Fibrokist Hakkında

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve pancuben tarafından 13 Aralık 2008 başlatılmıştır.

13 Aralık 2008
    Konu Sahibi : pancuben
  1. pancuben

pancuben Canımın canı Hilalim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar ;
    Ben pancuben 1 aydır sizleri düzenli olmasa da kafama takılan sorular olduğunda giriyorum ve bilgileniyorum.3 yıla girecek evliliğimiz ve anne olmak için gecen kasım ayında denememizi yaptık.Kasım 3 son adet tarihimdi ve düzenli olarak ilişkiye girdik.O zaman zarfında gögüslerimde şişkinlik ve ateşlenme oldu ve kasıklarımda ağrılar ve şişkinlik oldu.Aralık 3 tahmini regl olma dönemimdi ve 4 aralıkta progesteron ve idrar la gebelik testine baktım sonuç negatif ve progestrton 1,84 çıktı.5 aralıkta da regl oldum.Fazla üzülmemekle beraber dün gece sol göğsümden yeşilimsi sıvı gelince bugun doktoruma gittim.Meme ultrasonu çekildi ve 6 tane fibrokist görüldü.1 tanesi 1 cm kadar.Yarında Prolaktin için kan tahlili yaptıracağım .Sonuçlar düşük cıkarsa genel cerraha sevkedecek doktorum.1 seneye askın korunmuyoruz ve 5 aydan beri folik asit kullanıyorum.Yumurtalıklarım gayet normal adet düzensizliğim asla olmadı.
    Ama suan da çok üzüldüm acaba hamile kalma durumum olma olasılığı nedir? Bunu merak ediyorum.İlginiz için simdiden çok teşekkürler.1 ay öncesi anne olmak için sabırsızlandığımı ve bunun psikolojisine bile girdiğimi belirtmek isterim.Regl olduğumda çok üzülmedim Hayırlısı kan tetkikleri çıksın bakalım neler olacak.

Saygılar ve Sevgiler:uhm::çok üzgünüm:

2. 17 Aralık 2008
  3. pancuben

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Evet kan tahlili sonucumu aldım ve prolaktin sonucum 31,6 çıktı maximum 24 .Süt hormonunun yükselmesi dedi doktor ve bana da DOSTINEX verdi.Tamamen strese bağladı doktor.İşim çok stresli kimya sirketinde çalışıyorum ayrıca da.Ben buraya yazıyorum ama paylaşmak isteyenler lütfen bana da yardımcı olmalarını isterim moral açısından da 100 ün üzerinde olsaydı Beyin cerrahi bölümüne,düşük çıksaydı genel cerraha yönlendirecekti doktor.Bu arada okuduklarım adet düzensizliği olanlar bile kullanıyor bu ilacı ve hamile kalmak için tedavi süresi fazla verilmiş 1 ay sonra tekrarda ölçtüreceğim.Rahim ve yumurtalıklarımda gayet normal dediğim gibi hiç birseyi kafamıza takmamak için neler yapmalıyız önemli olan bu.Hamile kalma sendorumu benim bu sonuçları ögrendiğimde üzülmemle daha çok isteğe dönüştü.Anne olmak gibisi var mı? yegenim 4 yaşında dünyalar tatlısı doğumhanede ablam doğum yaparken sanki bende onunla acı çekmiş gibiydim ozamanlar bekardım:)ve canımdan bir parça gibi ve herzamanda onu çok seveceğim.Anne olmak işte ozamanlar çok istemiştim evlensemde bebek sahibi olsam diye.Dediğim gibi ilk yazdığımda Kasım ayında ilk denememiz oldu daha sonra göğsümden akıntı gelince bu sonuçlar çıktı.Hayırlısı Allahtan ve hepimize acil şifalarve hayırlı bebekler nasip etsin
    Sevgiler

4. 19 Aralık 2008
  5. pancuben

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Fibrokist hakkında da genel bilgi.Şimdi içim biraz daha rahat neden mi .Tamamen hormonlardan kaynaklanması beni daha da çok sevindirdi.Ama Tedavi ve doktora danışmak en yisi

Memenin iyi huylu rahatsızlıklarından biri de hastanın eline bir sertlik veya kitle gelmesidir. Yakınmalar arasında meme ağrısı, meme başı akıntısı da eşlik edebilir. Memenin bu iyi huylu rahatsızlıkları modern tıpta detaylı bir şekilde sınıflandırılmıştır. Bunlar arasında iyi huylu olarak en sık rastlananları,

* Fibrokistik değişiklikler
    * Fibroadenom
    * İntraduktal papillom
    * Duktal ektazi ve
    * Mastit

dir. Fibrokistik değişimler, genel bir kural olmasada doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülmektedir. Hemen hemen her iki kadından birinde görülmektedir. Memede yoğunluk artışı, fındık büyüklüğüne varan nodüllerin ele gelmesi, ağrı ve hassasiyettir. Kistler adet öncesi (mensturasyon) şişer ve ağrılı olabilir. Bu şişmelerin nedenlerinden en önemlisi aylık hormonal değişiklerdir.

Fibrokistik değişiklikler genelde iyi huyludur. Ancak, bazı özel tiplerinin kansere dönüşme riski vardır. Örneğin,

* Epitelyal
    * Hiperplazi
    * Atipik hiperplazi

bileşenleri var ise, kanser gelişme riski var demektir. Mutlaka izlenmesi gerekir. Bu konuda hekiminize danışınız.

Fibroadenomlar, yirmi ile otuzbeş yaş arasında daha sık görülmektedir. Bazı kadınlarda tek memede oluşabilirken, her iki memede de görülebilir. Fibroadenomların büyüklüğü on santimetreye kadar ulaşabilir.

İntraduktal papilloma, genel olarak meme başına yakın olan büyük süt kanallarında tutulum göstermektedir. Hastanın en önemli yakınması kanamalı meme başı akıntısdır. Papillomalar bazı durumlarda meme başından daha uzakta olan küçük süt kanallarında da tutulum gösterebilir. Genel bir kural olmasada, küçük süt kanallarında papilloma tutulumuna epitelyal hiperplazi de eşlik edebilir. Bu durumda kanser gelişme riski vardır. Bu konuda hekiminiz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.
    Duktal ektazi, kırk-elli yaş grubundaki bayanlarda daha sık görülmektedir. Hastanın yakınmaları arasında yeşil-siyah renkli koyu sıvının meme başından gelmesidir. Meme başı ve çevresindeki yakın dokularda kızarmalar görülebilir. Bu konuda hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

Mastit, emziren kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Süt kanallarında oluşan enfeksiyondur. Bu duruma meme başı çevresinde oluşan çatlaklardan bakterilerin içeriye girerek süt kanallarında enfeksiyon oluşturmasıdır. Hekiminizin önereceği uygun antibiyotik ile tedavi edilir.

Fibrokistlere karşı brokoli kürünün nasıl uygulanacağı aşağıda açıklanmıştır.

Dikkat:
    Brokoliyi satın alırken ve satın aldıktan sonra da mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

* taze olmasına dikkat ediniz
    * brokolinin renginin yeşil olmasına dikkat ediniz, sararmış olanları almayınız
    * uzun müddet kullanacağınız için, 250 gramlık porsiyonlar halinde derin dondurucuda saklayınız. Hergün bir paket kullanınız.
    * taze olarak satın aldıysanız, buzdolabınızın normal bölümünde 3 günden fazla bekletmeyiniz. En doğrusu porsiyonlar halinde derin dondurucuda koruma altına almaktır.
    * derin dondurucuda koruma altına aldığınız (stokladığınız) brokoli özelliğini kaybetmeden altı ay kalabilir.
    * süpermarketlerin derin dondurulmuş sebze reyonlarında paketler halinde satılan brokolinin de yeşil olmasına dikkat ediniz. Fazlaca aldığınız paketleri mutlaka evinizdeki derin dondurucuda saklayınız.
    * aktarlarda veya bazı marketlerde brokolinin kurutulmuşu satılmaktadır, kürler için onları kullanmayınız. Kurutulmuş brokolinin, tazesine göre olan etkisi yaklaşık %15 civarındadır.

Kür: Kadınların göğsündeki fibroadenomlara (kistlere) karşı

Taze ve koyu yeşil renkli olan brokoliden yaklaşık 200-250 gram alınız ve kaynamakta olan yarım litre suyun içerisine atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte altı dakika haşlayınız. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indiriniz ve ağzı açık olarak ılımaya bırakınız. Yarısını sabah kahvaltısından yirmi dakika önce aç karna, diğer yarısını da öğlen yemeğinden yirmi dakika önce aç karna içiniz. Yirmibir gün hergün taze hazırlanıp içilmesi gerekir. Haşlama suyu içerisindeki haşlanmış brokoliyi tüketme zorunluluğu yoktur. Arzu edilirse tüketilebilir. Duruma göre zaman zaman kür tekrar edilebilir.

NOT: Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz. Buradaki bilgiler ile kendi kendinize teşhis koymayınız. Buradaki kürlerin bir destekleyici olduğunu unutmayınız ve hekiminize danışmadan uygulamayınız.

Dikkat 1:

Hormonlu ve transgen tohumdan elde edilen brokoliyi bu amaçla kullanmayınız. Satın alacağınız brokolinin taze ve diri olmasına dikkat ediniz. Sararmış olan brokoliyi satın almayınız. İhtiyacınız olan yirmibir günlük brokoliyi 200-250 gramlık porsiyonlar halinde derin dondurunuzda saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda sakladığınız brokoli altı ay boyunca etkin özelliğinden hiçbir şey kaybetmez. Kürü uygulayacağınız yirmibir gün boyunca uzun ara vermemeniz gerekir. Bu nedenle ihtiyacınız olan yirmibir günlük brokoli miktarını stoklamanızı öneririm.

Dikkat 2:

Bu kürü uygularken, kahve, çikolata, ceviz (tazesi veya kurusu), portakal ve portakal suyu, taze beyaz üzüm tüketilmemelidir.

Dikkat 3:

Göğüste teşhis edilen Fibroadenom "solid kitle" olarak tanımlanmış ise, brokoli kürü göğüste bulunan solid-kitle üzerinde etkili değildir. Göğüsteki fibrokistlere karşı etkilidir. Yani, kist olarak tanımlanmış olması gerekir. Eğer, hekiminiz göğüsteki fibroadenom'u kist veya kistik yapı olarak tanımlamış ise, bu taktirde brokoli kürünü uygulayabilirsiniz.

6. 22 Aralık 2008
  7. AnnemBirMelek

AnnemBirMelek Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım merhaba öncelıkle geçmiş olsun canım.bende gecen sene adet dönemıme yakın bir kıtle hissettım ve dr.a gittim büyüklüğü ne kadardı hatırlayamayacağım ama göğsümden o kitle alındı ve fibrokistik değişiklikler çıktı.korkma tatlım.dr bana bunun olabileceğini söylemişti.
    bana çukulata,kola ve nescafe tüketme demişti....
    inş hemen hamış kalırsın....
    inş bebişini en kısa zamanda kucağına alırsın.saygılarr

8. 22 Aralık 2008
  9. pancuben

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Çok teşekkür ederim ilaç tedavisine başladım gecen perşembe daha sonra kan tahilinden sonra belli olacak ilacımı bitireyim hayırlısıyla...a.s.