fiber optik kablo ile hızlı adsl

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve nesrin111 tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nesrin111
 1. nesrin111

  nesrin111 hayat boş boş boş Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.886
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  QUiKNET bilgiyi fiber optik kablo altyapısı üzerinden ışıkla çok daha hızlı bir şekilde aktarır
  dolayısı ile telefon hattı kullanmanıza gerek yok.
  Quicknet Nedir?

  Quicknet dünyanın en hızlı internet erişim teknolojisidir. Quicknet ile artık Türkiye’de interneti ışık hızında kullanmak mümkün.

  Mesela Quicknet ile,

  * 1,5 saatlik bir filmi sadece 1,5 dakikada indirebilir,
  * Sevdiğiniz şarkılarla dolu bir koca albümü saniyeler içinde yükleyebilirsiniz.

  Quicknet Niçin Işık Hızında ?

  Çünkü, Quicknet’in altyapısında fiber optik kablolar kullanılır. Fiber optik kablolar bakır kablolardan farklı olarak bilgiyi elektrikle değil, ışıkla aktarır. Böylece, daha fazla bilgiyi çok daha yüksek hızlarda kesintisiz olarak ulaştırır. Yeni internetiniz ışık hızında çalışır.

  Avantajları

  * Ücretsiz kurulum
  * Ücretsiz aktivasyon
  * Ücretsiz modem*
  * İlk ücretsiz kullanım
  * Işık hızıyla 100 Mbps’e varan internet erişimi

  *Bağlantıyı sağlayan cihazı aboneliğiniz boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

  Ücretlendirme
  Hız (Download) Hız (Upload) Kota Tarife Fiyatı Kampanya Fiyatı*
  1 MB/s 1 MB/s Limitsiz 49 YTL 29 YTL
  3 MB/s 3 MB/s Limitsiz 69 YTL 39 YTL
  5 MB/s 5 MB/s Limitsiz 89 YTL 49 YTL
  10 MB/s 5 MB/s Limitsiz 109 YTL 69 YTL
  20 MB/s 5 MB/s Limitsiz 129 YTL 89 YTL
  100 MB/s 5 MB/s Limitsiz 149 YTL 109 YTL

  * Tellcom kampanya şartlarını değiştirme hakkını saklı tutar.
  * Kampanya koşullarından, (ücretsiz aktivasyon, ücretsiz kurulum, ilk ay ücretsiz kullanım, ücretsiz modem ve kampanya fiyatlarından) yararlanabilmek için Quicknet aboneliğinizi 24 ay sürdürmelisiniz.
  * Fiyatlara KDV ve OİV dahildir.
  * Yukarıda bahsedilen hızlar teoride ulaşılan en yüksek hızlardır.

  Hizmet Verilen Bölgeler

  İstanbul’da Ataşehir, Bahçeşehir, Kemerburgaz, Çekmeköy; İzmir’de Mavişehir


  Fiber optik kablo nerelerde kullanılır?
  Fiber optik kablo eskinden sadece uzak mesafe hatlara bol miktarda veri taşımak için kullanılırdır. Şöyle ki, modülasyon frekansı arttıkça taşınabilen veri miktarı da artar. Bu bakır kablo üzerinde bakır çapının çok fazla artırılması ile mümkün iken fiber optik kablolarda elektrik sinyali yerine ışık kullanıldığından bu mesafe hem frekansı çok artırırken hem de mesafeyi çok artırmıştır. Bu ise, önceden akıl edilemeyen ve bakır kablonun yeteneğiyle sınırlı olan haberleşmenin tahminden çok öte alanlarda kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin, bilgisayar ağları, okyanus geçişleri, şehirler arası haberleşme ve evlere kadar fiber uygulaması gibi. Fiberlerin kullanım alanı hayal gücünüzle sınırlıdır.
  Evlere kadar fiber ne demektir? (FTTH, FTTX?)
  Adı üstünde, evinize kadar fiberin döşenmesi ve hatta odanıza kadar gelmesidir. Fiberin sahip olduğu ve normal telefon hatlarının yetersiz kalabileceği tüm alanlarda çok yüksek kapasitedeki veriye ulaşabilmenizi sağlar. Böylece, evinizde sizi dış dünyaya bağlayan telefon, televizyon, faks, internet gibi tüm bağlantılar tek bir fiber üzerinden çok kaliteli bir biçimde sağlanmış olur. Bunun uygulamaları Türkiye'de 15 yıldır denense de ilk kez ticari olarak 2000 yılında başlamıştır ve şimdilerde ise artarak devam etmektedir


  Fiber Optik Kablo Nedir ?


  Fiber optik kablo, ortasında bir kaç kat koruyucu madde ile sarılmış cam olan kablodur. Elektronik sinyaller yerine elektriksel parazitlerin oluşmasını engelleyen ışık iletir. Işık iletimi, büyük miktarda elektrik parazitleri olan ortamlar için idealdir. Elektrik parazitlerinden etkilenmemesi, aydınlatma ve neme karşı dayanıklılığı özellikle çevre şartlarının ağır olduğu ortamlarda yerel alan ağı kurulumlarında sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır.

  Fiber optik kablo, coax ve twisted pair kablolara göre daha uzun mesafelerde çalışabilir ve çok büyük miktarda bilgi taşıyabilir. Bilgi taşıma kapasitesi video konferans ve enteraktif servisler gibi hizmet çeşitliliğini artırır. Yerel alan ağlarında fiber optik kablo 10/100/155/1000Mbps taşımak amacı ile kullanılmaktadır. En çok kullanılan fiber optik kablo konnektörü ST konnektördür. ST konnektör, barrel tipi dediğimiz BNC konnektör benzeridir. SC konnektör yeni bir tiptir ve giderek daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. SC konnektör, kare yüzlüdür ve montajı daha kolaydır.
  Fiber Optik (FO) kablo kısımlarına kısaca bakarsak, şu bölümlerle karşılaşırız:

  Asıl Işık ıletkeni:
  Çok ince çekirdek liften oluşur. Işığın iletilmesini sağlayan ana parçadır. Işık bu parça üzerinden uzak mesafelere kadar gidebilir. Ana malzemesi camdır. Multimode FO kablolarda en içteki cam çekirdek lifin çapı genel olarak 50-70 mikrondur. Işık, bu lif üzerinden hemen onu çevreleyen ve yine camdan yapılan örtüye çarparak (kırılarak) ilerler. Single Mode FO kablolarda ise cam çekirdek lifin çapı, MM kabloya göre çok daha gibi başka koruyucu ve esneklik küçüktür (3-10 mikron arasında) ve ışık bu çekirdek üzerinden hedefine doğrudan ilerler.

  Cam örtü:
  Çekirdek lifi çevreleyen cam kılıftır. Ana görevi ışığı çekirdek life geri yansıtmaktır. Ayrıca ışık iletkeni üzerinden akan ışığı dış ışık etkilerinden de korur. Genel olarak cam çekirdek lifi çevreleyen cam örtünün çapı SM ve MM kablolar için aynı olup, 125 mikrondur. Koruyucu Kılıf: üzeri cam kılıf ile örtülmüş çekirdek lifi, tüm dış fiziksel (zorlanma, kemirgenler, su vb.) etkilerden koruyan kısımdır. Bu kısım için belirli bir standart ölçü olmamakla birlikte genel olarak 900 mikronluk koruyucu kılıf kullanılmaktadır.
  Fiber kablolar, insan saçının teli kadar ince bir cam teldir ve lazerden saçılan ışınlar ile bilgiyi iletmek amacıyla tasarlanmıştır. Çok ince bir çekirdek liften oluşur. Işığın iletilmesini sağlayan ana parçadır. Işık bu parça üzerinden uzak mesafelere kadar gidebilir. Ana malzemesi camdır. Multimode FO kablolarda en içteki cam çekirdek lifin çapı genel olarak 50-70 mikrondur. Işık, bu lif üzerinden hemen onu çevreleyen ve yine camdan yapılan örtüye çarparak (kırılarak) ilerler. Single Mode FO kablolarda ise cam çekirdek lifin çapı, MM kabloya göre çok daha küçüktür (3-10 mikron arasında) ve ışık bu çekirdek üzerinden hedefine doğrudan ilerler.

  Fiber-optik kabloların bakıra göre birçok avantajları vardır. Elektriksel parazitlerden hiç etkilenmezler, daha incedirler ve büyük miktardaki verileri daha hızlı ve daha uzak mesafelere taşırlar. FO kablolar yapıldıkları malzeme, ışığı kırma şekline ve ışığın kablo içinde yayılma şekline göre türlere ayrılırlar. En yaygın bilinen fiber optik kablolar ışığın yayılma şekline göre ayırt edilen single mode ve multi mode kablolardır. En yaygın olarak kullanılanı multi mode kablolardır. Single mode kablolar daha uzak mesafelerde ve kaybın az olması istenilen yerlerde kullanılır. FO kabloya; kablonun bina içi/bina dışı kullanım yeri ve şartlarına bağlı olarak çelik zırh ya da jel tabakası gibi başka koruyucu ve esneklik kazandırıcı kısımlarda ilave edilmektedir. Kablonun üzerine yerleştirilen koruyucu tabaka aynı zamanda kemirgenlerin ısırmalarına engel olmak için özel kimyasal maddeler içerir. Bu maddeler kemirgenlerin kabloyu ısırdıklarında tiksinerek kabloyu koparmalarına engel olur.

  FO kablolar özel kutularda sonlandırılmak zorundadır. Bu kutular duvar tipi ve kabinet tipi olarak iki çeşittir. Fiber kablolar hiçbir zaman yalnız başına kullanılamazlar. Bir projede kullanılan kablolar kabinetlere veya sonlandırma kutularına kadar getirilir. Aktif cihazlara fiber patch kablolar ile erişirler. FO kablo ile patch kabloyu birleştirmek için arada Coupler denen dişi adaptörler kullanılır.
   
  Son düzenleme: 24 Şubat 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.