nın replikasyonunda rol oynar. Parlak ve canlı saç oluşumuna yardımcı olur. Beslenmede tavsiye edilen biotin miktarını azaltan veya tamamen kesen ve yeterince besleyici olmayan diyetler vücutta dengesizliklere ve saç dökülmesinin artmasına neden olur. Biotin eksikliğinin işaret ve semptomları kafa derisinde döküntü, saç dökülmesi ve nörolojik anormalliklerdir. Biotin suda eriyen bir vitamin olup organizmada dört adet karboksilaz enziminin (prüvat, propionil CoA, metilkrotonil CoA, asetil CoA) ko-faktörü olarak görev almaktadır ve biotin eksikliğinde alopesia ve depigmentasyon görülmektedir. Biotin doğal besin kaynaklarında genişlikle bulunmaktadır. Eğer biotinin tamamı besinlerden alınırsa; diğer B vitaminleriyle karşılaştırıldığında daha az alınmış olur. Memeliler ve pek çok bitki türü biotin sentezleyememektedir. Biotin bakteriler, maya ve diğer mantarlar, su yosunları ve özel bitkiler tarafından sentezlenir.

  Pantotenik Asit (B 5) / Provitamin B5
  Pantotenik asitin vücuttaki oranının azalması saç folikülü hücrelerinin yeterince beslenememesine neden olmaktadır. Yapılan bütün hayvan deneylerinde Pantotenik asit (PA) eksikliğinin kıllarda dökülme ile sonuçlandığı gösterilmiştir. Kafa derisine uygulanıp deri tarafından emildikten sonra fosforik asit, adenin ve pentoz ile bağlanarak saçların büyümesinde son derece önemli rolü olan Koenzim A'yı oluşturur. Koenzim A metobolizmada son derece önemli fonksiyonlar görmektedir. Özellikle saçların ve tüylerin büyümesinde etkilidir. Eksikliğinde bütün canlıların genlerinde büyümenin durması ve yavaşlaması görülür. İnsanda kıl ve saçların dökülmesi (alopesi) ve kansızlık Koenzim A' nın eksikliğinde görülen belirtilerdendir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tüyleri beyazlaşan ve dökülen farelere yeniden Pantotenik asit verildiğinde tüylerin yeniden çıktığı gözlenmiştir. Bu da pantotenik asidin saç sağlığı açısından ne kadar önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan en önemli vitamin B grubu vitaminlerinden özellikle Pro vitamin B5'dir. Pantotenik asit in saç üzerindeki etkileri şunlardır: saç oluşumu destekler, hasar görmüş saçları onarır, saçları nemlendirir, saçları korur canlılık ve parlaklık sağlar. Saç sağlığı açısından B5 vitamini özellikle şampuanlarda kullanılmaktadır.B5 vitamininin büyük moleküllü olmasından dolayı saç köklerinden emilimi çok zordur. Dolayısıyla şampuanlarda B5 vitamininin ön maddesi olarak yani pro vitamin olarak kullanılmaktadır. Saçların yapısını oluşturan sistein ve sistin aminoasitlerinin vücutta sentezlendiği düşünülürse; saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için Pro vitamin B5'in dışarıdan alınması gerekmektedir.
  Pantotenik asidin saç üzerindeki etkileri ise şunlardır:

  Hasar görmüş saçları onarır.

  Saçları nemlendirir.

  Saçları korur ve parlaklık sağlar.

  Saçların daha kolay şekil almasını sağlar.

  Saçları besler ve daha canlı bir görünüme kavuşmalarını sağlar.

  Rosemary
  Biberiye, dünyanın pek çok bölgesinde yaygın olarak yetişen evcil bir bitkidir.
  İçeriğindeki carnosol, carnosic asit, kafesik asit ve rosmarinic asit v.b. sayesinde güçlü bir antioksidan aktivitesi vardır. Rosmarinic asit deri tarafından büyük ölçüde emilir. Bu sayede Prostaglandin E2 üretimini çoğaltır insan beyaz kan hücrelerindeki leukotrien B4 üretimini azaltır ve kompleman sistemini inhibe eder. Bilindiği gibi saç dökülmesinin sebeplerinden biri saç foliküllerindeki inflamasyondur. Hem antioksidan hem de antienflamatuvar özellikleriyle saç sağlığını destekler.

  Çinko
  Alopesi etyolojisinde çinko yetersizliği önemli bir faktördür. Çinko Mikroorganizmada hücre siklusunun her kademesi ve DNA sentezi için gereklidir. Bunun yanında çinko dermatolojik patolojik proçeslerin önemli bir kısmında sorumlu tutulan eser bir elementtir. Günlük çinko ihtiyacı erişkinlerde 15 mg/gün dür. Çinko düodenum ve ileumda emilir. Deride en fazla epidermiste bulunur. Çinko saçta da yoğun olarak bulunur. Hücre siklusunda G1, S ve G2 fazından mitoza geçişte gerekli olduğundan çinko eksikliğinde hücreler G1 fazında toplanarak S fazına geçememektedir. Saçta çinko keratin oluşumunda da gereklidir. Serum çinko düzeyi düştüğünde sıklıkla alopesi görülür. Akut çinko yetersizliği durumunda progesif olarak total alopesiye gidiş olmaktadır. Kronik eksikliğinde ise saç büyümesi yavaşlamakta ve düffiz alopesi ile sonlanmaktadır.
  Çinko aynı zamanda çok etkili bir anti-androjen olan bir vitamin-mineraldir. Çinko, B6 vitaminiyle birlikte kullanıldığında 5 alfa-redüktaz enzimini bloke ederek testosteronun DHT'ye dönüşmesini engeller. Ne var ki çinkonun androgenetik saç dökülmesine karşı etkinliğini ortaya koyan çok az sayıda araştırma mevcuttur. Propecia gibi başka 5 alfa-redüktaz inhibitörleriyle karşılaştırıldığında çinko çok daha güvenlidir, çünkü çinko vücudumuzda zaten bulunmakta olan bir vitamindir ve yan etkisi yoktur

  Vitamin B 6
  Çalışmalar çinko ile birlikte kullanılan B6 vitamininin testosteronun ciltte DHT'ye dönüşmesini engellediğini göstermektedir. Bu nedenle bu ikilinin akne ve androgenetik saç dökülmesi gibi androjenlere bağlı durumların tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir.

  Isırgan Otu (Nettle)
  Isırgan otu her türlü saça iyi geldiğinden herkes tarafından kullanılabilir. Damar tıkanıklıklarının önlenmesinde ısırgan otu çok önemli rol oynar. Isırgan otu saçlı deride kan dolaşımını artırır foliküllerdeki mikro sirkülâsyonu hızlandırır. Saç dökülmesini önler ve saçın yumuşak, parlak ve düz hale gelmesini sağlar. Saçtaki kepeklenmeyi de azaltır.

  Polysorbat 80
  Saçlı derideki fazla yağ saç dökülmelerine zemin hazırlar. Hücre zarının yağ ihtiyacı var fakat çok fazla yağ birikmesi olduğunda bu yağ, hücrelerin bölünmesini engeller ve saç dökülmelerine neden olur. Polysorbat saç folikülleri etrafındaki dokuyu temizler; Saçlı deride hücre büyümesi ve üretilmesi için çok önemli olan histamin salgılanmasını uyarır, DHT yi uzaklaştırıcı etkisi vardır. Ayrıca saç foliküllerindeki hücrelerin genetik aktivitesine etki ederek toksinlerin sebep olduğu erken doku hasarlarını geriletir.

  Greyfurt Özü (Grapefruit Extract)
  Üzüm çekirdeği ekstresi, bioflavonoidlerin proanthocyanidin adlı benzersiz bir tipini içerir. Son yıllarda birçok ülkede anti aging tedavilerinde kullanılmaktadır. Çok önemli bir antioksidandır. En önemli faydası kanı alkalize etmesidir. Vücut sıvılarını alkalize etmek (pH' ı yükseltmek) sağladığı en büyük avantajdır. Antioksidan etki ve kan akışını düzenleyici etki ile saç sağlığını düzeltir ve korur.

  Kapsikum (Cayenne Pepper)
  Kan dolaşımını artırır, A vitamini içerir ve formülün içinde bir katalizör olarak rol alır. Bu sayede kafa derisine kan akışını arttırarak saça daha yoğun miktarda besleyici ulaşmasını sağlarken içerdiği A vitamini ile saç gelişimini destekler. Bilindiği üzere saç dökülmesinin sebeplerinden biri de A vitamini eksikliğidir. Antioksidan ve inflamasyon gidericidir. İçeriğindeki karoten maddesi ve paprika ekstresi ile güçlü antioksidan özellik gösterir.

  Aloe Vera
  Tamamen doğal bir nemlendirici olan Aloe Vera saçların doğal nemini korumasına yardımcı olur. Aloe Vera alain, rezin, emodin ve uçucu yağ içerir. Deride bulunan immün hücrelerin işlevini değiştirerek ve immünoregülatör sitokinlerin salıverilmesini sağlayarak aşırı duyarlılık reaksiyonlarını baskılar. Saçı zararlı ışınlara karşı korur ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

  Pygeum Ekstresi
  DHT oluşumunu engelleyicidir. Herbal Glo saç bakım seti içeriğinde bulundurduğu Pygeum ekstresi saç dökülmelerine karşı güçlü bir savunma kalkanı oluşturur.

  Alfa Lipoik Asit
  Dokularda ko-enzim olarak işlev görür. Glukoz, karbohidrat, yağ asidi, protein ve amino asid metabolizması bakımından önemlidir. Alfa lipoik asid hidroksil ve singlet oksijen serbest radikallerini nötralize ederek antioksidan etki yapar. Vitamin E, Vitamin C, katalaz ve glutation gibi diğer antioksidanları koruyucu etki gösterir.

  Söğüt Ağacı Özü
  Bu bitkini asıl etkisi içerdiği salisin ve tanenden ileri gelir. Salisin Antienflamatuar etkili, tanenlerse astrenjan etkilidir. Söğüt ağacı saçlı derideki kaşınmayı gidermek için de kullanılır.

  Dimeticon
  Yüzey gerilimi düşük ve su itici etki gösteren bir maddedir. Bu nedenle deriyi suda çözünen iritan maddelere karşı korumak amacıyla topikal bariyer işlevini görür. En önemli özelliği tahrişleri azaltmaktır. Bunun yanında Saçı Yağlayıcı ve saçın karışmasını önleyici etkilerde gösterir.

  Hidroksietil Selüloz
  Plazma hacmini arttırmak için kullanılan sentetik bir polimerdir. Plazma hacmini damar içinde ankotik etkiyi arttırarak gösterir. Hücreler arası boşluğu dolduran suyun damar içine girmesini ve böylece damarlarda dolaşan kan hacmini arttırır. Saç ürünlerinde dolgunlaştırıcı, hacim arttırıcı olarak kullanılır.

  Hidrolize Buğday Proteini
  Yaşlanmayı ve hücre dejenerasyonunu engeller. Saçın dayanıklılığını arttırırken saçları nem kaybına karşı korur. Ayrıca saçları kökten uca kadar besleyerek saçlara canlılık verir. Yıpranmış saçları onarır.

  Shea Butter
  Batı Afrika'da yetişen Shea ağacının tohumlarından elde edilen Shea Butter saç tellerine nüfuz ederek, saçları besler ve nemlendirir. Kuru ve yıpranmış saçları çok kısa sürede onarır. Saçlar parlaklık ve yumuşaklık kazanır. Koruma kalkanı ile cildin kuruyup pullanmasını önler.

  İnositol
  Saç büyümesi için gerekli bir vitamindir. Hasar onarıcı etkilidir. B vitamin ailesinden kabul edilir. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda inositol eksikliğine bağlı olarak tüy dökülmesi, dermatit ve çeşitli göz hastalıkları görülmüştür.

  Niacin
  B3 Vitamini olarak da bilinen Niacin damar genişletici özelliğinden dolayı saç diplerindeki kan akımını arttırarak saç foliküllerinin daha iyi beslenmesini ve saçların güçlenmesini sağlar. Ayrıca saç' ın yapı taşlarının oluşumunu destekler.

  Yeşil Çay
  Bağışıklık sistemini destekleyici ve toksinleri uzaklaştırıcı etkileri ile saç foliküllerinin direncini arttırır ve saç sağlığını düzeltir.

  Kenevir Tohumu Yağı (Hemp Seed)
  İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri (omega 3-6-9) ve A vitamini (beta karoten) ile saçı ve kafa derisi besleyerek saçı canlandırır.

  E Vitamin
  Güçlü bir antioksidandır. Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır, saçlı deri üzerinde canlandırıcı ve sıkılaştırıcı

  Menthol
  Haricen uygulandığında kan damarlarını genişleterek dolaşımı arttırır. Ferahlık ve soğukluk hissi verir.

  Setil Trimetil Amonyum Klorid
  Antiseptik ve dezenfeksiyon etkilidir. Saç bakım ürünlerinde kepeklenme azaltıcı, yumuşatıcı ve iritasyon engelleyici olarak kullanılır.

  İzopropil Miristat
  Saçta sürtünmeyi azaltıcı ve elektriklenmeyi önleyici etkisiyle saçın güzel ve canlı görünmesini sağlar.

  Matricaria Chamomila
  Saç derisini nemlendirir. Antiseptik ve saçın rengini açmak için kullanılır.

  CaQ10
  Antioksidan etkilidir.

  Setil Alkol
  Çözücü olarak kullanılır ve antiseptik etkilidir

  Desil Poliglukoz
  Sodium C14-16 Olefin Sulfat: Köpük arttırıcı ve antiseptik etkilidir.

  Cocamidopropyl Betain
  Köpük Yapıcı Etkilidir.

  Salicilic Asid
  Saçlı deride kaşıntıyı giderir.

  SD Alkol 40
  Tonik etkili ve çözüdür.

  Glycerin
  Nemlendirici ve tahriş engelleyici etkilidir.

  Biotinyl Tripeptide-1
  Sağlıklı Saç gelişmesinde etkilidir

  Hydrolysed Muccopolysaccarides
  Hasar goren saçları onarır.

  Coltsfoot Extract
  Kafa/saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar.

  Jojoba Oil
  Saçın yumuşamasını ve sağlıklı yaşamasında yardımcı olur. Jojoba saç derisi üzerinde bir tür sebum etkisi gosterir. Saçi gunluk zararlı maddellere karşi daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Saç derisinin dogal olarak urettigi yağlara benzer bir tür doğal yağdir. ABD de ve Meksikada yetişir.

  Neem Oil
  Saç tellerini yumuşatir ve saçin nemlenmesinı sağlar. Antibatkterial. Psoriasis ve dandrufa karşi etkilidir.

  Meadowsweet Extract
  Saç derisinin daha etkin bir şekilde sebeslenmesine yardımcı olur

  Tea Tree Oil
  Sac derisi üzerinde antibakterial etki gosterir. Tıkanmis saç folikullerini açar ve saç koklerinin daha etkin bir şekilde beslenmesine yardımcı olur. Sacin incelmesini ve saçin dokulmesini engeller.

  Juniper Berry Extract
  Saç derisinin daha etkin bir şekilde beslenmesine yardımcı olur

  Comfrey Extract
  Saç tellerinin beslenmesini sağlar

  Citric acid
  PH dengelenmesine yardimcı olur

  Sage Extract
  Saçın nemlenmesini ve saçın yeniden canlanmasını sağlar.

  Birch Barc Extract
  Saçın ve saç derisinin nemlenmesini sağlar

  Cyclomethicone
  Saçin cok daha parlak ve canlı gorunmesini sağlar

  Thyme Extract
  Saçın nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar
   
 2. 6 Nisan 2008
  Konu Sahibi : gxoxzdey_85
 3. alex

  alex Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2008
  Mesajlar:
  332
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler canım verdiğin bilgiler için a.s.