Feng Shui Ev Dekorasyonu

Konusu 'Dekorasyonda ip uçları, püf noktaları' forumundadır ve radika tarafından 31 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : radika
 1. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Sözlük anlamı olarak Su ve Rüzgar olan Feng Shui ifadesi doğayı etkileyen faktörleri açıklamaktadır. Doğayı yönlendiren Su ve Rüzgar güçleridir Feng Shui ‘ye göre…

  [​IMG]

  Feng shui Giriş Kapısı

  ** Giriş kapısının karşısındaki kısımda kesinlikle ayna bulundurulmamalıdır, konuğun enerjisi aynadan yansımak koşuluyla Feng Shui görüşüne göre misafirin evden ayrılma isteği artacaktır. Feng Shui ayna yaklaşımı gereği aynalar başka mekanlarda barındırılmalıdır.
  ** Giriş kapısının karşısında merdiven bulundurulmamalı, Feng Shui mekan dekorasyonuna göre eğer merdiven bulunuyorsa çeşitli bitkiler ile merdiven gizlenmelidir.
  ** Sokak kapısının olduğu alanda ve karşı bölgesinde kolon tarzı, keskin geçişli motifler olmamalı, varsa çeşitli bitkilerle kapatılmalıdır…
  ** Giriş kapısının karşısında ayna bulundurulmamalı, gelen misafirin enerjisinin geldiği gibi dışarı gitmesine izin verilmemelidir.
  Feng Shui Çalışma Odası
  ** Çalışma odası Feng Shui chi tasarımı olarak olabildiğince sade olmalıdır… Sadelik rahat bir çalışmayı getirecektir.
  ** Çalışma odası koridor sonundaki odalar olarak tercih edilmemeli, çalışma masasının arkası duvara yaslanmalıdır.
  ** Feng Shi Chi’ye çalışma masasına yakın bölgede pencere bulundurulmamalı; fakat pencere var ise perde tarzı dekoratif ögelerle kapatılmalıdır.
  ** Çiçekleri çalışma odasında güneydoğu tarafında kullanmanız önerilmektedir ve kullandığınız çiçekler yapma çiçek olabilir, ya da yapma çiçek olabilir; fakat kesinlikle kurutulmuş çiçek kullanmamalısınız.
  Feng Shui Mutfak
  ** Mutfak alanında da doğadan etkilenen Feng Shui Mutfak dekorasyonu, ateş ve su elementlerini baz alıyor. Ateş ve su elementleri kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Ateş elementini Ocak ve fırın temsil ederken, su elementini ise buzdolabı ve lavabo temsil etmektedir.
  ** Ocak, fırın ve lavabo, buzdolabı gibi ögeler mutfakta yan yana veya karşılıklı olarak yerleştirilmemeli, Feng Shui Mutfak Dekorasyonuna uygun olarak farklı bölgelere yerleştirilmelidir.
  ** Mutfağın karşısında lavabo ve dolayısıyla lavabo kapısı bulundurulmamalıdır.
  ** Mutfakta kullanılan ocak bölgesinde pencere bulundurulmamaya dikkat edilmelidir.
  ** Ateşi temsil eden ocak ile birlikte tuvalet duvarı aynı duvar olmamalıdır.
  [​IMG]

  Feng Shui Yemek Odası
  ** Yemek Odası, Feng Shui Yemek Odası felsefesine göre giriş kapısından görülebilecek bir bölgede olmamalı ve karşısında tuvalet yer almamalıdır.
  ** Yemek Masası sandalyeleri 6, 8 ya da 12 rakamlarında olmamalıdır ve bunun yanında 4 sandalye miktarı Feng Shui Yemek Odası anlayışı esaslarına ters düşmektedir.
  ** Yemek Masaı, Feng Shui Chi geleneklerine göre köşe, dar mekanlara yerleştirilmemelidir; bereketin azalacağı inanışına göre daha ferah ortamlar tercih edilmelidir.
  ** Yemek masası küçük ve dar köşelere yerleştirilmemeli fakat bu alanlar da değerlendirilmelidir. Feng Shui esaslarına göre giriş kapısı ve mutfak alanlarında kullanılmayan ayna burada kullanılabilir.
  [​IMG]

  Feng Shui Oturma Odası
  ** Oturma Odası dekorasyonu sırasında sade mobilyalar tercih edilmeli ve dekoratif ögelerde keskin çizgilere sahip motiflerden kaçınılmalıdır.
  ** Kolon ve benzeri sivri köşeli çıkıntılara sahip alanlar mevcut ise çeşitli bitki ve paravanlar ile bu kısımlar kamufle edilmelidir.
  ** L oturma odası tasarımlar Feng Shui Chi esaslarına uygun değildir ve renk seçimi Feng Shui Renkler bakımından sade olmalıdır.
  ** Yüksek dolaplar duvara yaslı olarak oturma odasına yerleştirilmeli ve oturma odalarında düzgün geometrik şekiller tercih edilmelidir, girinti ve çıkıntılardan uzak durulmalıdır.
  ** Oturma odalarında içerisinde su bulundurduğumuz vazo veya balık akvaryumu gibi ögeleri arkamıza almamalı, yüzümüzü onlara dönük tutmalıyız….
  ** Feng Shui Oturma Odası esaslarına göre pozitif enerji parlak renkler ve hoş resimler ile sağlanabilr, bu sebeple oturma odasında hoş resimlere yer vermeliyiz.
  [​IMG]Feng shui Oturma Odası

  Feng Shui Tuvalet ve Banyo
  ** Tuvalet alanı ile yatak odamız aynı duvarı paylaşacak şekilde yerleştirilmemeli, aksi takdirde negatif enerji duvardan aşacak ve yatak odasındaki bireyleri olumsuz olarak etkileyecektir.
  ** Dubleks tarzı evlere sahip iseniz, lavabo gibi alanların alt katında yatmanız size negatif enerji verecektir, bu sebeple Tuvalet ve banyo altında uyumaktan çekinmelisiniz.
  ** Tuvalet ve banyo gibi alanlar Oturma odalarının karşısında olmamasına dikkat etmelisiniz, böylelikle dostlarınız ve arkadaşlarınızla olan iletişiminizde sorun yaşamayacaksınız…
  ** Maddi olanaklarınız ve iş imkanlarınızın çeşitliliği açısından etkilediği düşünüldüğü için mutfak karşısında yer almaması gerekmektedir.
  ** Tuvalet alanlarının kapıları yatak odamızın karşı kısmında yer almamalı, aksi takdirde negatif enerji akışı sebebiyle bronşit ve akciğer rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabiliriz…
  [​IMG]Feng shui Banyo ve Tuvalet

  Feng Shui Yatak Odası
  ** Yatak odası renk seçiminde sade fakat sıcak tarzda renk seçimi yatak odası atmosferini ve yatak odası dekorasyonu konusunu etkileyecektir.
  ** Japonların kullandığı ve bizde rahle olarak adlandırılabilecek olan baş dinlendirme için tahta zeminler bulundurun, bu Feng Shui huzuruna erişmenizi sağlayacaktır.
  ** Yatak odanızda atmosferi ağırlaştıracak resim ve tablolar kullanmaktan kaçının ve Feng Shui Yatak Odası esaslarına göre yatak odasına ayna asmamanız yararınıza olacaktır.
  ** Yatak odasında uyku pozisyonunda ayaklarımız kapıya doğru olmamalı ve kullandığımız yorganlar geometrik şekiller içermemelidir. Geometrik şekiller odadaki negatif enerjiyi daha çok yayacaktır ve böylece uyku sırasında rahatsız olabileceğizdir…
  ** Yatak odasında yatağımızın bulunduğu alan üzerinde kiriş ayrılığı temsil ettiği için bulunmamalı ve diğer alanlarda da bu kural uygulanmalıdır. Ayrılığı ve negatif enerjiyi temsil eden bu alanlar çeşitli paravanlarla kamufle edilmelidir.
  ** Evli olan çiftler için Feng Shui Yatak Odası esaslarına göre tek kişilik yatakların yan yana getirilerek kullanılması uygun değildir, ayrılığı sembolize eden bu davranış çiftlerde huzursuzluğa sebep olacaktır…
  ** Yatak odasında Feng Shui Chi esaslarına göre elektromanyetik dalgaları yansıtan ve negatif enerjiyi artıran elektronik cihazlar bulundurulmamalıdır ve bunun yanında su içeren ögelere de yer verilmemelidir. Özellikle belirtmek gerekirse yatak odalarında akvaryumlardan kaçınmak gerekir…
  [​IMG]Feng Shui Yatak Odası
   
 2. 31 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : radika
 3. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  tşkler bilgiler için ama bisim ev feng shui çok zıt yerlestirilmis odalar mafoldumben
  kapının girisinde ayna yaka odası ile banyo yanyana allahtan tasıncaz yeni evde dikkat edicem bu özelliklere ben inanıyorum bu tarz selere :nazar:
   
 4. 2 Haziran 2009
  Konu Sahibi : radika
 5. gece

  gece Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2007
  Mesajlar:
  136
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  mutfaga salona bayıldım:KK70:
   
 6. 3 Haziran 2009
  Konu Sahibi : radika
 7. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Bunların hepsini uygulamak için değil evin dekorasyonunu , odaların yerini bile değiştirmek gerekiyor.kafamçokkarıştıEvi kendimiz inşa edersek belki feng shui'ye uygun hale getirebiliriznaniknanik
   
 8. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : radika
 9. pptya87

  pptya87 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  268
  Ödül Puanları:
  153
  ee benim yatak odamla banyom aynı duvar paylaıyor hatta yatak odamda ebeveyn tuvalet banyo var ama benim eşimle yatak odamda hiçbir sorunum yok:kedi:
   
 10. 19 Haziran 2010
  Konu Sahibi : radika
 11. chess

  chess Guru Editor

  Katılım:
  13 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  48.503
  Beğenildi:
  32.180
  Ödül Puanları:
  463
  giriş kapımda ayna var ya, üstelikte ocağım lavabonun yanında
   
 12. 21 Haziran 2010
  Konu Sahibi : radika
 13. olivia

  olivia bazen gitmek en dogrusu, elveda KK ve sevdiklerm ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  5.651
  Ödül Puanları:
  238
  Kolay kolay böyle seylere inanmam ama gercekten feng shui cok ilgimi cekiyor, elimden geldigi kadar evimi o tarzda dösemeyi özen gösteriyorum.
   
 14. 21 Haziran 2010
  Konu Sahibi : radika
 15. parlayanyildizim

  parlayanyildizim kalbisinin Not defteriyim Pro Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.155
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  .

  güzel bir paylasim
   
 16. 3 Ekim 2011
  Konu Sahibi : radika
 17. guverciin

  guverciin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  742
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bizde bu yazılanların hiç biri yok bizim perişan olmamız lazım.
  ama biz çok mutlu ve huzurluyuz.
  ya feng shui de bir gariplik var ya da bizde.:44:
   
 18. 2 Kasım 2011
  Konu Sahibi : radika
 19. zlem10

  zlem10 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  106
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bilmiyorum çok met ediyorlar ama etkisi nasıl olur denemek istiyorum