Fazla Hediye Çocuğu Çıkarcı Yapıyor

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve nbatur55 tarafından 11 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Fazla Hediye Çocuğu Çıkarcı Yapıyor


  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşare Aktaş Arnas, annelerin genellikle çocuklarını ihmal ettikleri düşüncesiyle sürekli suçluluk duyarak, büyük özveriyle onların isteklerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. Arnas, yeterince tanıyabilmek, duygu ve isteklerini doğru algılayabilmek için, günlük işlere olduğu kadar çocuklara da zaman ayrılması gerektiğini ifade etti.
  Çalışan anneler nasıl davranmalı
  Zamanın çok sınırlı olduğu durumlarda, anne, ev işlerini yaparken çocuğu ile gününü nasıl geçirdiğini konuşurken, yaşına ve yeteneğine göre ondan yardım isteyerek ailedeki rolleri paylaşmasını sağlayıp, güven duygusunun gelişmesine ve sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olmalıdır. Anne, çocuğa bir model olmalı, onunla olumlu iletişim kurarak, güven, sevilme ve bağımsızlık gibi ihtiyaçlarını karşılamalı. İşler bittikten sonra da, anne, çocuğun istediği herhangi faaliyeti birlikte yapmalıdır. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar, annesi ile ortak bir şeyler yapabilmek ve onunla oynayabilmek için fırsat arar. Çocuğa sağlanan öncelik, anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirir.
  Baskı ve katı disiplin uygulama yanlış
  Bazı aileler ise annenin çalışmasıyla çocuğun gerekli disiplin ve otoriteden uzak kaldığını düşünerek ona baskı ve katı bir disiplin yöntemi uygulayarak çevredeki tüm tehlikelerden koruduğuna inanırlar. Başkasından sürekli korunan ve cezalandırılan çocuk ise ya otoriteye boyun eğen ve her istenileni yapan pasif bir kişilik sahibi ya da isyankar bir kişi olabiliyor. Oysa, anne ve babadan beklenilen en uygun davranış, çocuğuna, sevgi, şefkat ve güven temeline dayanan iyi bir diyalog ve iletişim kurmasıdır.
  Fazla hediye almayın
  Ebeveynlerin özellikle annelerin, parasal olanakların elverdiği ölçülerde eve dönüşlerde aldıkları hediyeler, farkında olmadan çocuğu maddi çıkarlara yöneltip, tatminsiz ve bencil bireyler haline getirme riski taşıyor. Bazı durumlarda anne, çocuğun tüm ihtiyaçlarını ve görevlerini üstlenerek, tek başına hiçbir karar alamayan kişilik geliştirmesine neden olabiliyor
   
 2. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 3. tugbamurat

  tugbamurat bismillahirrahmanirrahım Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.582
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  çok Doğru Ve çok Güzel Bir Bilgi Bende Ayni Yazilanlar Gibi Yapmaya çalişiyorum Bilgi Içn Teşekkürler