fazla maydonoz yemegin hamişler

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve EU1 tarafından 16 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  16 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Maydonoz, ısırgan, greyfurt suyu

  Fazla miktarda maydanoz tüketilmesinin de hamilelerde düşüğe neden olabileceğini belirten Demirezer, çeşitli bitkiler ve yan etkileri hakkında da bilgi verdi:

  "Günde 10 gram kabak çekirdeği prostat büyümesini yavaşlatır. Biberli pizza ile fıçı biranın birlikte alınmaması gerekir. Meyan, kalp ilaçlarının etkisini artırır. Kanser hastaları normal sınırların dışında vitamin kullanmamalıdır. Çünkü kanser tedavisinde programlanmış hücre ölümü söz konusudur, vitaminler buna engel olur.

  Isırgan otu, sadece bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser hastalarına bu nedenle tavsiye edilir. Ancak, kanseri tedavi edici etkisi yoktur. Greyfurt suyu, antihistaminikler, antidepresanlar, tansiyon ilaçları gibi ilaçların kandaki seviyesini artırır. Dolayısıyla, toksik etki yaratabilir."

  Ankara Eczacılar Odası Başkanı Hilmi Şener de bitkisel ürünlerin denetiminin ve kontrolünün mutlaka yapılması gerektiğini belirterek, "Bu ürünlerin onayı Tarım Bakanlığı'ndan alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmalı" dedi.

  Şener, bitkisel ürünlerin piyasaya sunulmadan önce, bileşiminin tespit edilmesi
  ve yan etkilerinin belirlenmesi gerektiğine de değindi:

  "Bu tür ürünler ilaç kapsamında olmadığı Tarım Bakanlığı tarafından onaylanıyor. Tarım Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının inceledikleri şeyler birbirinden farklı.

  Bitkisel ürünler, piyasaya çıkmadan önce mutlaka test edilmeli, yan etkileri araştırılmalı, içeriği belirlenmeli ve insan sağlığına ne derece yararlı olduğu beklenmeli. Bu nedenle de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmalı ve denetlenmeli.

  medicalhelaty.com