Filler aynada kendini tanıyabiliyor

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve canayakxixn tarafından 22 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  22 Haziran 2009
  Konu Sahibi : canayakxixn
 1. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  ABD'de yapılan bir araştırma, fillerin de şempanzeler ve yunuslar gibi aynada kendilerini tanıyabildiklerini ortaya koydu.
  Araştırmaya katılan bilim adamlarından Joshua Plotnick, fillerdeki sosyal karmaşıklığın, özgeci davranışların iyi bilindiğini ve doğal olarak dev beyinlerinin bu hayvanları kendilerini ayna önünde incelemeleri için mantığa uygun bir tercih yapacak hale getirdiğini belirtti.
  New York'ta bulunan Bronx hayvanat bahçesinde yaşayan üç dişi fil, araştırma için 2,4 metre boyutundaki dev kare aynalar önünde teste tabi tutuldu.
  Deney boyunca filler kendi görüntülerini, ağızlarının içi gibi normal olarak vücutlarının göremeyecekleri bölümlerini, yansımalarını kullanarak ve tekrar
  tekrar yaptıkları hareketlerle incelediler.
  Fillerden biri, hortumunu kullanarak gözünün üzerine çizilen renkli bir X işaretine birkaç kez dokunmayı başardı. Aynı fil, diğer gözünün üzerinde yer alan
  ve benzer koku ve dokuya sahip olan ancak gün ışığında görülemeyen diğer bir X işaretineyse bir tepki vermedi. Fillerin aynadaki kendi görüntülerine herhangi bir tepki göstermedikleri görüldü.