FFN Testi

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve dandini28 tarafından 4 Mart 2010 başlatılmıştır.

4 Mart 2010
    Konu Sahibi : dandini28
  1. dandini28

dandini28 bebek kuşum,buruşuğum Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    Fetal Fibronektin (fFN)
    Fetal fibronektin (fFN); koryonik zar tarafından yapılan ve fetüs plasentasının uterusa ("decidua basalis”e) tutunmasını sağlayan glikoprotein yapısında yapışkan bir biyolojik maddedir. Fetal fibronektin, normal gebeliklerde ilk 22 haftada, serviko-vajinal sıvıda yüksek oranda bulunur, 22-35. haftalar arasında gittikçe azalarak kaybolur. Bu dönemde serviko-vajinal fFN düzeyinin varlığı, pozitif olması, plesanta-uterus birlikteliğinin bozulmaya başladığını yani erken doğum riski olduğunu, düşük yani negatif bulunması gebeliğin en az 14 gün devam edeceğini gösterir.

Fetal fibronektinin bu özelliğinden faydalanarak bebek ve anne için risk olan erken doğum olasılığını önceden saptamak mümkündür. Ülkemizde genel bir uygulama eğilimi olmamasına karşın,"The American Collage of Obstetrics and Gynecology"erken doğum belirtisi olarak fFN testi yapılmasını önermektedir.

Örnek alınırken dikkat edilmesi gerekenler özellikler;

Plasenta previa, hafif vajinal kanama, plasental ayrılma, amniyotik membranların yırtılmış olması, 3 cm’ den büyük servikal açıklık, son 24 saat içinde cinsel ilişki, son 24 saat içinde vajinal muayene, çoklu gebelikler ve servikal sörklaj yapılan olgularda test yapılmamalıdır.
    Laboratuvardan temin edilen steril eküvyonlar kullanılarak, vajina posterior forniks ya da servikal açıklığın ektoservikal bölgesinden serviko-vajinal sekresyon örneği alınır.
    Serviko-vajinal sıvının sabun, krem, jel ve dezenfektan maddelerle kontamine olmamasına dikkat edilmelidir. Örnek, fiziksel muayene ve ultrasonografi yapılmadan önce alınmalıdır.
    Kendi kabının içindeki tampona temas ettirilen eküvyon, en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır. Altı saat içinde laboratuvara gönderilemeyen örnekler, 48-72 saat buzdolabında (2-8oC’de) saklanabilir.

Amerikan hastanesi sitesinden alıntıdır.

2. 8 Nisan 2010
  3. DerindirSiyahlar

DerindirSiyahlar Almina ve Çınar ilkokula başladı! :) Pro Üye

Beğenildi:
    539
    Ödül Puanları:
    153
    Bu gün dr yaptı.Negatif çıktı sonuç.

4. 8 Nisan 2010
  5. dandini28

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    aysecinarli sevindim canım negatif çıktığına,ben de yeni öğrendim bu testi ve öğrendiğim gibi buraya yazdım.hamileyken bilseydim ben de muhakkak yaptırırdım...

6. 8 Nisan 2010
  7. DerindirSiyahlar

DerindirSiyahlar Almina ve Çınar ilkokula başladı! :) Pro Üye

Beğenildi:
    539
    Ödül Puanları:
    153
    Canım negatif çıktı ama rahim ağzım baya kısalmış ve kızımın başı aşağıda senağlama

8. 10 Nisan 2010
  9. dandini28

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    Allah'ın izniyle sağ salim kavuşacaksın bebeklerine,senin için dua edeceğim.benim kızın da başı sürekli aşağıdaydı,takılma bu duruma canım,stres yapma....

10. 18 Aralık 2012
  11. susuzsuzi

susuzsuzi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba,
    bu testi nerde yaptınız acaba,
    bu gün doktorum istedi fakat labaratuar yurt dışına gidiyo test dedi
    2 ay sürer dediler o zamana kadar doğurmuş olucam zaten,
    istanbulda nerde yapılır bilgi verirmisiniz

12. 19 Aralık 2012
  13. susuzsuzi

susuzsuzi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yeditepe ünv hastanesinde yaptırdım bu gün,
    ssk indirimli fiyatı 65 lira
    her perşembe yurtdışına gönderiyolar 7 gün sonrada sonuçlar çıkıyor.
    lazım olursa
    bilginize :)